Mobilní telefony ovlivňují náš mozek  
Vyzařování z mobilních telefonů stimuluje mozkovou aktivitu v časných fázích spánku a to dokonce i tehdy, když už jej nepoužíváte.

Poznatky z Evropy
Před nějakou dobou jsme vás na Oslu informovali o výsledcích  čtyřletého evropského projektu, který probíhal v sedmi zemích a na kterém se podílelo dvanáct výzkumných týmů.  V rámci těchto pokusů tým Franze Adlkofera z Verumu (Mnichov)  zjistil, že vyzařování, které odpovídá tomu, které produkují mobilní telefony, způsobuje zlomy ve vláknech DNA. Poškozující efekt se objevil, když buňky byly vystaveny elektromagnetickému záření o intenzitě mezi 0,3 až 2 waty na kilogram. To se kryje s hladinou vyzařování, kterou produkují mobilní telefony a která činí 0,2 až 1 wat na kilogram.
Adlkofer tehdy prohlásil, že si je vědom toho, že tyto výsledky, podobně jako předešlé studie ukazující na škodlivost mobilních telefonů, budou kritizovány. Přesto říká: „ Viděl jsem pokusy, které byly stokrát opakovány a to v řadě laboratoří. Já nejsem na pochybách o tom, zda toto záření za určitých podmínek způsobuje poškození DNA“. Na adresu výzkumníků, kteří podobné poškození nepozorovali Adlkofer říká, že efekt pravděpodobně nepozorovali, protože buňky vystavovali záření po krátkou dobu, a nebo použili tkáňovou kulturu buněk, které jsou k záření odolné.

 

Poznatky z Australie
Docent Andrew Wood z Ústavu pro výzkum mozku při Melbourneské  Swinburne Universitě zveřejnil výsledky svého bádání, z něhož vyplývá, že vystavení se elektromagnetickému záření z mobilního telefonu dokáže snížit hladinu hormonu melatoninu, který je spojen s řízením našeho spánkového cyklu.
Studie zveřejněná v časopisu International Journal of Radiation Biology říká, že je předčasné dělat závěry o tom, že by hovor z našeho mobilního telefonu nám rušil poklidný spánek.

 

Vlny alfa
 Studie se uskutečnila na skupině 55 dobrovolníků, kteří, aniž by to tušili, byli vystaveni buďto 30 minutovému skutečnému vyzařování mobilu, a nebo stejné době fiktivnímu (neuskutečněnému) vyzařování mobilního telefonu. Pokus se uskutečnil po vydařeném nedělním dni předtím než se šlo na kutě.
Wood zjistil, že vystavení radiovým vlnám vedlo ke zvětšení aktivity mozku v době, kdy je ve fázi takzvaných vln alfa. Tyto alfa vlny jsou dávány do souvislosti s uvolněním a jakýmsi sněním předtím než usneme.
Toto zvýšení aktivity  se objevovalo v první ne-REM fázi spánku, tedy ještě před tím než subjekty upadly do hlubokého spánku.
Australský specialista na spánek profesor  Leon Lack, z Flinderovy university v Adelaide k tomu poznamenává, že by to mohla být známka toho, že první non-REM fáze spánku nebude tak efektivní jak by mohla být. A dodává, že následkem by mohlo být to, že po probuzení se budeme cítit méně odpočatí.

V praxi to tedy probíhá tak, že pokud si lehneme do postele a zavřeme oči, bude přístroj snímající elektrodami mozkové proudy ukazovat pravidelné elektrické vlny. Tyto vlny jsou známé jako vlny alfa. Když budeme ospalí a začneme usínat, alfa vlny zmizí a jsou nahrazeny mémě pravidelnými vlnami, které se postupně zpomalí. Stav se nazývá spánkem pomalých vln. Nyní už skoro spíme. Procesy v našem těle se zpomalily. Dýchání je pomalé, srdeční tep se rovněž zpomalil a krevní tlak je nižší. Několik procesů a výměn se však během spánku naopak zrychlí (například hojení ran). Spící tělo se zabývá opravami a údržbou.
Když se nám tedy následkem elektromagnetických vln vyzařovaných mobilem objevují známky vyšší mozkové aktivity v době kdy by tam být neměla, může to zadělávat naproblém.
 

Melatonin
Pozorování zdravotního stavu dobrovolníků zahrnovalo také vyšetřování jejich moče na přítomnost hormonu melatoninu. Melatonin se nám tvoří v epifýze v noci a jeho produkce individuálně kopíruje stav našeho spánku a bdění.
Během pokusu došlo u některých osob k vyšší produkci melatoninu poté, co byl jejich mozek vystaven vyzařování z mobilu. Toto zvýšení tvorby spánkového hormonu ale nebylo obecným jevem.

Podle autora studie Wooda to, že rozdíly byly zaznamenány jen u některých osob by mohlo znamenat, že nejsme na vyzařování mobilů citliví všichni stejně. A že holt toto vyzařování na někoho působí více a na někoho méně. Když se na výsledky tohoto pokusu ale podíváme kriticky, tak vlastně musíme konstatovat, že jednoznačný důkaz toho, že mobily ovlivňují  kvalitu našeho spánku, tento pokus neposkytnul.


Vědci zatím mají jen důkazy, které dokládají, že za laboratorních podmínek toto vyzařování poškozuje v buňkách DNA. Australané k tomu nyní dodávají, že toto záření u citlivých jedinců zvyšuje aktivitu mozku v době, kdy by naopak již měla klesat.

 

Závěr
Než budeme s jistotou vědět jak to s tou škodlivostí mobilů vlastně je,  bude jistější se přes telefon zbytečně  nevykecávat a investovat do sady hands-free. Ta nám telefon, ten zdroj vyzařování elektromagnetických vln, „odstrčí“ od našeho mozku do bezpečné vzdálenosti.

 

Některé typy handsfree ale nemusí být dobrou volbou...

Datum: 30.03.2006 07:21
Tisk článku

Fyzika 4 pro základní školu RVP - Tesař Jiří, Jáchim František
 
 
cena původní: 109 Kč
cena: 97 Kč
Fyzika 4 pro základní školu RVP
Tesař Jiří, Jáchim František
Související články:

Skandinávcům mobilománie riziko mozkových nádorů nezvyšuje     Autor: Dagmar Gregorová (08.12.2009)
Vyzařování mobilů poškozuje DNA     Autor: Josef Pazdera (26.12.2004)Diskuze:

design studie

Stanin,2006-04-01 18:35:32

No vypada to mozna jako putickarstvi, ale studii chybi rameno s lidma bez zareni a celkove je prilis malo lidi ve studii, takze pro me to prukazny neni

Odpovědět

Vysilace obecne

Muki,2006-03-31 13:08:23

BTS radove vyslilaji pry desitky W, coz v porovnani s televiznimi a rozhlasovymi vysilaci neni zas tak moc - tam to jsou to typicky kW az stovy kW - byla by zajimava studie, jak zareni ovlivnuje obsluhu tech vysilacu - horni televizni kanaly nejsou od spodniho GSM zase az tak frekvencne daleko ...

Odpovědět

Re: wifi, BT, BTS

edison,2006-03-30 11:08:34

Intenzita pole klesá s 2. mocninou vzdálenosti. Zařízení ve vzdálenosti 5 m tedy potřebuje 10000x větší výkon, aby na nás mělo stejný vliv, jako mobil 5 cm od hlavy. tolik asi k WiFi, BTS, TV a rozhlasu.
Modrej zub má zas poněkud malej výkon (řádově jednotky mW, oproti stovkám mW až jednotlivým W u mobilu). Jinak obecně vzato BT handsfree je úplně nahouby: Baterky tomu docházej ještě častějc než mobilům, přepnutí do HF uprostřed hovoru znamená poměrně komplikovanou operaci v menu, kterou navíc dost mobilů není schopno provést. Pokud navíc vybitý HF někam zapadne a zůstane tam třeba měsíc, zničí se Li-Pol článek a kapacita klesne na 5-10 %...

Odpovědět


BT

Ccecil,2006-03-30 20:30:29

Nesouhlasím. BT handsfree vydrží tři dny na jedno nabití. Mobil mám v ledvině a vůbec ho nevytahuji. Nemusím brát telefon vůbec do ruky a mohu pracovat i při hovoru. O řízení nemluvě. Je to perfektní.

Odpovědět

wifi

saya,2006-03-30 09:44:44

pokud je mi znamo, tak na wifi, v pasmu 2,4 GHz je upraven zakonem maximalni vyzareny vykon 100 mW, na 5GHz je to pak 1W, tudiz srovnavat davku zareni z mobilu, ktery mate primo u hlavy, a anteny kdesi v dali na panelaku je ponekud zavadejici. Ovsem souhlasim, ze to zrejmne lecive nebude :)

Odpovědět

Co zbyle zdroje elm.zareni

ToM,2006-03-30 09:26:08

Je to sice zajimavé ale všichni výzkumníci trvale ignorují vliv BTSek - zakladnových stanic pro mobilni telefony jenz zhusta pokryvaji panelaky nasich sidlist a jejich vykon je daleko vyssi a vsemerovy. Navic jedou nonstop (vzdy se najde nekdo kdo prave telefonuje nebo mobilne surfuje). Detto WiFi, nekontrolovane mikrovlne spoje, DBV-T a podobne.

Odpovědět

Modrozub?

Petr,2006-03-30 08:34:59

Rada používat raději handsfree je určitě dobrá. Jenže řada lidí to bere tak, že si dá za ucho sluchátko s bluetoth (protože mít handsfree s kabelem znamená nebýt IN!) a myslí si, že je v klidu. Zajímal by mě výzkum, zkoumající vliv trvale u hlavy zapnutého bluetoth zařízení...

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace