Červené krvinky nejsou jen přenašeči kyslíku  
Tradiční pojetí červených krvinek zastaralo. Zastávají toho v našem těle mnohem více, než se soudilo. Rozmlouvají se svými sousedy a špatná domluva zřejmě stojí za zdravotními problémy diabetiků.


 

 

Erytrocyty umí krevním destičkám domluvit, jak se mají chovat. Používají k tomu ATP.

Dana Spence se svými kolegy zveřejnil ve 13. čísle časopisu vydávaném Americkou společností chemiků Analytical Chemistry článek, který mění naše představy o erytrocytech. Ukazuje se, že erytrocyty nejsou jen pasivní přenašeči plynů v krvi. Uvolňují také ATP (adenosintrifosfát), molekulu, jež se jako zdroj energie účastní všech našich životních procesů. K již dříve objeveným schopnostem erytrocytů, jako je schopnost měnit svůj tvar a procházet tenkými vlásečnicemi, můžeme nyní přidat i schopnost chemické mluvy a domluvy s okolními buňkami.

 

Zvětšit obrázek
Dana M. Spence, analytický chemik na Wayne State University.


Při laboratorním pozorování průchodu krvinek umělými cévami se přišlo na to, že erytrocyt uvolňováním ATP signalizuje krevním destičkám, aby produkovaly oxid dusnatý (NO). Tato molekula je v našem těle poslem, jenž má celou řadu funkcí, včetně pokynu pro dilataci cév krevního řečiště.

 

 

Komunikace mezi erytrocyty a destičkami vede ještě k dalším změnám. Když se NO z destiček uvolní, lze kromě zmíněného rozšíření cév pozorovat také příznivou změnu v samotném chování krevních destiček. Snižuje se jejich přehnaná tendence se shlukovat. Vědci přicházejí s teorií, že narušení komunikace mezi krvinkami a destičkami stojí za problémy diabetiků, kteří, jak známo, mnohem více trpí onemocněním srdce, cév a mozkovými příhodami.     


Do tohoto nového pojetí narušené funkce erytrocytů zapadá i pozorovaný příznivý efekt léku Trental (účinnou látkou je pentoxifyllin) u cukrovkářů. Účinek citovaného léku totiž spočívá v podpoře uvolňování ATP z červených krvinek.

 

I když se to nemusí na první pohled zdát, jde o posun v pochopení toho, co diabetiky ohrožuje. Jde přitom o chorobu, která postihuje stále větší počet lidí. Dnes tato nemoc postihuje už více než 4 miliony Američanů. Téměř polovinu nemocných cukrovkou čeká neblahá zkušenost s nějakou formou poškození nervů.

Zvětšit obrázek
Krevní destičky (označeny šipkou) začnou na pokyn erytrocytů produkovat oxid dusnatý.

Zhruba u třetiny diabetiků se vyvinou komplikace známé jako periferální neuropatie. U diabetiků s periferální neuropatií poškozuje vysoká hladina krevního cukru nervové buňky. Především se to týká drah inervujících vzdálenější části těla – prsty nohou, chodidla nohy, prsty rukou, paže. Tato poškození nervů jsou většinou nevratná a projevují se celou řadou symptomů – mravenčením, ztrátou citu, bodáním, pálením. Někdy jsou projevy zcela opačné a pacient přestane končetinu nebo její část vnímat a  necítí v ní žádnou bolest.

Pochopení signálů, kterými erytrocyty korigují chování dalších "účastníků krevního provozu", může být východiskem k omezení škod, které v našich tělech páchají nemoci, jako je cukrovka.

 

Pramen: American Chemical Society

 

 

 

 

 

Datum: 18.07.2007 04:07
Tisk článku

Cukrovka Diabetes - Ménat Eric
Knihy.ABZ.cz
 
 
cena původní: 175 Kč
cena: 152 Kč
Cukrovka Diabetes
Ménat Eric
Související články:

Odhalena další příčina cukrovky     Autor: Dagmar Gregorová (07.06.2018)
Glukózový senzor s dlhšou životnosťou absolvoval klinické skúšanie     Autor: Matej Čiernik (26.02.2018)
Diabetikom nestačí len liečba cukrovky     Autor: Matej Čiernik (22.12.2017)
Jsme na prahu pasivního sportování?     Autor: Josef Pazdera (09.05.2017)
K rybě se sluší podávat bílé, diabetikovi červené     Autor: Josef Pazdera (16.10.2015)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace