Sebevražda při svatební noci  
Svět pavouků nabízí ty nejmorbidnější životní situace.

U jedné australské snovačky (příbuzné smutně proslulé americké „černé vdovy“) se sameček při páření vykloní tak, že nastrčí zadeček přímo před kusadla nenasytné samice. Toto „salto mortale“ jej obvykle stojí život, protože bez ohledu na sex, je samička neustále při chuti a nabízenému soustu neodolá. Sameček (tedy to, co z něj zbývá) se přitom nadále věnuje vnášení spermií do pohlavních orgánů samice. Tím, že se nabídl své vyvolené jako svačinka, jednak získal čas na delší páření a navíc vybavil samici dávkou živin, jež jí poslouží pro tvorbu vajíček. Sameček tak dává svým pohrobkům větší šance na prosazení v drsném pavoučím světě.

Ještě šílenější životní strategii si vyvinuli samečci pavoučího druhu Argiope aurantia. Sameček má dva pohlavní orgány, a když je vsune do pohlavních orgánů samice, zmocní se ho silná křeč.


„Samec zaujme pozici mrtvého pavouka. Zcela znehybní, svěsí nohy pod tělo a během 15 minut mu přestane bít srdce,“ popisují skon pavoučího milovníka Matthias Foellmer a Daphne Fairbairnová z University of California v Riverside, kteří toto chování pavouků jako první popsali.


Samice se nedokáže mrtvého samce zbavit a ten tak získává drahocenný čas. Jednak brání samici v tom, aby se znovu pářila s jiným samcem a jednak umožní svým vlastním spermiím, aby nerušeně pronikly až k vajíčkům a spolehlivě je oplodnily. Ostatní samci se zuřivě snaží mrtvého milence ze samičky servat, ale zhusta se jim to nedaří. Mrtvý milenec se udrží na své partnerce někdy až půl hodiny a to poskytne jeho spermiím rozhodující náskok před spermiemi soků, kteří se se samicí spáří po něm.


Samci řady pavoučích druhů jsou po spáření tak vysílení, že záhy hynou. Do pokusu o zplození potomstva totiž investují veškerou energii, kterou vládnou. Jak se zdá, samci druhu Argiope aurantia dokázali tohoto faktu využít a svou životní strategii dovedli k dokonalosti.


 Smrt o „svatební noci“ je pro samce pavouka Argiope aurantia dokonalým životním trikem, který mu zajistí zplození početného potomstva.

Datum: 25.06.2003
Tisk článku

Atlas Pavouci České republiky - Kůrka Antonín, Řezáč Milan, Macek Rudolf
 
 
cena původní: 450 Kč
cena: 387 Kč
Atlas Pavouci České republiky
Kůrka Antonín, Řezáč Milan, Macek Rudolf

Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace