Fosílie gigantického sauropoda  
...aneb argentinský paleontologický bulvár opět v akciV roce 2000 byly v argentinské provincii Neuquén, proslulé svými úžasnými fosíliemi dinosaurů i jiných křídových obratlovců, objeveny pozůstatky jednoho z největších známých dinosaurů. Gigant, který zde žil asi před 91-87 miliony let, tedy v období svrchní křídy, byl v roce 2007 popsán jako Futalognkosaurus dukei (rodové jméno pochází z jazyka domorodých obyvatel Mapudungun a znamená "velký ještěří vůdce"). Obří býložravý dinosaurus žil v době, kdy v Patagonii vládlo tropické podnebí, jak nasvědčují nálezy zkamenělých ryb a vegetace ze stejné lokality. Zmíněný sauropod patřil mezi titanosaury, mezi kterými byly už dříve objeveni giganti ohromných rozměrů (např. další argentinské rody Argentinosaurus, Puertasaurus, Antarctosaurus, Argyrosaurus).
 

Zvětšit obrázek
Rekonstrukce futaloňkosaura, jednoho z největších známých živočichů všech dob. Mohl dosáhnout délky až 34 metrů, tedy jako osm nebo devět osobních automobilů za sebou. Kredit: ArthurWeasley, Převzato z Wikimedia Commons

 


Stejně jako zmíněné rody přesahoval nejspíš i futaloňkosaurus délkou magických 30 metrů a patřil tedy mezi tzv. megasauropody. Konkrétní odhady délky se pohybují mezi 32 a 34 metry, což z tohoto pořízka činí jednoho z nejdelších známých obratlovců vůbec (pouze asi dva další známí dinosauři byli s jistou mírou pravděpodobnosti delší). Jen krk tohoto sauropoda měřil na délku kolem 10,6 metru a trup necelých 5 metrů. Hmotnost se pak pohybovala v desítkách tun, zřejmě však přesáhla hranici 60 tun. Tyto údaje jsou nicméně značně nejisté, přestože futaloňkosaura známe jako jediného zástupce obřích sauropodů podle poměrně zachovalé a kompletní kostry (odhaduje se, že ze tří objevených jedinců bylo získáno kolem 70% původních kosterních elementů). Výjimkou je snad jen nový exemplář svrchnojurského diplodocida supersaura s přezdívkou Jimbo, který má být rovněž kompletní asi ze 60 až 70 procent.

Proč ale vznikl tento příspěvek, ptáte se? Důvod je prostý – poprvé po dvou letech od popisu dinosaura máme možnost pokochat se fotografiemi obřích částí kostry tohoto obra o hmotnosti menšího sloního stáda (viz první odkaz pod textem). Na zmíněných fotografiích v odkazu vidíme (od shora dolů) pánevní oblast dinosaura s kyčelními kostmi o šířce asi 2,4 metru, dále krční obratel, část páteře s dorzálními obratli a na poslední fotografii dole kost sedací a stydkou. Jak praví popisky, Juan Porfiri (stojící u všech zobrazených fosílií) měří na výšku 175 cm, což dává lepší představu o reálné velikosti zkamenělin. Je zcela zřejmé, že před desítkami milionů let kráčeli po pevninách naší planety ohromní tvorové, přesahující svojí velikostí a bizarností snad i ty nejdivočejší představy autorů pohádek a mýtů.


Zdroje:
http://svpow.wordpress.com/2009/10/20/futalognkosaurus-was-one-big-ass-sauropod/ (článek s fotografiemi na blogu SVPOW)
http://svpow.wordpress.com/2008/01/16/how-big-was-futalognkosaurus/ (Další informace na blogu SVPOW)
http://en.wikipedia.org/wiki/Futalognkosaurus (informace o futaloňkosaurovi na anglické Wikipedii)
http://www.osel.cz/index.php?clanek=2927 (článek Daniela Madzii na Osel.cz)
http://en.wikipedia.org/wiki/Dinosaur_size (přehled dinosauřích velikostních rekordmanů, včetně největších sauropodů, Wikipedia) 

Datum: 21.10.2009 18:43
Tisk článku

Spontánní evoluce - Lipton Bruce H., Bhaerman Steve
 
 
cena původní: 399 Kč
cena: 355 Kč
Spontánní evoluce
Lipton Bruce H., Bhaerman Steve
Související články:

Představuje se Daspletosaurus     Autor: Vladimír Socha (09.03.2017)
Dinosauři skutečně migrovali     Autor: Vladimír Socha (02.07.2014)
Dinosauři jako válečná kořist     Autor: Vladimír Socha (27.03.2013)
Bambiraptor - nelétavý orel doby křídové     Autor: Vladimír Socha (16.04.2011)
Sluneční Bůh mění dinosauří evoluci     Autor: Vladimír Socha (13.12.2009)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace