Centromery rýže obsahují geny  
Genetické „pustiny“ jsou překvapivě „úrodné“
Centromery chromozomů patří  k těm částem dědičné informace, kde jsme výskyt genů nečekali. Díky týmu genetiků z University of Wisconsin-Madison vedených profesorem Jiming Jiangem a genetiků z Institute for Genomic Research vedených Robinem Buellem  jsme se nečekaného přeci jen dočkali. Centromery rýže mimo jakoukoli pochybnost geny obsahují.
Centromery by neztratily nic na své důležitosti ani v případě, že by se v nich geny nenašly.  Právě u těchto částí chromozomu se vytvářejí při dělení buňky tzv. kinetochory. Ty slouží jako jakési kotvy pro „lana“ dělícího vřeténka tvořená tubulinovými vlákny. Díky perfektní funkci „lan“ i „kotev“ se může dědičná informace mateřské buňky spravedlivě rozdělit mezi dvě buňky dceřinné.
Vždycky se myslelo, že centromera obsahuje nesmyslné sekvence a spoustu opakujících se genetických motivů, které také nemají žádný význam. Tato vnitřní struktura centromer nepřeje metodám moderní molekulární genetiky. Čtení centromer je práce pro vraha. Rýže má ale na chromozomu 8 centromery relativně krátké, protože jim chybí opakující se sekvence, a tak se američtí genetici do jejich čtení přeci jen pustili. Odměnou jim byl zcela nečekaný objev přinejmenším čtyř aktivních genů pro zatím naprosto neznámé funkce. Jiang se domnívá, že tyto geny naznačují, že centromera rýžového chromozomu 8 je v raném stádiu svého vývoje a že se v další evoluci aktivních genů nakonec zbaví tím, že je přesune na jiné místo. Místo nich pak přijde do centromery opakující se genetický balast. Takže možná za pár desítek tisíc let už by se tahle centromera četla stejně špatně jako většina ostatních. No, ještě že jsme to stihli.

Centromery jsou na fotografii označeny žlutozeleně (větší snímek). Sehrávají klíčovou roli při dělení dědičné informace v buňce (vpravo dole – vlákna dělícího vřeténka jsou znázorněna zeleně, dědičná informace modře). Nyní se ukazuje, že mohou obsahovat i aktivní geny. A to je velké překvapení.
Datum: 18.01.2004
Tisk článku

Mýtus evoluce - Mejsnar Jiří A.
 
 
cena původní: 190 Kč
cena: 169 Kč
Mýtus evoluce
Mejsnar Jiří A.

Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace