Co to spadlo u bin Ládinů na dvorku?  
„Tak nám zabili Ládina“, mohla by dnes znít slavná replika paní Mullerové ze Švejka. Hledaný terorista se ukrýval ve v Pákistánu, který sice formálně bojuje na straně spojenců s Al-Kajdou, ale skutečnost může být jiná. Mimo jiné i proto, že bin Ládinova rodina žila dlouhou dobu ve velké rezidenci kousek do centra města. Rodinkou idylku zrušil až přílet dvou helikoptér s NAVY Seals. Ale v čem to komando přeletělo?

Zvětšit obrázek
Obrázky částí stroje zveřejnil například časopis Defenstech


 Právě fakt, že pákistánská tajná služba je děravější než cedník, vedl Američany k tomu, že o akci informovali až zpětně. A aby se vyhnuli odhalení, použili do té doby nikde neviděný stealth vrtulník. Podle zdrojů blízkých U.S.Army se jedná o stealth modifikaci MH-60 Black Hawk. Armáda a námořnictvo vlastní několik těchto strojů, které jsou umístěny na základně v Nevadě a létat s nimi se již naučilo okolo 30 pilotů.

 

Zvětšit obrázek
Tak by měl podle www.armand.com vypadat MH-60 low-observable

Svět by se o těchto vrtulnících nedozvěděl asi ještě dalších pár let, kdyby jeden z nich nespadnul bin Ládinům na dvorek, přesněji do těsného sousedství. Komando sice disciplinovaně stroj zničilo výbušninami, ale nebyl dostatek času zničit i ocasní část, která spadla na druhou stranu plotu a ta zůstala nepoškozena. 


 Právě její forografie ve světových médiích rozpoutala mezi leteckými fandy pravý hon na to, kterému stroji může tento ocas patřit. Oficiální obrázky samozřejmě dostupné nejsou, ale na základě možných úprav vznikl odhad MH-60 low-observable (viz obrázek vlevo). Právě doplnění vrtulníků o stealth prvky mohlo stát i za noční havárií. Stroj byl plně naložen a při prudkém klesání nemusel mít rotor díky turbulenci nízko nad zemí dostatečný tah pro manévrování a zřítil se z malé výšky na zem. Komando po úspěšném přepadu odletělo v náhradním stroji.
O celém informuje magazín ArmyTimes.Autor: Martin Tůma
Datum: 06.05.2011 15:15
Tisk článku

Modelové otázky pro přijímací zkoušky z fyziky, chemie a biologie, 2. vydání - Kolářová Hana, Dvořáčková Svatava, Karlovská Vlastimila Chalupová
 
 
cena původní: 35 Kč
cena: 35 Kč
Modelové otázky pro přijímací zkoušky z fyziky, chemie a biologie, 2. vydání
Kolářová Hana, Dvořáčková Svatava, Karlovská Vlastimila Chalupová
Související články:

Projekt VTOL X-Plane     Autor: Martin Tůma (24.03.2014)
Gyrodyne, éro jako žádné jiné     Autor: Martin Tůma (02.02.2012)
AlphaDog a záložní elektrický motor vrtulníku     Autor: Josef Pazdera (15.10.2011)
Nejrychlejší vrtulník na světě     Autor: Martin Tůma (22.05.2011)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace