Synestezie souvisí s hyperaktivními neurony  
Transkraniální magnetická stimulace mozku synestetiků prozradila, že oproti běžným lidem mají nápadně vzrušivější neurony. Je to klíč ke splývání smyslů?

 

Zvětšit obrázek
Synestezie. (Kredit: S. Mihulka)

 

Zvětšit obrázek
Devin Terhune. (Kredit: D. Terhune, University of Oxford)

Jak asi každý ví z osobní zkušenosti, vztah lidského mozku k okolnímu světu není právě jednoduchý. Jako by ale nestačilo každodenně řešit pocity kolem vědomí a jeho reálné moci v mozku, někteří lidé mají ještě to štěstí, že jim příroda nadělila synestezii. Pro člověka bez synestezie to není asi úplně představitelné, ale synestétům bezděčně splývají některé smysly nebo jejich části, když původní vjem jednoho smyslu automaticky vyvolá vjem jiného smyslu. Synestezie jsou velmi rozmanité, asi nejběžnější je spojení symbolů jako jsou písmena či čísla s barvami (anglicky Grapheme–color synesthesia). Takoví synestetici vnímají písmena, číslice nebo například noty s určitou barvou či scénou. Ještě mnohem fantasknější jsou personifikace po sobě jdoucích výrazů typu měsíce v roce anebo číslice (anglicky Ordinal linguistic personification). Jistý synestetik například vnímá únor jako introvertní ženu, písmeno F je podle něj prohnaný týpek, květen zase poněkud zženštilý a písmeno M užvaněná stařena. Odborníci rozlišují přes 60 různých typů synestezie.


Donedávna nebylo moc jasné, kolik synestetiků mezi námi vlastně je, odhady se lišily o několik řádů. Teď se zdá, že jistou formou synestezie je vybavený jeden člověk ze 23 a nejběžnější formu – spojení symbolů s barvami má v určité míře jeden z 90. U někoho se synestezie projevuje jen po přechodnou dobu. Zdá se, že synestetiků je víc mezi dětmi a také jsou šestkrát častější mezi ženami, a nápadně početní jsou mezi umělci a schizofreniky. Když někdo shodou okolností není synestetik a má dost odvahy, nemusí si ještě zoufat. Podobné zážitky poskytují některé halucinogeny, jako například meskalin, ale je to za cenu několika hodin nepříjemné až zdrcující nevolnosti. Věda se synestezii intenzivně věnovala na přelomu 19. a 20. století. S příchodem světových válek pak zájem o splývání smyslů výrazně opadl, aby se dočkal renesance až zcela nedávno. Teď je horkým tématem výzkumníků mozku, kteří synestetiky nadšeně testují moderními technologiemi zobrazování mozkové činnosti. Leccos se o ní už ví, přesto zatím není úplně jasné, jak synestezie vlastně funguje.

 

Zvětšit obrázek
Oblasti mozku propojené při synestezii symbolů (zelená) a barev (červená). (Kredit: Edhubbard, Wikimedia Commons)


 

Zvětšit obrázek
Výzkum synestezie. (Kredit: D. Terhune, University of Oxford)

Devin Terhune z University of Oxford se s kolegy zaměřil na nejběžnější synestezii se splýváním symbolů s barvami a pro svůj výzkum získal pomoc šesti synestetiků. Ti byli ochotni podstoupit transkraniální magnetickou stimulaci mozku v oblasti primární zrakové kůry, kde se zpracovávají zrakové podněty, až do vyvolání jiskřivých mžitků před očima, čili fosfény. Badatelé zjistili, že synestetikům stačí k přivolání fosfénů oproti normálním lidem jen třetinové podráždění neuronů. Synestetici byli natolik nakloněni vědě, že se smířili i s transkraniální stimulací mozku (anglicky Transcranial direct-current stimulation), při níž jim pomocí elektrod do mozku pouštěli slabý elektrický proud a tím buď zeslabovali anebo zesilovali vzrušivost neuronů v primární zrakové kůře. Poměrně překvapivě se ukázalo, že synestetický zážitek sílí s poklesem vzrušivosti dotyčných neuronů, optimistický Terhune to ale přesto nepovažoval za prohru. Podle něj jsou přehnaně vzrušené neurony zdrojem šumu a ten kazí požitek z vnímání.


Terhune a spol. vnímají hyperaktivní neurony jako klíč k vývoji synestezie během dospívání mozku synestetiků. Právě silněji vzrušivé neurony podle nich vedou k propojování oblastí mozku, které běžní smrtelníci příliš propojené nemají. Jak se zdá, výzkum synestesie poskytuje zajímavou šanci pochopit mechanismus dalších zrakových anomálií, jako jsou například rozličné halucinace či poruchy vnímání po mozkové mrtvici. Není vyloučeno, že bychom někdy v budoucnosti mohli podobné zážitky manipulovat a v případě nutnosti omezovat či úplně vypnout.

 

Synestetik vnímá levý obrázek, jako běžný člověk obrázek vpravo . (Kredit: Edhubbard, Wikimedia Commons)Video: Test který odhalí jeden z typů synestezie. Pokud při animaci uslyšíte zvuky, jste synestetik.


Prameny:

NewScientist 17. 11. 2011, Current Biology online 17.11. 2011, Wikipedia (Synesthesia).

 

Datum: 19.11.2011 20:58
Tisk článku

Maurice Merleau-Ponty - Čapek Jakub
 
 
cena původní: 255 Kč
cena: 214 Kč
Maurice Merleau-Ponty
Čapek Jakub

Diskuze:

video synestezie zvuk barva

Petr Navrátil2,2011-11-23 00:21:07

http://www.youtube.com/watch?v=QWil81gl50I

Odpovědět

Petr Navrátil2,2011-11-22 23:04:40

Nejsem lékař ale o podobné věci se zajímám a znám pár věcí co by mohly teoreticky pomoct.

U elektrod do michy je jedná o spinal cord sitimulation
nějaké info třeba tady .Je to invazivní metoda a nejsem si jistej jak by u tebe pomohla (neznám pričinu tvé bolesti) vetšinou se k ni pristupzje až když už opijaty nezabiraj.
http://www.solen.cz/pdfs/neu/2004/02/04.pdf
http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=925&magazine_id=3

Pro začátek bych zkusil neinvazivni techniky.

Třeba DLPA Fenylalanin je to esencialní aminokyselina
volně prodejný doplněk stravy vyrazně zvyšuje produkci
endorfinů (opijáty co si mozek vyrábý) mělo by to zvyšit učinnot těch prášků co bereš.

Snižit stres , zrychlit odbourávání odpadních latek z těla - taky zvedne endorfiny

Audio binaurální stimulace - jisté nahrávky dokáží spustit vylučování endorfinů

EEG biofeedback - mohly by se pomocí něj snížit sinestetické vazby

Meditace a mentální cvičení - má to velkej potenciál ale dá to hodně práce

tDCS Transkraniální stimulace mozku stejnosměrným proudem - učinná metoda na odstranění bolesti a dali by se pomoci ní možná i deaktivovat časti zodpovedné za sinesthezii .Problem bude asi v tom že se teprv delaj klinické testy a metoda se použivá zatim jen k vyzkumu. Přistroj se da koupit v zahraničí za par tisic nebo za stovku postavit.http://brmlab.cz/project/brain_hacking/tdcs

CES- cranial electric stimulation http://www.eegbiofeedback.cz/e-stim/cesky/cesky.php?menu=popismet
Násobení účinnosti analgetických léků (fentanyl 176%-306%) - tvrzeni výrobce není tam odkaz na studiji.
Přístroj učinek rozhodne ma postavil sem si něco podobného a pocitoval sem várazný narůst endorfinů.

Problém u všech těchto metod je v tom že sice sníží bolest ale mohou sinestetické pocity ješté zesílit
mozek bude aktivnější a k hyperasociativním stavům bude nejpíše docházet častěji ale zaroven by to melo umožnit i lepši vědomou kontrolu.

Na sineshezii by mohly pomoct i antipsychotika ale to problém moc neřeší spíš ho zakryje a zpusobý spousty dalších

ps. sorry za moji strašnou čj

Odpovědět


Podekovani

Martin Hodan,2011-11-25 20:11:41

Moc vam dekuji za ty odkazy.
Proberu to s mym neurochirurgem/neurologem.

Puvodne to byl Hydrocefalus. Dali mi EM rezistentni shunt (pracuji s EMC zarizenima), takze muzu i pod MAG rezonanci, ale bohuzel jak se zjistilo, byla to jen pulka problemu.
Nebojim se uverejnit info fotky:
http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/politika/RTG_hlava_odstranene_jmeno.jpg
http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/politika/porovnani_pred_operaci_a_po_operaci.jpg
Mam tenhle implantat:
http://www.sophysa.com/sophysa-neurosurgical-valve-polaris_142_1.html

Odpovědět


Prosba o PDF

Martin Hodan,2011-11-25 20:19:01

Bohuzel, pro stahnuti PDF to chce po me jmeno/heslo. Jestli mohu pozadat, nechte mi nekde ke stahnuti to PDF (uloz.to apod.) a jestli by jste pak mohl tady nechat weblink ke stahnuti.
Diky...

Odpovědět


PDF

Petr Navrátil2,2011-11-27 23:41:22

Divný mě to stáhnout šlo , jsou to první PDF co my to vyhodilo když sem to tama heledal takže možna by se našly i lepší informace

http://www.uloz.to/11353218/04-pdf
http://www.uloz.to/11353220/vrba-pdf

Měl bych na tebe pár otázek aby jse zjistilo co se ti v tom mozku deje a jak to prípadně opravit pokud maš zajem za napiš na mail Orlin1@seznam.cz nebo na icq 345169964

Odpovědět

Jsem synestetik

Jana Pokorná,2011-11-22 20:10:56

Jsem synestetik, asi ten nejčastější typ, vnímám barevně písmena, čísla, taky dny v týdnu a měsíce. Ale neznamená to, že tato černá písmenka vidím barevně. Samozřejmě vím, že jsou černá. Ale zároveň jsou taky pro mě barevná. Špatně se to vysvětluje. Tyto barvy jsou pro mě už od dětství stejné a nemění se. Konkrétní odstíny je poměrně těžké popsat, nejde čistě o barvu, ale taky o průzračnost. Takže bych asi nedokázala namíchat tyto odstíny na paletě. Barvičky mi pomáhají zapamatovat si jména, čísla atd. Ale pokud mají dvě písmenka podobný odstín, můžu to splést.

Odpovědět

Jak to vidim ja

Martin Hodan,2011-11-22 14:18:12

Co se tyce dvojek v jine barve, tak ja vlevem obrazku misto dvojek vidim male mlhave oblacky.

Co se te animace a zvuku, tak ja slysim cvakani stovek "cvakacek" z plastu, ktere prechazi az k jednolitemu sykotu.
Slysim stovky "tss" ... "tss"... "tss".

Pravda, jsem po druhe operaci mozku (nemoc jak zjistili na neurochirurgii jsem mel od narozeni, jen ji nikdo nezjistil vcas). Bohuzel se to moc nepovedlo, je ze me invalida a kvuli trvalym bolestem a "problemum" jsem trvale na morfiu (beru Fentanyl75 1x za 3 dny, napsali mi ho na onkologii Chomutov).

Psychiatricce a psychologovi jsem rikal, ze vidim a slysim veci, ktere "jsou divne".
Kdyz pisu (a zvlast treba ve Wordu) nejaky, text, tak mi ho musi prekontrolovat otec. Kdyz pisu (treba clanek na Digizone-recenzi nebo na kosmo.cz...jsem tam jako -=RYS=- ), tak svuj text po sobe prectu, ale jinej vidi chyby ci nesmysly. Naopak, kdyz tata po me opravi chyby, tak ja jeho opravu nedokazu precist, je to pro me podivnej oblacek shluku pismen/cislic.
Kdyz slysim muziku, tak z par predmetu vidim vystupujici "barevnej oblacek" vetsinou sytejch barev.
Takze kdyz Mia Wasikovska bojovala s "drakem" v Alence2, tak kaktus z meho kvetinace vedle televize ze sebe foukal ruzne barevnej dym-elektrizujici mlhu a zacalo se to "plazit" po zemi jako tezky barevny dym na konzertu kapely.
Pri ruznych animaci (kdyz hraju nektere starsi hry ala pro Commodore64 grafice), tak me boli v hlave od zvuku z grafiky monitoru. Treba takovej 3D barevnej TETRIS, kdyz ho hraju, tak "slysim" az "hudbu" ala "Craftwerk".
Chodil jsem 8 let na "lidusku" na klavir a mam k dispozici MIDI klavesnici 76klapek + Roland SC33 (driv jsem programoval MIDI hudbu...musel jsem opravit knihu pana Daniela Forro z Brna :) ). Kdyz jsem po prvni operaci zkousel hral, tak to pomalu neslo, protoze z repraku se "valil barevne sepiovej kour".
Beru urcite leky a pomocnou cvicebni metodou jsem se to naucil "nevnimat". Problem vsak zustava, pokud nekde pisu treba prispevek a ostatni tan vidi chyby, ja je bohuzel nevidim. Tata hraje na housle a kdyz jsem ho videl a slysel hrat, tak ze strun se plazil opet ten samej barevnej elektrizujici plyn jako duha, kde kazdy ton struny ma jinou barvu.
Doufam, ze pomoci doktoru se problemu zbavim a budu "normalni". V podstate je mi to neprijemne a prekazi mi to v beznem zivote. Kdyz ctu text, tak u "oblacku" se musim zastavit a zjistit jednotliva pismenka a v hlave si je umele seradit za sebou, abych pochopil co je tam napsano. Takto "mlhave" mam asi 5% textu A4. Nedela mi problem typ/font/barva pisma, dela mi problem samotne slovo. Kdyz to mlhave slovo ctu, tak se pismena "sama meni" na ruzne barevne oblacky.
Je mi to dost otravny. Mam co delat, abych spravne odpovedel treba na emaily. Nikomu tuhle "spatnost" nepreju. Temer to znici bezny zivot.
Me to naucilo se divat na lidi jinak. Kazdy jsme jinej a na kazdem se priroda "vyradila" jinak.
Nekdo vidi hudbu v podobe barevneho "dymu" co pada z repraku smerem k zemi a plazi se po zemi. Nekdo je dobrej na cisla a matematiku (zvlast nekteri autisti).

Odpovědět


Doplneni k memu prispevku

Martin Hodan,2011-11-22 14:40:05

Jako priklad (ne konkretni, ale pro pripodobneni jak to vypada)....nekdo napise "fantasticky" a ja to normalne prectu, ale kdyz nekdo napise "fantasktni", tak mam do svetle fialove oblacek a v nem schovana pismenka slova "fantasktni". Pricemz oblacek ma presne velikost tohoto slova na obrazovce ve stejnem fontu/velikosti/sile tloustky pismen a celkove velikost slova.
Nejde o typ fontu ci konkretni slova, "oblacek" vznikne pri urcitem spojeni urcitych pismen ve vete, ci ve vytvoreni urcitych pismen z kterych se skladaji slova ve vete.

Co se tyce premeny hudby na barevne duhovy elektrizujici dym, ktery se zacina plnit/narustat v mistnosti, tak to zatim resim tak, ze zavru oci a stisim hlasitost a pokud to jde, rychle pretocim cast zaznamu o par sekund dopredu...snazim se preskocit cast zaznamu, pokud mi PVR dovoli TimeShift.

Abych pravdu rekl, uz bych nechtel byt invalidou, chtel bych byt normalne zdravej clovek.
Neurochirurgie Masarykovi nemocnice v Usti nad Labem mi rekla, ze uz s tim nevi co by slo delat. Dochazim na neurologii u nas v Zatci. Pred mesicem jsem byl na vysetreni EEG jestli nemam epilepsii/narkolepsii (nektere zachvaty tomu nasvedcovali).
Nevim jestli je toto konkretne nejaky druh sinestetickeho vnimani. Mozna jestli je zde nejaky lekar-odbornik, ktery by mi dokazal nejak poradit, tak bych byl rad.
Faktem je, ze zde na Oslu byl clanek o elektrodach do michy (nejaka australska klinika), ktere pomahaji od chronicke bolesti, ale u zen to vyvolalo "orgasmus". Pozadal jsem o konktakt na tu kliniku, pripadne i dalsi informace. Bohuzel jsem upresnujici info nedostal. Mluvil jsem se svou vojenskou pojistovnou a jsou mi ochotni zaplatit i zahranicni operaci, pokud by mi pomohla. Protoze jak se rika, tonouci-nemocnej se i stebla chyta.

Odpovědět

Trocha psychologie do vaší elektropitevny

Jan Kment,2011-11-21 22:33:56

(pozn.: psychologie - dávná věda zaniklá v době pokročilého osvícenství zhruba zároveň s okultismem a magií)
Pan Petr Navrátil má pravdu, synestetikem je vlastně každý.
Kritický rozum si ovšem klade za úkol všechna iracionální (nereálná) spojení okamžitě potlačovat, neguje vše, co je v rozporu s tzv. zdravým rozumem a dobře dělá, může se tak s trochou štěstí vyvarovat duševních chorob, zejména psychóz do konce svých dnů. Děti nemívají toto kriterium zdravého rozumu ještě zcela zpracované a umělci tato zdánlivě nepravděpodobná avšak člověku intimně blízká spojení přímo vyhledávají (např. Kubka). Zručně je využívají také varietní kouzelníci a tvůrci reklam.
Už George Berkeley, na důkaz svého tvrzení, že vjem nelze rozdělit na počitky, uváděl jako příklad, že není možné představit si těleso, které má nějaký tvar, ale nemá žádnou barvu.
Velmi podobně si nelze představit ani písmeno nebo notu, aniž bychom jim přiřadili barvu a stačí trocha duševního napětí (snížení bdělosti kritického faktoru) abychom věci kolem nás viděli jako bytosti. Opravdu jste nikdy nepocítili chuť dát počítači, který vás neposlouchá přes hubu? Nebo si vzpomeňte na svého bobříka odvahy z pionýr/skautského tábora, každý zvuk lesa měl oči.
Lidový "zákon schválnosti" je vlastně také takovou skrytou perzonifikací (věcem se přisuzuje soudnost a zlá vůle). Tahle perzonifikace stojí u základů lidské religiozity, ale čas od času navštíví každého ateistu. Schizoidní povahy si musejí dát obzvláštní pozor a raději o tom vůbec neuvažovat, nechtějí li prožít časově neomezený trip.

Odpovědět


Teleso sa dá predstaviť besfarebné

Rudolf Dovičín,2011-11-22 02:08:42

(pre psychológa: napr. z bežného čistého vodného ľadu.)

Písmena (či noty) vidím takmer vždy čierne, takže nejak si ich farebne nemusím predstavovať ( čierna nie je farba ;-)

Nie, nikdy som nepocítil počítaču dať cez hubu:
(a) (ak je OK, tak) vždy poslúcha
(b) ak neposlúcha, je pokazený
(c) nemá hubu a nič necíti ;-)

Atď...

Odpovědět


Gratuluji pane Dovičíne!

Jan Kment,2011-11-22 18:59:09

Potlačujete velmi pohotově všechna iracionální spojení. Dobře děláte, ony tyhle synestetické "asociace" poněkud brzdí koncepční myšlení, odvádějí naši pozornost rozumově neplodným směrem. I když např. v čisté matematice mohou být i nápomocné. Barevné asociace k číslům a symbolům nám mohou pomoci lépe si vnitřně vizualizovat daný problém. Ale rozhodně máte mnohem lepší vlohy k duševnímu zdraví než např. já.
Jen v tom si vám troufám odporovat, že černá a barva ledu nejsou barvy.

Odpovědět

Obrázek s čísly

Petr Navrátil2,2011-11-21 19:09:30

možné jsou obě varianty

Odpovědět

Obrázek s čísly

Daniel Noga,2011-11-21 17:23:46

V článku je uvedeno, že synestetik vnímá obrázek s černými různými čísly barevně. Opravdu to tak vidí, jak ukazuje druhý obrázek? Tj. nedokáže říct, že ta černá čísla mají černou barvu? Nebo jen cítí, že k tomu ta např. zelená či červená barva patří, ale ve skutečnosti je vidí černě?

Odpovědět

Spatný překlad + blbosti

Petr Navrátil2,2011-11-20 14:55:11

1.
Synestetici byli natolik nakloněni vědě, že se smířili i s přímou transkraniální stimulací mozku (anglicky Transcranial direct-current stimulation)

česky je to transkraniální elektrická stimulace stejnosměrným proudem.

2.při níž jim pomocí maličkých elektrod přímo do mozku pouštěli slabý elektrický proud

Tak tohle vzal autor kde ?
U tDCS se používají elektrody o velikosti cca 25-35cm2
a stimulace probíhá přes lebku od toho i název transkraniální.

Tohle mi trochu nesedi v originále na newscientist:

phosphenes – tiny visual disturbances often seen after looking directly at a bright light.
-Já si pod fosfenama předtavuju teda něco jiného,definici sem nekontroloval)


The volunteers needed a third of the stimulation that non-synaesthetes needed to evoke the phosphenes. That's because baseline neural activity in the primary visual cortex is higher than normal, and so the neurons there require less stimulation to fire, says Terhune.
-Zda se mi že jde o 2 rozdílné věci aktivita a citlivost neuronů .

Surprisingly, synaesthetic experience increased in intensity when excitability in the cells had been toned down. Terhune thinks the result still makes sense. "It's a bit like trying to find someone in a room full of people jumping up and down," he says. "When everyone stands still it's easier to spot them." The noise from overexcited neurons competes with regions supporting synaesthesia, he says. Take away the noise and you take away the competition
-Chtělo by to více detajlů o expedimentu pokud použily pouze tDCS bez kontroly tak mohlo dojít ke špatnému vyhodnoceni díky velikosti elektrod a propojenosti mozkových částí

Sinestezii má v určité podobě každý viz bouba kiki efekt.Sinestetické vnímání se dá modulovat pomocí multisenzorické integrace jdou s tím dělat pomerně zajímavé věci a to bez drog.Například se mi povedlo vyvolat sinestézii zvuk-pocit a později i zvuk pohyb specifického svalu bylo to za pomocí časové sinchronizace a vědomého přiřazení -propojení.

Ps. nemáte někdo original članku z current biology tDCS doma mam tak že bych to otestoval :)

Odpovědět


opraveno

spravce site,2011-11-21 01:30:30

Nepřesný překlad slova "přímý", stejně jako slovo "maličké" elektrody redakce z textu vyškrtla. Díky za připomínku.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace