Přiblížit vědu obrazem  
...není sice jednoduché, ale velmi efektivní. Názorný obrázek nebo i kratičké video prozradí víc než dlouhý popis. Odborný časopis Science zveřejnil vítěze 9. ročníku soutěže International Science and Engineering Visualization Challenge, kterou každoročně organizuje za finanční podpory amerického Národního vědeckého fondu NSF.

Doslovný překlad anglického názvu „jellyfish“ je rosolovitá ryba. Označuje však medúzu. Ale ani to není zcela přesné. Protože kterou medúzu? Přesněji jde o celou třídu medusovců (Scyphozoa) kmene žahavců (Cnidaria). „There is no such thing as a jellyfish“, čili „Neexistuje něco jako medusa“, tvrdí název výukového videa autorů Stevena Haddocka a Susan Von Thunové z  kalifornského Monterey Bay Aquarium Research Institute. Dokládají to obdivuhodnou rozmanitostí tvorů s rosolovitým tělem nejen z velkého kmene žahavců (Cnidaria), ale i žebernatek (Ctenophora) nebo zástupců z kmene strunatců (Chordata), podkmene pláštěnců (Urochordata). Ale zmiňují i mnohožebernaté mořské plže a mořské červy, jejichž zvláštní, jen jedem a slizem chráněná měkká těla se ladně vlní ve vodě daleko od dna. 

Toto video získalo čestné uznání v letošní soutěži International Science and Engineering Visualization Challenge, v níž v pěti kategoriích o nejvyšší ocenění soupeří autoři vědeckých fotografií, ilustrací, popularizačních posterů, naučných interaktivních her a videí. Všechna oceněná díla – což v tomto případě vůbec není nadnesené označení – i s popisem zveřejňuje stránka časopisu Science. Kromě odborné komise, která v každé kategorii rozhoduje o první ceně a čestném uznání, mají i lidé právo svým hlasem přispět k výběru kandidáta pro ocenění People`s Choice (Volba lidí).


Pro ty, kteří se dokážou popasovat s angličtinou, prohlídka toho „nej“ nabízí poučení zajímavou i zábavnou formou. Na stránce s letošními výsledky je k dispozici i prezentace formou slide show. A to nejen z letošního ročníku, ale i z let 2003 až 2010 (hypertextové odkazy v pravé dolní části stránky). Mnohé oceněné vizualizace překvapí svou nápaditostí, a i když to zní jako klišé, skutečně z nich vyzařuje zaujetí autorů. Jako další návnadu nabízíme snímek s barevným rozlišením všech 70 typů buněk v řezu myšího oka (obrázek vpravo, ve větším rozlišení zde). Autorem je  Bryan William Jones z Centra pro výzkum oka University of Utah v Moranu.

 

 

Datum: 07.02.2012 18:22
Tisk článku

Harry Potter a věda - Brake Mark, Case John
 
 
cena původní: 329 Kč
cena: 290 Kč
Harry Potter a věda
Brake Mark, Case John

Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace