Přičichnutí ke stolici urychlí diagnózu  
Plyny a výpary ze stolice mohou doktorům pomoci při diagnóze průjmového onemocnění. Nová metoda je založena na tom, že infekční bacily produkují odlišné plyny. Zatímco klasická vyšetřovací metoda může trvat dny, nová poskytne diagnózu do hodiny.
Průjem může nastat z celé řady příčin. Může jej vyvolat virová, nebo bakteriální infekce. Může být také následkem  parazitárního onemocnění. Výsledkem je vždy dehydratace, vážné problémy vzniknou, pokud se jedná o choleru nebo tyfus. Úspěšnost léčby, ale i zabránění šíření nemoci záleží na rychlosti s jakou se podaří původce diagnostikovat.
Jedním z autorů „čichací metody“ je Chris Probert z University of Bristol, a svojí novou metodu popisuje následovně: „Analyzuje se průjmový zápach a k tomu je potřeba připravit vzorky. Dělá se to tak, že se výkaly  dají do skleněné hermeticky uzavřené lahvičky. Ta se rychle zahřeje. Tak vlastně získáte prdy ve zkumavce“, říká Probert a dodává.“ Výpary se zachytí na vláknitou yčinku. Tak se vzorek pachu dopraví do přístroje, který provede analýzu.
Plyny dokáže přístroj vzájemně oddělit. Dělení probíhá podle toho, čím jsou tovřeny a také podle toho, jaké mají vlastnosti.

University of Bristol – místo vzniku přístroje  „na čichání“

Probert se svým týmem zjistili, že každá infekce má svůj vlastní chemický podpis. Pacienti s infekcí rotavirů, což je nejčastější příčina průjmů u dětí, jsou charakterističtí přítomností  ethyl dodecanoatu, který je cítit po hruškách. Pacienti s jinou infekcí tento zápach nemají.


Campylobacter jejuni

Campylobacter jejuni, který je charakteristický pro alimetární nákazy s následnými intoxikacemi a Clostridium difficile, způsobující záněty tlustého střeva, také mají své otisky.
Průjmová onemocnění mají každoročně na svědomí přibližně 2 miliony lidských životů. Většinou v rozvojových zemích.

Přístroj na analýzu střevních plynů,  je zatím velký a drahý. Bylo by ale možné jej zmenšit na velikost krabice od bot a jeho cenu snížit na půl milionu korun, soudí autoři vynálezu. Po prvotní investici jsou nákladovou položkou na vyšetření již jen detekční tyčinky, jejichž cena je zanedbatelná a dají se použít opakovaně.

Diagnostikovat nemoc pomocí pachu není nic nového. Pacienti s ketoacidózou, potenciálně smrtelnou okolností, která je někdy průvodním jevem cukrovky, mají dech cítit po ovoci.

Pacienti strádající střevním onemocněním – kolitidou, mají někdy zvláštně zapáchající stolici.

Lékaři, staří praktici, mohou tyto charakteristiky odhadovat klasickým způsobem - svým nosem. Ne všichni lékaři ale mají dostatečně rozsáhlé zkušenosti a klasické laboratorní vyšetření zaměřené na určení původce, trvá zase relativně dlouho. Nová technika může tyto dávnou praxí získané zkušenosti výrazně zpřesnit a  zautomatizovat a výsledky vyšetření poskytuje prakticky okamžitě. Odborníci soudí, že nová metoda má šanci se ujmout. Zda  budeme dovážet "prdometry" (přístroj zatím nemá jméno, proto používáme termín volený autorem vynálezu)také do Česka , ukáže budoucnost.


Pramen: Gut, 53,  2004, a sdělení prvního autora publikace:  C.S.J.Probert@bristol.ac.uk

Datum: 24.02.2004
Tisk článku

Vybrané ošetrovateµské diagnózy v klinickej praxi - Kolektív autorov
 
 
cena původní: 181 Kč
cena: 161 Kč
Vybrané ošetrovateµské diagnózy v klinickej praxi
Kolektív autorov

Diskuze:

Poslední císař

Koščo,2004-02-27 09:00:04

To souhlasí skutečně tam ke stolici čichá osobní lékař , kromě toho ji vizuálně prověřuje a má připomínky ke stravě.

Odpovědět

Ondon

Josef Pazdera,2004-02-25 21:54:23

Podrobnosti neuvádí ani únorové číslo časopisu Nature, které se problému věnuje v článku: Sniffing stools...". Pokud se ti podaří zjistit bližší podrobnosti poděl se o ně. Díky.

Odpovědět

Přístroj už jméno má

Ondon,2004-02-25 15:00:03

Dle popisu soudím, že přístroj už jméno má - plynový chromatograf - ta metoda silně připomíná tzv. headspace analýzu.

Odpovědět

stolice

Josef,2004-02-24 17:02:44

Ano, není to nic nového. Uz Jonatan Swift píše, že v jedné zemi zkoumali loajalitu občanů podle stolice. Doufám, že až tak daleko to nepůjde. Josef D.

Odpovědět

re: cina

andrej,2004-02-24 08:58:55

lamy = maly ;o)

Odpovědět

cina

andrej,2004-02-24 08:58:04

myslim ze vo filme posledny cinsky cisar (ale mozem sa mylit, ale isto to bolo o nejako cinskom cisarovi) mal tento cisar este ako lamy chlapec jedneho sluhu co ovoniaval ranny nocnik a podla toho mu urcovali dennu stravu.
bola tam scena "nuch, nuch, hmm, dnes ziadne maso!"

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace