Orální sex má vztah k rakovině úst  
Orální sex může vést k šíření zhoubných nádorů. Takový je výrok výzkumníků, kterým se podařilo dokázat to, co se již dlouho předpokládalo – lidský papiloma virus může být příčinou nádorů dutiny ústní.

Riziko, že se u vás vyvine zhoubný nádor v dutině ústní, není velké, protože toto onemocnění postihuje ročně jen každého desetitisícího člověka. Některé sexuální praktiky ale mohou přenést  kmen papiloma viru a riziko onemocnění zvýšit.

Lidský papiloma virus (HPV),  je znám jako původce rozšířené pohlavně přenášené infekce. Některé z těchto virů způsobují zhoubné nádory na děložním krčku. Pravdou je, že již dříve několik  studií naznačovalo, že papiloma virus může způsobit vzniku dalších nádorů, včetně nádorů úst a konečníku ale jednoznačný důkaz  stále chyběl. „S ohromným nasazením se již celé roky výzkumníci pachtili aby tuto souvislost prokázali, nebo vyvrátili“, prohlásil Raphael Viscidi, virolog z  Johns Hopkins University School of Medicine z Baltimore ve státě Maryland (USA). „Už jsme propadali pesimismu“ pokračuje Viscidi, který se podílel na posledních výzkumech, dodává: „  jeden z týmů pracující pro Mezinárodní agenturu pro výzkum nádorů ve francouzském Lyonu, vyšetřil 1670 pacientů s nádorem úst a jako kontrolu  je porovnával s ještě větším počtem zdravých dobrovolníků. Sledované osoby žily v Australii, Kanadě, Evropě, Sudánu a na Kubě….“ Týmu se podařilo zjistit, že nejčastěji nalezený kmen papiloma viru označovaný jako HPV16, který je přítomen u většiny nádorů děložního krčku, byl také nejčastějším virem nalezeným u nádorů dutiny ústní.

Souvislosti
Pohlavní infekce papilomavirem jsou běžné a podle zdravotních záznamů z USA  je třetina žen ve věku 25 let infikovaných. Soudí se, že přibližně 10% z infikovaných má nádory způsobující kmeny.
Při posledních sledováních vyšlo najevo, že osoby, které mají nádor v ústech způsobený virem kmene HPV16, provozovaly  orální sex třikrát častěji.
Jak u mužů, tak i u žen, nebyl zjištěn rozdíl - u obou pohlaví je v nádorech nacházejících se v ústech zastoupen virus HPV16 stejnou měrou. 

Pacienti s rakovinou úst mají v krvi třikrát častější výskyt protilátek proti papiloma viru, než mají zdraví lidé. U osob u kterých je nádor lokalizován v zadní partii dutiny ústní je tento rozdíl ještě patrnější.  Výsledky dokazují souvislost mezi papiloma viry a rakovinou úst nade vší pochybnost. Podporuje to i fakt, že existují mladí lidé s tímto nádorem, u nichž  kouření a alkoholismus, vzhledem k jejich věku, nemůže být příčinou. Musí zde být tedy jiný faktor. Odborník na rakovinu  Newel Johnson z Královské koleje v Londýně k tomu dodává: „ Pravděpodobnou příčinou, jak tito mladí lidé k nádorům v dutině ústní přišli bylo provozování orálního sexu a přenos papiloma virů“. Stejné závěry vyplývají z poslední studie jako celku i pro starší kategorie pacientů s tímto typem nádorů v ústech.


Velkou záhadou je, že ačkoli infekce pohlavního ústrojí jsou tak časté (třetina všech mladých žen je infikována a z nich 10% má kmen způsobující rakovinu), proč se nádor vyvine jen u tak malého počtu infikovaných osob. Na tuto otázku věda zatím odpověď nezná.

Pro pacienty s nádory v ústech je nadějnou  informací to, že  virologové jsou přesvědčeni, že podávání přípravků proti virům by mělo lidem s nádorem v ústech u nějž budou detekovány papiloma viry,  vylepšit jejich šance na přežití.
Také prevence by měla být brzo možná. Pokrok v bádání vyprovokoval další výzkumné týmy k tomu, že se zaměřily na vývoj vakcíny proti papiloma virům. Pokud bude jejich snaha úspěšná, podaří se snížit počet ohrožených žen. Každým rokem na rakovinu děložního krčku  ve světě umírá  250 000 žen. Držme výzkumníkům palce, protože pokud se jim podaří připravit účinnou vakcína proti papiloma virům devastujícím děložní krček, stanou se všechny formy sexu bezpečnější.

Lidský papiloma virus je jedním z nejrozšířenějších původců sexuálně přenosné infekce na světě. Experti odhadují, že v USA je 24 milionů Američanů infikovaných a procento nakažených roste.
Vědci již identifikovali více než 60 typů virů HPV. Některé typy způsobují kožní bradavice. Jiné, těch je přibližně třetina, se přenáší pohlavní cestou.

Infekce papilomovým virem projevující se jen bradavičnatými kožními výrůstky na pohlavních orgánech jsou považovány jen za málo nebezpečné. Na obrázku je infekce penisu a rekta.

Málo nebezpečná HPV infekce vulvy.


Kmen viru označený jako HPV16 je mezi HPV viry největším zabijákem. Způsobuje rakovinu děložního krčku a podle nových poznatků i rakovinné nádory v ústech. Prokázalo se, že praktikováním orálního sexu se infekce z pohlavních orgánů do úst šíří. Jako problémem se jeví skutečnost, že podle studie National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID) téměř polovina z infikovaných žen nemá žádné obvyklé symptomy onemocnění.


Pokročilý nádor na spodní straně úst  pod kořenem jazyka (Autor fota Axell.T.)

Závěr:
Pod tíhou získaných údajů virologové mohli udělat následující závěr - pohlavní praktiky cunnilingus a felace, mohou být příčinou infekce dutiny ústní papiloma virem s možným následným vznikem zhoubného nádoru.  • Víte jak vznikl knír?


 Prameny:
Journal of the National Cancer Institute (vol 95, p 1772),
New Scientist 25. February 2004
Obrázky infekce papilomavirů: http://www.hafmc.org/resources/stis.html,
www.afraidtoask.com/ spSTD/hpv.html. salc.wsu.edu/Fair_S02/ FS19/hpvpictures.htm

Výsledky týdenního hlasování, které v době zveřejnění článku proběhlo:

Datum: 28.02.2004
Tisk článku

Sexuální poradna Dr. Tatiany pro všechna živá stvoření - Judsonová Olivia
 
 
cena původní: 298 Kč
cena: 250 Kč
Sexuální poradna Dr. Tatiany pro všechna živá stvoření
Judsonová Olivia

Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace