Ultrazvuk pomáhá ničit nádory  
Léčba nádorů ultrazvukem snižuje vedlejší efekty klasických chirurgických zákroků.


Záměna skalpelu chirurga za paprsek zvuku o vysoké energii může snížit vedlejší efekty, které znepříjemňují práci chirurgům a zatěžují pacienty. Shodují se na tom členové týmu, kteří léčbu nádorů ultrazvukem klinicky ověřují.
Studie na pacientech s rakovinou prostaty, zveřejněná v únoru v americkém Seetle konstatovala, že zvukové vlny o vysoké energii, které jsou za hranicí slyšitelnosti lidského ucha, změní jednoho dne způsob odstraňování některých nádorů.  K zákrokům, ve studii o které je řeč, byly použity ultrazvukové vlny o stejné délce, jako se používají při ultrazvukovém vyšetření těhotných žen k zviditelnění jejich plodů. Vlny ultrazvuku normálně procházejí tkáněmi aniž by je poškodily, poud se ale nasměrují do jednoho bodu, způsobí, že tkáň se ohřeje, teplota se postupně zvyšuje až nad 60 stupňů Celsia a buňky hynou. Chirurg může postupným směrováním vln (posouváním ohniska), ničit buňky nádoru bez jediného řezu skalpelem.

Jean-Yves Chapelon se svými kolegy z Francouzského národního ústavu pro zdraví a výzkum v Paříži již tuto metodu  vyzkoušeli na 240 pacientech u kterých se vyskytlo pokročilé stádium rakoviny prostaty. Jednalo se o případy kdy klasická chirurgická léčba byla značně riskantní. Statistické porovnání výsledků klasické a ultrazvukové metody ukázalo, že novou metodou lze pacientům prodloužit život v průměru o 5 let. 

Jean Yves Chapelon

Ultrazvukem se podařilo u 65% pacientů odstranit celý nádor. To je procento, kterého se dosahuje i při klasické chirirgické léčbě. Po klasických operativních zákrocích ale  pacienti mají problém s udržením moče a velmi často u nich dochází k inkontinenci - pomočování. Procento pomočujících se pacientů dosahoval při klasické léčbě  80%. Při použití ultrazvuku tento ukazatel klesl na pouhých 8%. Výhodou provedení zákroku ultrazvukem je také to, že tento zákrok může být prováděn opakovaně. To je v případech, kdy se nádor znovu objeví velmi důležité, protože není třeba, již tak oslabeného pacienta, zatěžoval novým „řezáním“.
Studie Francouzů tak navázala na podobný pokus provedený v roce 2000 v Německu. Zprávy o  výhodách ultrazvuku se šíří také z Číny, kde je již ultrazvuk  využíván k léčbě nádorů na játrech a na ledvinách. Čínské zkušenosti naznačují, že ošetření ultrazvukem má  menší vedlejší účinky, než když se použije radioterapie.
Nespornou výhodou ultrazvukové metody je, že ošetření může být provedeno kdekoliv v těle. Podmínkou  je pouze to, aby tumor nebyl obestoupen kostmi, nebo vzduchovými kapsami (jako je tomu v plících). Pokud se nevyskytnou nějaké komplikace, trvá zákrok ultrazvukem  jednu až tři hodiny.
Podle Chapelona již nastal čas, kdy chirurgie ultrazvukem může ostatní metody vyzvat k soupeření. 

Pramen:
http://www.aaas.org/meetings/
Datum: 07.03.2004
Tisk článku

Robotická chirurgie v gynekologii - Pilka Radoslav
 
 
cena původní: 995 Kč
cena: 826 Kč
Robotická chirurgie v gynekologii
Pilka Radoslav

Diskuze:

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?

Novy Usvit,2015-03-20 13:29:35

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?
-- 1 uživatel vymění žárovku a napíše příspěvek o tom, že vyměnil žárovku.
-- 4 uživatelé na to, aby napsali o podobných zkušenostech o výměně žárovky a o tom, jak různě mohou být žárovky vyměňovány.
-- 7 uživatelů k upozornění na to, jak nebezpečné může vyměňování žárovky být.
-- 1 uživatel k tomu, aby přesunul téma do sekce "Světlo".
-- 2 uživatelé na obhajobu toho, že téma mělo být přesunuto do sekce "Elektrické spotřebiče".
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby v příspěvcích, týkajících se předchozích příspěvků o výměně žárovky.
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří poukazovali na gramatické chyby
-- 6 uživatelů, aby napsalo, že všichni uživatelé, jenž udělali gramatickou chybu, si mají znovu odchodit základní školu
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří posílali zpět do základní školy (a ti se budou bránit tím, že rychlý chlapci je správně, protože jsou v jejich nářečí mladý chlapci)
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli se má říkat "žárovka" nebo "výbojka".
-- 2 uživatele "průmyslové profesionály", kteří budou všechny informovat o tom, že správný termín je "světlo".
-- 2 uživatele, kteří o sobě budou prohlašovat, že jsou také odborníci z průmyslu a že výraz "žárovka" je naprosto správný.
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli jsou lepší klasické žárovky nebo rtuťové výbojky
-- 1 uživatel, který bude o sobě prohlašovat, že je doktor přírodních věd s červeným diplomem, a proto ví, že rtuť není jedovatá a jedovatost rtuti je jen mýtus.
-- 2 uživatele na to, aby upozornili, že toto není diskuze o pravopisu, ať přejdou do diskuze o pravopisu
-- 5 uživatelů na to, aby všechny ostatní informovali o tom, že diskuze o žárovkách není diskuze o žárovkách, ať ostatní laskavě pokračují v diskuzi jménem "Jaký monitor a vypalovačku?", která o žárovkách je.
-- 5 uživatelů k obraně příspěvků této diskuze, kteří budou říkat že všichni používáme žárovky a proto jsou ty příspěvky vlastně relevantní.
-- 2 feministky, aby upozornili na to, že ženy šroubují žárovky daleko lépe, než muži
-- 5 uživatelů ke vkládání příspěvků s odkazy, kde mohou ostatní uživatelé vidět různé druhy žárovek.
-- 4 uživatele, kteří napíšou příspěvky se správnými odkazy.
-- 5 uživatelů, kteří budou odkazovat na všechny příspěvky napsané od počátku až do současnosti, kompletně je citovat a to včetně všech hlaviček a podpisů, a nakonec do svého příspěvku přidají "Já taky"
-- 5 uživatelů, kteří budou psát skupině uživatelů, která dlouho nepsala, že nepíšou, protože nemůžou oponovat jejich názorům.
-- 4 uživatelé, kteří budou říkat "A neřešilo se tady tohle před chvílí?".
-- 9 uživatelů, kteří budou říkat "nejdřív hledej, než se tady budeš ptát na něco o žárovkách" a dají link na vyhledávání googlu s dotazem výměna žárovek, ve kterém google vyhodí jen odkazy na různé podstránky diskuze, ze které byl uživatel odkázán k vyhledávači.
-- 1 uživatel, který se zeptá, jak vyměnit kolo u auta.
-- 5 ekologů, aby nás varovalo, že žárovky způsobují extrémní globální oteplení, jenž do pěti let uvaří veškerý život na planetě
-- 9 opravdu přínosných uživatelů, kteří úplně každého uživatele do posledního musí upozornit na to, že je směšný. A každého jednotlivce musí na tuto veledůležitou informaci upozornit v samostatném příspěvku.
-- 1 administrátor, aby zablokoval uživatele za to, že si dovolil si stěžovat na šikanu jiným uživatelem
-- 1 uživatel, který byl doposud skrytý a bude reagovat na prapůvodní první příspěvek, který byl napsán před půl rokem, takže všechen ten cirkus se bude opakovat.

U nás to takto nikdy vypadat nebude, nebojte!
www.racional.eu diskuze jen pro rozumné lidi
http://www.racional.eu/

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace