Ptáci na Aljašce mají deformované zobáky  
Deformace se objevila poprvé počátkem 90. let u sýkor, ale dnes postihuje 27 druhů ptáků...
Těžko říci, jestli znají američtí zoologové filmovou pohádku „Tři veteráni“, kde jablíčko z frňákovníku přičarovalo mazané princezně nos, který nebylo lehké nestrkat do cizích věcí. Pokud ji znají, tak si na ni určitě vzpomněli při pozorování ptactva na Aljašce. Zobáky některých ptáků dosahují až trojnásobné délky a roztodivně se kroutí. Příčiny této děsivé deformace zůstává zahalena tajemstvím. Deformace se objevila poprvé počátkem 90. let u sýkor, ale dnes postihuje 27 druhů ptáků. Počet hlášených případů jde do tisíců a mnozí ptáci nedokážou s deformací žít a hynou. Kanada a zbytek USA hlásí výskyt ptáků s deformovanými zobáky jen zcela výjimečně.

Snad jde o důsledek genetické mutace, ale pak by bylo jistě důležité zjistit, kde je zdroj mutagenu. Další teorie počítala s vlivem parazitů. Pitvy uhynulých ptáků ale neodhalily ani cizopasníky ani zvýšené množství škodlivin v těle. Aljašští hygienici jsou ze situace dost nervózní, protože ať už deformuje ptákům zobáky cokoli, vyskytuje se to na obrovském území. Je skoro jisté, že působení tajemného faktoru jsou vystaveni i tamější obyvatelé.


Prodloužené a pokroucené zobáky trápí aljašské opeřence.

Datum: 11.04.2004
Tisk článku

Ptáci našich vod a mokřadů + CD s hlasy 80 druhů ptáků - Owen Roberts ,Hannu Jännes
Knihy.ABZ.cz
 
 
cena původní: 249 Kč
cena: 222 Kč
Ptáci našich vod a mokřadů + CD s hlasy 80 druhů ptáků
Owen Roberts ,Hannu Jännes

Diskuze:

deformovany nosy

jara cimrman,2004-05-17 17:02:06

...asi se divaji moc na americkou televizi, ta pusobi deformaci lecceho a u ptaku to holt zacina zobakama.....

Odpovědět

What the hell!

kecup,2004-04-12 11:26:48

Me to znervoznuje taky. Chtel bych videt mutaci-mutagen ktera(y) postihne 27 druhu ptaku zaroven. Sazim na nejake svinstvo v potravnim retezci. Sakra kde jinde by jeste mela byt cista, nekontaminovana priroda nez na Aljasce. At zije trvale udrzitelny rozvoj!

kecup

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace