Digitální pitva: Skenery namísto skalpelů  
Vícevrstevná počítačová tomografie by mohla nahradit skalpely, alespoň při některých pitvách. Již letos na podzim by se mělo začít digitálně pitvat ve Velké Británii.

 

Zvětšit obrázek
Mathavan Chandran u digitální pitvy. Kredit: InfoValley.


V padesátých letech se pitvala více než polovina zemřelých. Od té doby počet provedených pitev dramaticky poklesl, i tak ale dnes skončí na pitevním stole 10 až 20 procent mrtvol. Patologové přijdou na řadu, když je ve hře podezření na trestný čin, stejně jako tehdy, když je třeba vyšetřit příčinu smrti z hlediska medicíny, když není příčina smrti na první pohled jasná a občas také pro výzkumné účely.Již dlouhá staletí se pitvá prakticky stejně, se skalpelem.

 

Zvětšit obrázek
Digital Autopsy Software Solution (iDASS). Kredit: InfoValley.


Malajský podnikatel Mathavan (Matt) Chandran šéfuje společnosti iGene ze skupiny InfoValley Group, která přichází s pozoruhodným systémem digitální pitvy. Je postaven na vícevrstevné počítačové tomografii (MSCT, MultiSlice Computed Tomography), důmyslném softwaru a výkonných počítačích. Jeho výhody pro patologickou praxi jsou poměrně zřejmé. Veřejnost by mohla slyšet na šetrné, jen minimálně invazivní pitvy, po nichž nezůstávají mrtví nahrubo sešití nití.

 

Zvětšit obrázek
Pracoviště digitální pitvy. Kredit: InfoValley.

Výstupem digitálních pitev by byla spousta velmi snadno dostupných dat, která by si mohli sdílet odborníci z nemocnic, forenzních pracovišť a soudů. Nezanedbatelný by byl i přínos pro výuku studentů, kteří si mohou přehrávat simulovanou diagnostiku, aniž by prožívali stres z blízkosti mrtvých těl. Je samozřejmě otázkou, zda by i blízkosti syrové smrti neměla být součástí výuky budoucích lékařů, řekněme jako připomenutí zodpovědnosti jejich profese.


 

Zvětšit obrázek
Digitální pitva pro široké publikum. Kredit: InfoValley.

Podle Pramoda Bagaliho, šéfa InfoValley, je digitální pitva stále jenom doplňkem. V jeho úvahách by měla nahradit cca 70 procent rutinních případů pitev a zbytek zůstane na klasické řezničině anebo kombinaci obou technologií. Digitální pitva by měla zahrnout i další diagnostické metody, jako angiografii či toxikologii. Samotnou počítačovou tomografii by měly zvládnout již existující přístroje, jako jsou ty od společností Siemens, General Electric, Toshiba nebo Philips.


Společnost iGene plánuje letos v říjnu otevřít 18 pracovišť digitálních pitev ve Velké Británii. Odhadují, že se jim náklady zhruba ve výši 100 milionů dolarů vrátí do tří let. Pak chtějí rozjet byznys v Malajsii, na středním Východě a také v Latinské Americe. Projekt digitálních pitev má samozřejmě i své odpůrce, vše ukáže až čas. Chandran z iGene sní i o tom, že by jejich přístroje skenovaly i živé, třeba při běžné lékařské prohlídce.

 

 

 


Literatura

Gizmag 27.8. 2013, InfoValley Group.

 

Datum: 10.09.2013 06:09
Tisk článku

Promotio doctoralis A. I. Schamsky - Neuräutter A. P.
 
 
cena původní: 780 Kč
cena: 655 Kč
Promotio doctoralis A. I. Schamsky
Neuräutter A. P.

Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace