Největší žlutý hyperobr ze souhvězdí Kentaura  
12 tisíc let vzdálená gigantická hvězda je zároveň extrémní dvojhvězdou. V766 Centauri (nebo HR 5171) je o 50 procent větší než Betelgeuse a milionkrát jasnější než Slunce.


 

Zvětšit obrázek
Exotický plod v Mléčné dráze. Kredit: ESO, Wikimedia Commons.


Žlutí hyperobři jsou skutečně výjimečné obludy pestré vesmírné ZOO. Jde o jedny z nejzářivějších, jedny z největších a také o jedny z nejvzácnějších hvězd ve známém vesmíru. Známe jich jen několik a každá z nich zosobňuje úžasný příběh dravé energie. Jsme jim převelice vděční, že nebouří v našem hvězdném sousedství, zároveň nás ale fascinují, až do morku kostí.

 

Olivier Chesneau. Kredit: O. Chesneau.


Tým Oliviera Chesneaua z Observatoire de la Côte d"Azur ve francouzském Nice nedávno se zařízením VLTI, tedy Very Large Telescope Interferometer, které je součástí Evropské jižní observatoře ESO, objevil pravou tvář pozoruhodného žlutého hyperobra V766 Centauri, v médiích teď známého i jako HR 5171 anebo HD 119796. Pro čtenáře, kteří kladou na první místo opatrnost, budiž  útěchou, že extrémní hvězda V766 Centauri je od nás vzdálena asi 11 700 světelných let, což by snad mělo být v pohodě. Pro dobrodružnější povahy – tenhle hyperobr, to je vážně nářez. Je to údajně největší známý žlutý hyperobr a tudíž největší žlutá hvězda vůbec. Měl by být o 50 procent větší, než slavný červený veleobr Betelgeuse a zároveň asi tak milionkrát jasnější, než naše docela skromné Slunce.


 

Zvětšit obrázek
Bizarní systém V766 Centauri. Kredit: Olivier Chesneau/ ESO/ VLT/ GEMINI/ NICI.

Poučený čtenář OSLA už jistě tuší, že podobné cifry bývají v astronomii poněkud na vodě. Ve skutečnosti je poměrně těžké zjistit, jak je hvězda velká, a to zvlášť u největších hvězd. Také V766 Centauri je všechno možné jen ne tupě netečná gigantická koule, kterou bychom mohli jednou provždy změřit a naťukat do databáze. Představte si, že máte krejčovský metr a musíte s ním změřit pořádně naštvaného tygra. V766 Centauri je divoká šelma, kroutící se v bouři hvězdných křečích a dávicí kvanta žhavé plazmy. Navíc, jak to bývá zvykem, V766 Centauri není single hvězdou. Žlutý hyperobr (tedy V766 Centauri A) pravděpodobně obíhá kolem velmi blízkého a intenzivně mučeného hvězdného partnera, jehož přítomnost deformuje tvar hyperobra a dodává soustavě V766 Centauri vzezření exotického plodu.

Zvětšit obrázek
V766 Centauri, žlutá šelma ve vesmíru. Kredit: ESO.

Vyhládlý Chesneau v něm vidí gigantický burák, znalci tropického ovoce by mohl připomínat dejme tomu nepravé plody ledvinovníku, čili kešu. Menší hvězda oběhne hyperobra jednou za 1 300 dní.


Žlutý hyperobr V766 Centauri je od nás vzdálený sice téměř 12 tisíc let, ale je tak extrémní, že je dokonce na hranici viditelnosti neozbrojeným okem. Ve skutečnosti o něm víme již celá desetiletí, až teď se nám ale ukázal v plné kráse. Za dobu, co ho pozorujeme, se výrazně změnil, vychladl a zvětšil se. Jeho spektrální typ se pohybuje mezi kategoriemi G8 až K3, což také není právě známkou klidu a míru. Momentálně by prý měl být jednou z 10 největších známých hvězd ve vesmíru, ale víte, jak spolehlivé a hodnotné jsou podobné odhady. Kromě toho, panuje vážné podezření, že mu jeho úctyhodné rozměry moc dlouho nevydrží. Hyperobr V766 Centauri zahájil kariéru jako hvězda o hmotnosti asi tak 40 Sluncí, pak se stal červeným hyperobrem a teď jakožto žlutý hyperobr zuřivě odvrhuje své vnější vrstvy. V budoucnu by se snad mohl stát pozdní Wolf‑Rayetovou hvězdou, pravděpodobněji ale záhy exploduje jako uchvacující supernova, která nám rozsvítí noční oblohu. Přejme svým zvídavým potomkům, aby si tuhle supernovu užili do sytosti.

 

 

Largest Yellow Hypergiant Star is 1300 Times Bigger than Sun. Kredit: ESO/VLT.


Literatura

ESO Science Release 12. 3. 2014, arXiv:1401.2628, Wikipedia (Yellow hypergiant).

Datum: 15.03.2014 20:50
Tisk článku

Velká kniha Vesmír - kolektiv autorů
 
 
cena původní: 179 Kč
cena: 159 Kč
Velká kniha Vesmír
kolektiv autorů

Diskuze:

Už se stalo

Libor Zak,2014-03-16 09:37:38

Mám z dobrých zdrojů, že tato hvězda již zhruba před jedenácti a půl tisíci lety vybuchla. Jen pošta odtamtud chodí poměrně dlouho, takže oficiální zpráva ještě nedorazila ;-)

Odpovědět


jiste

Tomáš Viktora,2014-03-19 10:56:29

Přesne tak, psali to na vesmirnych lidech, Aštan Šeran jim to nedavno prozdradil :DDD

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace