Životy zachraňující injekce Xstat  
Podle statistik je nejčastější příčinou smrti v boji vykrvácení, při dopravních nehodách je to druhá nejčastější příčina. Firma RevMedx přišla s aplikátorem, který tyto statistiky změní.

 

Brutální zranění – brutální první pomoc

Před válkou v Iráku bylo použití škrtidla pro vojáky v podstatě tabu. Medici se obávali šoku a ztráty končetiny, způsobené dlouhodobým zaškrcením. V lékárničkách škrtidla nebyla a vojáci v poli si proto museli pomáhat často velmi improvizovanými způsoby. Opasek a klacek – ve vietnamské džungli vždy po ruce. Ale zkuste si najít klacek v pouštích Iráku anebo Afganistanu. Zkušenosti ukázaly, že zatímco bez dechu mozek vydrží pět minut, vykrvácet lze doslova po pár úderech srdce.   Vzhledem k traumatickým poraněním, jaké vojákům způsobují především improvizované explozivní nástrahy (IED) se škrtidlo (nebo též turniket) vrátilo do standardní výbavy mediků. P

Po styku s vlhkým prostředím materiál rychle nabobtná a ztuhne, začne tlačit na okolní tkáň a cévy a omezí krvácení. (Kredit: RevMedx)

rioritou je zastavit krvácení z protržené tepny, zraněný se v řádu minut dostane z bojové zóny a do hodiny je na operačním sále. Takto perfektně zorganizovaná evakuace raněných takřka vylučuje možnost odumření končetiny díky dlouhému zaškrcení.


 Co ale s ránami, které prostě zaškrtit nejdou – na trupu, v oblasti pánve, třísel a podobně? John Steinbaugh je bývalý bojový medik, který absolvoval dvanáct turnusů v Iráku a Afganistanu. Když byl v roce 2012 propuštěn do zálohy po zranění hlavy, přidal se k oregonskému startupu RevMedx, kde mohl zkusit realizovat svůj nápad, jak rychle zastavit krvácení na místech nevhodných pro použití škrtidla. Dlouho experimentoval se zařízením, které by se podobalo pěně Fix-a-Flat na opravu pneumatik. Pro nemotoristy – tato pěna se stříkne ventilkem do píchlé pneumatiky a  při nafouknutí se na poškozeném místě vytvrdí a opraví tak defekt. Jenže se ukázalo, že při tepenném krvácení je tlak příliš vysoký a pěna nefunguje, krev ji vyplaví z rány ven.  Úspěch přišel až s použitím houbiček, napuštěných chitosanem, látkou podporující srážení krve s antibakteriálními účinky. Původní materiál pro testy na zvířatech pocházel z drogérie, jednalo se o obyčejné houby na nádobí, nastříhané na 1cm velká kolečka. Ale materiál z drogérie není vhodný pro léčení lidských zranění.

Zvětšit obrázek
Injekční aplikátor Xstat -30 , průměr tubusu 30 mm (Kredit: RevMedx)

Tým dostal od U.S.Army grant 5 miliónů dolarů na dotažení nápadu do funkčního prototypu. Ten má podobu tablet ze sterilní dřevěné kaše potažené již zmíněným chitosanem. V ráně rychle nabobtná a vytuhne, takže do 15 sekund spolehlivě zastaví tepenné krvácení. Navíc mají tyto peletky v sobě rentgenové markery, aby byly dobře viditelné na rentgenových snímcích.

 

Zvětšit obrázek
Injekční aplikátor Xstat -20 , průměr tubusu 20 mm (Kredit: RevMedx)


 Výsledkem je zařízení nazvané XStat, velká, 30 mm široká injekční stříkačka naplněná houbičkami. Při aplikaci je nutno tuto stříkačku zavést hluboko do rány – viz přiložené video a vyprázdnit tam její obsah. Je to vpravdě brutální první pomoc. Pro menší rány se vyrábí provedení s průměrem 12 mm. Cena jedné stříkačky je kolem 100 dolarů, ale masová výroba přípravek určitě podstatně zlevní. V současnosti probíhá urychlené schvalování XStatu pro jeho zavedení do výbavy bojových mediků. RevMedx získala grant nadace Billa a Melindy Gatesových na další vývoj Xstatu, cílem je najít nový materiál pro výpně, který by tělo dokázalo vstřebat a nebylo nutno jej operativně vyjímat ven.

 


:

 

Zdroj: REVMEDX   

 

Autor: Martin Tůma
Datum: 23.03.2014 23:06
Tisk článku

První kniha o mém těle - Akass Susan, Butcher Frances
 
 
cena původní: 259 Kč
cena: 228 Kč
První kniha o mém těle
Akass Susan, Butcher Frances
Související články:

T. rex měl v hlavě klimatizaci     Autor: Josef Pazdera (05.09.2019)
Musíme mať normálny krvný tlak? A aký je vlastne normálny?     Autor: Matej Čiernik (14.03.2018)
Dinosaury nevyhubila studenokrevnost     Autor: Vladimír Socha (07.07.2017)
Injekce samolepící jehlou     Autor: Josef Pazdera (01.11.2016)
Nanoželezem zocelené makrofágy v roli lamželezů na rakovinu     Autor: Josef Pazdera (28.09.2016)Diskuze:

Díky za článek

Jakub V,2014-03-26 21:36:44

Před pár týdny nám při přednášce o vojenském lékařství tento nástroj naši vojenští medici představovali, měl jsem za to, že už je normálně ve výstroji a využívá se v Afghánistánu. Díky za zajímavý článek a rozšíření informací.

Odpovědět

Jiné řešení

Jan Vučka,2014-03-24 08:16:31

Stoletá novinka! :-)
Měl jsem za to, že se přesně ke stejnému účelu již dříve začaly používat dámské tampóny?

Odpovědět


Re:

Vít Výmola,2014-03-24 10:00:34

Jak známo, tampóny sají jenom modrou tekutinu.

Odpovědět


Omyl

Standa Kolman,2014-03-24 12:51:02

Pane Víte, to je jen dlouho tradovaný omyl. Sám je rád používám k zastavení krvácení z nosu. Sklerotici, jako jsem já, si jen musí dát pozor. V Lidlu to nemají rádi.

Odpovědět


Lídl

J Kasom,2014-03-25 07:45:24

Nojo,nemáte je kupovat u konkurence :o)

Odpovědět


Já mám jiný problém

Mojmir Tradnemam,2014-03-25 10:59:39

Jsem kuřák a důchodce a jaks sbírám vajgly na dojetí, tak se mi to plete :(

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace