Masochismus a parazit  
V časopise Evolutionary Psychology vyšel minulý týden článek, ve kterém výzkumný tým z Přírodovědecké fakulty UK a z Národního ústavu duševního zdraví ukázal, že muži nakažení parazitem toxoplazmou vykazují častěji masochistické sexuální preference nežli muži nenakažení.

 

Toxoplasma gondii, bradyzoit - cysta ve tkáni mezihostitele. (Kredit: Vikipedia)
Toxoplasma gondii, bradyzoit - cysta ve tkáni mezihostitele. (Kredit: Vikipedia)

K výše zmíněnému závěru se výzkumníci dobrali vyhodnocením dat od zhruba 6 000 osob, jež se zúčastnily projektu zaměřeného na sexuální preference a sexuálního chování české populace. Nutno podotknout, že efekt toxoplazmózy na masochistické preference vědci předem očekávali. Přivedli je k tomu výsledky získané u laboratorních zvířat. Je totiž známo, že zmíněný parazit dokáže přeprogramovat urité struktury v amygdae savčího mozku tak, že podněty, které u nenakažených zvířat vyvolávají strach, začnou u nakažených zvířat vyvolávat i sexuální vzrušení. K takovému závěru dospěli v minulém roce singapurští vědci při pokusech na laboratorně nakažených hlodavcích. Indicie, že by se stejný efekt mohl uplatňovat také u mužů, existují již delší dobu.

 

 

Aktivním stádiím prvoka Toxoplasma se říká tachyzoiti. Svými dlouhými prsty sahají až do našich mozků a nálad. Jistou formu hloupnutí nám nejspíš kompenzují větší odolností před rakovinou. (Kredit: DPDx Parasite Image Library)
Aktivním stádiím prvoka Toxoplasma se říká tachyzoiti. Svými dlouhými prsty sahají až do našich mozků a nálad. Jistou formu hloupnutí nám nejspíš kompenzují větší odolností před rakovinou. (Kredit: DPDx Parasite Image Library)


Také na oslovi jsme již psali, že jak toxoplasmou nakažené krysy, tak myši, vyhledávají místa, kde cítí kočičí pach a stávají se tak snáze kořistí kočky (definitivního hostitele toxoplazmy). Neméně zajímavé je zjištění, že nakaženým mužům připadá pach naředěné kočičí moči příjemnější, než nenakaženým.  Dnes má toxoplazma povětšinou smůlu. Z lidského mozku se do žaludku kočkovité šelmy tak často  nedostane. V africké savaně, ještě před před pár desítkami tisíc let (z evolučního hlediska vlastně skoro včera), tomu ale nejspíš bylo jinak.

 

 

Z dřívějších výzkumů se ví,  že je toxoplazma zodpovědná za nejednu změnu v lidské psychice a chování. Podivně riskující hlodavci nás upozornili, že ani oblast sexuální přitažlivosti a sexuálního chování, nemusí být výjimkou. Může tedy tento prvok, jímž je u nás nakažena asi třetina populace, za poměrně rozšířenou zálibu v masochismu? Nejspíš ne. Proti mluví především to, že masochistický sex v naší populaci preferuji daleko více ženy než muži. Konkrétně, vlastní bolest vzrušuje 27 % žen a pouze 12 % mužů. Vlastní ponížení potom 46 % žen a 11 % mužů. Přitom právě u žen se souvislost mezi nákazou toxoplazmou a sklonem k masochismu prokázat nepodařilo.

 

Profesor Jaroslav Flegr, šéfchovatel pokusných králíků.
Profesor Jaroslav Flegr, šéfchovatel pokusných králíků.

Dotazníková akce také ukázala, že nakažení muži sice více preferují některé exotičtější formy sexu, včetně těch masochistických, v reálu však provozují spíše konvenční sexuální praktiky. Jako nejsilnější protiargument se ovšem jeví skutečnost, že to zda muž je či naopak není nakažen toxoplazmou, vysvětluje jen velmi malé procento rozdílů ve sklonech k masochismu mezi českými muži. Efekt nákazy je tedy spíše slabý. Zdá se, že parazit, stejně jako třeba tvůrci filmových hororů, pouze dokázal chytře využít toho, že v savčím mozku spolu sousedí nervové okruhy aktivované strachem a sexem a že silnější vzruchy se mohou z těch prvních do těch druhých přelévat. A také toho, že savci vnímají vlastní sexuální vzrušení jako cosi příjemného a to i za situace, kdy nedokážou rozpoznat, co toto vzrušení způsobilo.

 

 

Že parazit nejspíš masochismus nevyvolává, ale pouze využívá, však nikomu říkat nemusíme.  Titulky, které se nejspíš v řadě periodik brzo objeví a budou v duchu: “Za masochismus může parazit!”, jistě vzbudí větší pozornost, nežli třeba “Nakažení muži vykazují mírně zvýšený stupeň masochismu” nebo dokonce “Toxoplazma za masochismus nejspíš nemůže”.  A výzkumníkům právě taková bombastičnost naláká další pokusné osoby k vyplňování dotazníku, věnujícího se sexuálním preferencím a sexuálnímu chování obyvatel Česka. A to právě naši vědci potřebují. I když toxoplazma za masochismus nemůže, údajně už začínají tušit, co by za něj naopak moci mohlo. Abychom se zde brzo zase mohli o nějaké zajímavůstce ze světa sexu dočíst, nebude na škodu, když adresu dotazníku budeme propagovat a šířit. http://1url.cz/NUxd. I ti, kteří se na sdělování intimit o sexu necítí, najdou na stránce Pokusnikralici další možnosti, jak pomoci vědě. Dotazníků je tam více. Ten nejnovější je věnovaný pověrám, předsudkům a mystickému myšlení. Je vtipný a sympatický hlavně tím, že je kratší.

 

 

Připraveno podle: Flegr, J., Kuba, R. 2016: The relation of Toxoplasma infection and sexual attraction to fear, danger, pain and submissiveness. Evolutionary Psychology, 2016, 1-10http://1url.cz/ytiG3, stránky Pokusní králíci, a materiálů poskytnutých   autory studie „Lidská sexualita“.

Autor: Redakce
Datum: 18.08.2016
Tisk článku

Sexuální poradna Dr. Tatiany pro všechna živá stvoření - Judsonová Olivia
 
 
cena původní: 298 Kč
cena: 250 Kč
Sexuální poradna Dr. Tatiany pro všechna živá stvoření
Judsonová Olivia
Související články:

Počet sexuálních partnerů během života závisí na tělesné výšce a hmotnosti     Autor: Vladimír Blažek (25.09.2015)
Když dojde na orální sex, muži podstupují větší riziko, než ženy     Autor: Josef Pazdera (16.02.2016)
Myší panicové sledují raději video s násilím, než porno     Autor: Stanislav Mihulka (19.02.2016)
Nemocní samečci jsou atraktivnější     Autor: Josef Pazdera (12.03.2016)Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace