Počet sexuálních partnerů během života závisí na tělesné výšce a hmotnosti  
Tělesná výška a mnohdy i hmotnost mnohé napovídají o „nositeli“ těchto znaků. Je již dávno známé, že např. s tělesnou výškou do určité míry koreluje inteligence či dominance. Jsou studie ukazující, že tělesná výška sama o sobě nebo ve vztahu k hmotnosti ovlivňuje atraktivitu. Do toho pak vcelku očekávatelně zapadá i aktuální poznatek o úspěšnosti v získávání partnerů.
Kredit: David A. Frederick, Brooke N. Jenkins, 2015, Evolutionary Psychology,  DOI: 10.1177/1474704915604563
Kredit: David A. Frederick, Brooke N. Jenkins, 2015, Evolutionary Psychology, DOI: 10.1177/1474704915604563

Na uvedeném známém pozadí provedli dva výzkumníci David Frederick a Brooke Jenkins z Chapmanovy univerzty v Kalifornii výzkum na početném souboru více než 60.000 osob, kterých se dotazovali na tělesnou výšku, body mass index (BMI), vzdělání, věk, etnicitu a počet dosavadních partnerů. Vedle toho bylo kontrolováno složení souboru doplňkovými otázkami (např. na hetero- či homosexualitu). Sběr dat se uskutečnil anonymně prostřednictví webové stránky NBC News se známou strukturou jejích uživatelů. Výzkumy tohoto typu bývají sice kritizovány z důvodu nejisté „návratnosti“ respondentů, tj. že někteří lidé s určitými osobnostními vlastnostmi odpovídají ochotněji než jiní, ale na druhou stranu umožňuje četnost odpovědí provést velmi dobré statistické zpracování dat.

 

David Frederick, Chapman University
David Frederick 
Chapman University

Výsledky nejsou jednoduché, ale přesto potvrdily hypotézy. Především se ukázalo, že vyšší muži měli extenzivnější přístup k získávání partnerek a měli tedy partnerek za svůj dosavadní život více. Obdobný výsledek platí i pro ženy. U obou pohlaví však trend vyššího počtu sexuálních vztahů v závislosti na výšce není lineární; s vyšší výškou se „přibývání“ partnerek snižuje. Mezi nejnižšími a nejvyššími muži je rozdíl tří partnerek, mezi nejmenšími a nejvyššími ženami je rozdíl necelí dva partneři. Pro nás Evropany je poněkud překvapující, že relativně vyšší tělesná hmotnost jak u mužů, tak u žen (zde dokonce trochu více), vyjádřená oblíbeným BMI, vede v průměru také k určité vyšší „úspěšnosti“ u druhého pohlaví; střední hodnota vyjádřená tzv. mediánem však je u mužů výrazně nejvyšší u prostředních „váhových kategorií“ – tedy přeci jenom mají více partnerek ti, co nejsou ani hubení, ani tlustí. U žen je tento posun méně zřetelný.

 

Kredit: David A. Frederick, Brooke N. Jenkins, 2015, Evolutionary Psychology,  DOI: 10.1177/1474704915604563
Kredit: David A. Frederick, Brooke N. Jenkins, 2015, Evolutionary Psychology, DOI: 10.1177/1474704915604563

Detailnější analýza ukazuje i další zajímavé poznatky, na které výzkum sám o sobě zaměřený nebyl. Například více méně bez ohledu na tělesné parametry (resp. u kategorií jak s nižší, tak s vyšší výškou nebo u BMI) mají ženy shodně méně mimopartnerských vztahů (nevěr) než muži. Rozdíly v počtech partnerů mezi jednotlivými kategoriemi jsou u žen vcelku menší než u mužů. Zvláště kolísá frekvence mužů s více partnerskými vztahy v závislosti na hmotnosti – jedinci s nízkým BMI (hubení) a vysokým BMI (obézní) jsou v nevýhodě proti středním a mírně vyšším hodnotám na rozdíl od žen, kde jsou méně úspěšné jen ty s nízkým BMI a pak vcelku, jakoby už na jejich hmotnosti až tak nezáleželo. V práci jsou uvedené skutečnosti doloženy jak tabulkově s rozdělením do kategorií podle tělesné výšky a podle BMI, tak kontinuálním zobrazením na grafu (viz obrázky).

 

Jak je tomu u nás v Evropě a v jednotlivých zemích? Spolehlivá data nemáme, ale trend bude zřejmě obdobný. Zdá se, že ve všem to mají ti vyšší jedinci jednodušší, neboť jejich tělesná výška je podmíněná genetickými vlivy a vlivy prostředí, které zvyšují celkově úspěšnost. Dále asi platí i stará tradovaná zkušenost, že mužům se i přes prohlížení časopisů se štíhlými modelkami nakonec více líbí ty trochu plnoštíhlé ženy.


Literatura

Frederick, D.A., Jenkins, B.N. (2015): Height and Body Mass on the Mating Market: Associations With Number of Sex Partners and Extra-Pair Sex Among Heterosexual Men and Women Aged 18-65. Evolutionary Psychology, 1-14. DOI: 10.1177/1474704915604563.

Datum: 25.09.2015
Tisk článku

Související články:

Změníme názor na promiskuitu?     Autor: Josef Pazdera (28.06.2009)
Muži vedou sexuálně aktivní život déle     Autor: Jiří Mach (10.03.2010)
Pachové signály mezi heterosexuály, gayi a lesbičkami     Autor: Vladimír Blažek (04.06.2012)
Neznámý muž a opatrnost žen v ovulaci     Autor: Vladimír Blažek (14.06.2012)
Ženy v červeném přitahují pozornost mužů     Autor: Vladimír Blažek (19.07.2012)Diskuze:

Nezdá se mi....

Vladimír Němec,2015-09-29 12:46:00

Nějak to ve mně nevzbuzuje důvěru. Jak zohlednili věk respondentů - respektive to, že pokud odpovídal někdo ve dvaceti, byl nejspíš hubený s menším počtem partnerek, a když odpovídal někdo v pětapadesáti, byl o dvacet kilo těžší a o pár partnerek zkušenější?

Odpovědět

Miroslav Macko,2015-09-29 12:27:52

štíhle baby sú viac žiadané, a čím je o babu väčší záujem, tým viac špekuluje a robí obštrukcie. Tie menej žiadané si uvedomujú, že ak vobec nejaký sex chcú mať, nesmú špekulovať. Preto v tej štatistike vychádzajú lepšie a aj ked je to paradoxne, je o ne menší záujem, ale užívajú si viac.

Odpovědět


Re:

Radka Sladká,2015-09-29 12:58:42

NEsmysl. Ošklivé ženy sledují stejný cíl, jako ty hezké. Najít dobrého otce, nebo alespoň dobrý genetický materiál pro své děti. Z toho důvodu ani hezké ani ošklivé nejdou s každým. Tím, že se jako ošklivka dáte z nouze k dispozici skupině bezdomovců sedících před nádražím, svého cíle opravdu nedosáhnete. Stejně jako jej nedosáhntete, dáte li se k dispozici někomu, kdo ráno přehodnotí svůj názor na vás.

Jako vysvětlení mě napadá vyšší hladina estrogenů a celkově energie související s vyšším množstvím tuku v těle. A také to, že ošklivější ženy berou i méně ideální partnery pro sebe. Ty následně v případě, že se zadaří, zamění za někoho vhodnějšího. Více vztahů pak znamená více sexuálních partnerů. Narozdíl od krasavic, které mají nervy čekat až na toho pravého. A nejpravděpodobnější vysvětlení ze všech bude nejspíš to, že se jednalo o cargo výzkum a následovala diskuze o které si ale nejsem jistá jestli je také cargo, nebo jestli je něco jiného.

Takže vlastně s váma souhlasím, že ? :-)

Odpovědět

Diskuze

Vladimír Blažek,2015-09-26 23:41:57

V říjnovém, tedy aktuálně vyšlém čísle časopisu Vesmír je citován článek (a našly by se i jiné publikace), kde je dokazováno, že jsou muži preferovány spíše ženy štíhlejší. Vědecké poznávání je zkrátka složitější a komplikovanější. Zde se mohlo jednat o důsledek jiné metody (byly předkládány obrázky). Teoreticky možné vysvětlení rozdílu výsledků by mohlo být také, že jsou třeba plnější ženy aktivnější ve vyhledávání partnerů a nerozhoduje u nich tedy jen jejich atraktivita. A máme hned téma na další výzkumné hypotézy.

Odpovědět


Re: Diskuze

Josef Skramusky,2015-09-27 08:39:41

Osobně bych se spíše přikláněl k hypotéze, že ženy s vyšším BMI budou mít více zážitků, kdy muž po probuzení zreviduje svůj názor ohledně atraktivity partnerky, vedle které se probudil. Ale je to také jen hypotéza.
Každopádně "Preference mužů v závislosti na BMI" a "Počet partnerů v závislosti na BMI" jsou dvě odlišné věci, které možná - minmálně u žen - nekorelují.

Odpovědět

Že jsem více nepublikoval

Frantisek Kroupa,2015-09-26 14:56:13

Mohl jsme být také slavný! Narážím na část ".. mají více partnerek ti, co nejsou ani hubení, ani tlustí. U žen je tento posun méně zřetelný." Až dosud jsem totiž považoval za všeobecně známé a přirozené, že poslední slovo v tom, koho do sebe pustí, má vždy dotyčná dáma. Totiž z mládí (nehovoře o vojně) si pamatuji, že po šestém pivu byly krásné a žádoucí úplně všechny, takže i ty mimotolerantní si mohly vybírat.

Odpovědět

Ježíšmarjá....

Jan Peterka2,2015-09-26 10:55:01

Například více méně bez ohledu na tělesné parametry (resp. u kategorií jak s nižší, tak s vyšší výškou nebo u BMI) mají ženy shodně méně mimopartnerských vztahů (nevěr) než muži.

Jsou to kecy, ženské prostě jen přiznávají méně mimopartnerských vztahů. Na to, aby jeden muž měl jeden mimopartnerský vztah, musí existovat jedna žena, která s ním onen jeden mimopartnerský vztah provede. Pokud zahýbá menší počet žen, musí každá jedna z nich mít více nevěr, aby se dostalo na všechny nevěrné muže. Nebo S KÝM vlastně ti nevěrní muži jsou nevěrní????

Odpovědět


Re: Ježíšmarjá....

Vít Výmola,2015-09-26 12:19:08

Klidně všichni s jednou a tou samou ženou a pořád to bude v průměru vycházet.

Odpovědět


Re: Ježíšmarjá....

Marek Dendes,2015-09-26 21:13:24

omg ved staci 1 slapka a hned mas aj stovky nevernych muzov vs 1 zena :-)))) tam niekde bude zakopany pes v tej statistike, ovela menej zien vyuziva sluzby gigolov :-)))

Odpovědět


Re: Re: Ježíšmarjá....

Štefan Bognár,2015-09-26 21:56:45

Slapka a milenka su dost rozdielne veci. Myslim ze statistika skor brala do uvahy milenecke vztahy ako navstevy bordelov.

Odpovědět


Re: Re: Re: Ježíšmarjá....

Josef Skramusky,2015-09-27 07:58:30

Myslet si a vědět jsou dost rozdílné věci. Ta druhá je většinou pracnější.
http://digitalcommons.chapman.edu/psychology_articles/57/
na straně 6 najdeme:
Extra-pair sex.
Participants were asked "Have you had sex with another person since you became serious with your partner?"
coded 0 - no and 1 yes. Note that this item does not assess
infidelity per se, but rather any instance in which an individual
has sex with someone other than their partner (e.g., could
include "swinging").
Z toho můžeme vidět, že nejen že statistika brala v úvahu "návštěvy bordelů", brala v ůvahu i například "swingers", kdy by se o nevěru nejednalo. Kromě toho je vidět, že zde autoři studie nezjišťovali počet nevěr, ale pouze zda ano nebo ne. Tedy i v článku by asi bylo přesnější napsat například "má méně žen než mužů alespoň jeden mimopartnerský vztah" než "mají ženy shodně méně mimopartnerských vztahů (nevěr) než muži" - může totiž být, že sice jen každá 3tí žena má alespoň jeden, ale když se do toho pustí, tak je k nezastavení ;)

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz