Ženy v červeném přitahují pozornost mužů  
Červená barva je jiná než ostatní v tom, jak na nás působí. U mnoha kultur je oblíbená jak na oblečení, tak na pokožce v podobě ozdobného nebo rituální malování. Je spojována nejen s láskou a zamilovaností, ale i s mocí a vyšším společenským statusem. Preference červené barvy má zřejmě hlubší evoluční souvislosti.

 

Zvětšit obrázek
Nepřehlédnutelný sameček živorodky duhové (Poecilia reticulata) neboli pavího očka, gupky.

U mnoha zvířat je červené zbarvení dokladem vyšší zdatnosti dokazující schopnost získat dostatek kvalitní potravy, neboť karotenoidy v rostlinné složce stravy se ukládají do kůže, mnohdy specificky v určitých místech. Samičkám některých druhů to ulehčuje výběr toho nejzdatnějšího, to jest intenzivně vybarveného samečka. Kdo například chová akvarijní paví očka a má čas je pozorovat, jistě zaregistroval důležitost červených skvrn na bocích samečků.


Studie britského psychologa Iana Penton-Voaka z University of Bristol se snaží prokázat, že jemně načervenalý nádech, který kůži propůjčuje větší množství karotenoidů v potravě, zvyšuje atraktivitu i u nás, lidí. A to dokonce i u etnik se snědou nebo hnědou pokožkou, jejichž odstín přírodní barviva v potravě ovlivňují také. Je však otázkou, zda u lidí nejde tak trochu o imitaci signálu, jenž vysílá větší prokrvení kůže v důsledku intenzivního emocionálního prožívání dané situace a může svědčit o vzrušení a zájmu (viz v naší mluvě slovo rdění).

Zvětšit obrázek
Samička paviána v období ovulace. I kdyby měl sameček rýmu a nic necítil, první letmý pohled mu vše prozradí. Kredit: D. Gordon E. Robertson/ Wikipedia

 

U celé řady primátů se přidružuje další motivace pro obdiv červené - výrazné zduření kolem pohlavních orgánů při ovulaci samic. Nejnápadnější je u paviánů a šimpanzů. Samcům je tak vedle pachových signálů velmi důrazně připomínáno, že teď je ten pravý čas k páření a plození potomků. U lidí je to se sdělováním, že je žena aktuálně fertilní, poněkud složitější a doba ovulace je před přehnaným zájmem mužů částečně skrývána. I tak je mnohdy jemně a rafinovaně partnerovi sdělováno, že je ta pravá chvíle na početí. Jedním z projevů ovulace je vyšší prokrvení a tím zčervenání rtů. Ženy si proto pro zvýšení své atraktivity rty malují rtěnkou a někdy i zvětšují barevnou tetuáží.


Některé studie ukazovaly již dříve, že i červená barva oblečení působí na muže podnětně. Zkrátka dáma v červeném se líbí více. Ženy často využívají této skutečnosti a upoutávají pozornost mužů červenou barvou šatů a doplňků. Aby ověřili pravdivost a konzistentnost upřednostňování červené barvy oblečení u žen, provedli Andrew J. Elliot a Adam D. Pazda z Rochesterské Univerzity v New Yorku experiment, v němž se přes internet dotazovali mladších amerických žen různého etnického původu na jejich vztah k sexu a preferenci jedné ze čtyř barev. Současně zaměřili svou pozornost na fotografie a informace, které tyto i další náhodně vybrané ženy zveřejnily ve svých internetových profilech. Obecně to nebyla červená, nýbrž s převahou černá barva, co se v oblečení vyskytovala nejčastěji. Červené pak konkurovala modrá.

Zvětšit obrázek
Mohla se Julia Roberts jako Pretty Woman (1990) stát středobodem obdivu společnost v šatech jiné barvy?

Ale v souvislosti se zájmem o sex byly již preference jiné. Ženy, které otevřeně prezentovaly svůj zájem o příležitostný sex, stejně jako ty, jež ho jen nepřímo signalizovaly, významně častěji oproti kontrolní skupině preferovaly červenou barvu oblečení. U těch prvních se také, i když nevýznamně, projevoval zájem o zelenou barvu. Na fotografiích červená také převládala u oblečení žen se zájem o krátkodobější vztah v porovnání s těmi, které hledaly vztah dlouhodobější, případně manželství.

 

Ukázalo se tak, že červená barva slouží jako sexuální signál určený mužům. Jak se však zdá, červené oblečení také sděluje jiným ženám, že jeho majitelka - "ta červeně oděná" - může být v konkurenčním boji o partnera vážnou sokyní. I dámy v červeném se samy cítí být atraktivnější, což by podle autorů mohlo vést k vyšší otevřenosti a citlivosti v mezipohlavních interakcích.

 

Pro nás, snad kromě psychologů a antropologů, není v běžném životě důležité, jestli působení červené barvy na muže má původ v kulturní tradici, nebo je výsledkem evoluce. Jestli je rafinovanou formou ženské vyzývavosti, nebo je typem "afrodisiaka". Proto pohled do šatníků našich partnerek nemusí být nezajímavý....


Video: Strhující taneční výkon Giny Lollobrigidy jako Esmeraldy v slavné filmové adaptaci Zvoník u Matky Boží (1956) románu Victora Huga Chrám Matky Boží v Paříži (Notre-Dame de Paris, 1831).

 Zdroj: Elliot AJ, Pazda AD (2012) Dressed for Sex: Red as a Female Sexual Signal in Humans. PLoS ONE 7(4): e34607. doi:10.1371/journal.pone.0034607

Datum: 19.07.2012 15:52
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace