Záhadné rentgenové objekty ve vesmíru se rozzáří a zhasnou během hodiny  
Astrofyziky trápí extrémní objekty, které se najednou úžasně rozzáří v rentgenové oblasti spektra, a za pouhou hodinu zase zhasnou, jako by se nic nedělo.

Záhadný zdroj rentgenového záření u galaxie Centaurus A – v kroužku vlevo dole. Kredit: U.Birmingham / M.Burke et al. / CXC / NASA
Záhadný zdroj rentgenového záření u galaxie Centaurus A – v kroužku vlevo dole. Kredit: U.Birmingham / M.Burke et al. / CXC / NASA
Jak už jsme si zvykli, ve vesmíru se najde leccos. Astrofyziky teď prý trápí velmi zvláštní objekty ve vesmírů, které se najednou několiksetkrát zjasní v oblasti rentgenového záření. A pak, během hodiny, zase zhasnou, jako by se nechumelilo. A odborníci si s těmito objekty podle všeho zatím příliš nevědí rady.


Jimmy Irwin. Kredit: University of Alabama.
Jimmy Irwin. Kredit: University of Alabama.
Příběh těchto objektů se datuje od let 2003 a 2007, kdy vědci zachytili vždy po jednom super jasném a také super rychlém výtrysku rentgenového záření poblíž galaxie NGC 4697 (též známé jako Caldwell 52). Jde o eliptickou galaxii ze souhvězdí Panny, která je od nás vzdálená přibližně 40 milionů světlených let. Od těchto dvou záblesků už astronomové nic podobného neobjevili. A před nimi rovněž ne. Situace se změnila až v těchto dnech, když astronom Jimmy Irwin z Alabamské univerzity v Tuscaloose oznámil, že jeho tým polapil dva další takové záblesky. A z podezřelých záblesků, o nichž nejeden odborník nejspíš pochyboval, se hned stala plnokrevná záhada.


Irwinův tým původně plánoval prohledávat data populární rentgenové observatoře Chandra. Pátrali v nich po černých dírách hvězdných velikostí, které by se vyskytovaly ve skupinách starých hvězd kolem galaxií. Podle toho, co víme, se takové černé díry o velikosti několika až několika desítek Sluncí mohou během hodiny zjasnit tak pětkrát až desetkrát – když posvačí okolní materiál. Jenže Irwin a spol. narazili na události, během nichž došlo k náhlému několikasetnásobnému zjasnění rentgenového záření. Byla to zjevně náhoda, ale můžeme se vsadit, že potěšila.

Eliptická galaxie NGC 4697. Kredit: NASA.
Eliptická galaxie NGC 4697. Kredit: NASA.

Badatelé prohledali data Chandry ze starších pozorování sedmi desítek galaxií. Objevili přitom dva takové extrémní objekty – jeden u eliptické galaxie NGC 4636 v souhvězdí Panny, a ten druhý u známé obří eliptické nebo čočkové (o tom nepanuje shoda) galaxie Centaurus A (též NGC 5128 nebo Caldwell 77) ze souhvězdí Kentaura.
Okouzlující galaxie Centaurus A. Kredit: ESO / WFI (Optical); MPIfR / ESO / APEX / A.Weiss et al. (Submillimetre); NASA / CXC / CfA / R.Kraft et al. (X-ray).
Okouzlující galaxie Centaurus A. Kredit: ESO / WFI (Optical); MPIfR / ESO / APEX / A.Weiss et al. (Submillimetre); NASA / CXC / CfA / R.Kraft et al. (X-ray).
Oba dva tyto nově objevené objekty se zjasnily za pár sekund a do hodiny opět zhasly na původní úroveň rentgenového záření. Jeden z objektů se tímto stylem zjasnil za dobu pozorování Chandrou celkem pětkrát – a vědci odhadují, že se zjasňoval s periodou zhruba 1,8 dne.


Nově objevené rentgenové objekty se chovají velice podobně jako objekt u galaxie NGC 4697, jehož rentgenové výtrysky jsme pozorovali v letech 2003 a 2007. Pravděpodobně tedy jde o velmi podobné zdroje rentgenového záření. Podle Rosanne DiStefano z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics je to všechno pěkně konzistentní a solidně zdokumentované. O to palčivější je podle ní otázka, co jsou tyhle objekty vlastně zač? Irwinův tým nějaké nápady má, ale příliš sebevědomě se s nimi neohání. Buď by to prý mohly být černé díry střední velikosti (intermediate-mass black holes), o kterých vlastně stále nic moc nevíme – anebo třeba neutronové hvězdy, které strašně rychle kradou hmotu svého hvězdného společníka. A DiStefanová očekává, že bychom se v nejbližších týdnech a měsících mohli dočkat ještě dalších možných vysvětlení. Každopádně jde o pozoruhodný fenomén, u něhož nás může mrzet jedině to, že takový objekt nejspíš nemáme v Mléčné dráze a blízkém okolí.

Video:  Jimmy Irwin: "Giant Rapid X-ray Flares in External Galaxies"


Literatura
New Scientist 19. 10. 2016, Nature 538: 356–358.

Datum: 20.10.2016
Tisk článku

Černá díra - Sigurdardóttir Yrsa
Knihy.ABZ.cz
 
 
cena původní: 399 Kč
cena: 343 Kč
Černá díra
Sigurdardóttir Yrsa
Související články:

První potvrzená černá díra střední velikosti     Autor: Stanislav Mihulka (09.07.2012)
Máme v Mléčné dráze druhou ohromnou černou díru?     Autor: Stanislav Mihulka (15.01.2016)
Pozorovali jsme poprvé zrození černé díry z umírající hvězdy?     Autor: Stanislav Mihulka (14.09.2016)Diskuze:

je to trivialni

Jiri Cech,2016-10-24 15:42:48

Tolik povyku kvuli obycejnemu majaku? Jak byste bez tech majaku asi tak navigovali?

Odpovědět

ehm

Jakub Beneš,2016-10-21 16:20:03

ta uvodní věta se mi teda nějak nezdá. já jsem například astrofyzik a vůbec mě to netrápí. naopak, je to zajimavá výzva :) ale dobrá, možná někde existuje nějaký astrofyzik, kterého to trápí.

Odpovědět

Ivo Black,2016-10-21 08:43:20

Tento výtrysk nastane při přiblížení druhé černé díry s eliptickou oběžnou dráhou. Klasický binární systém. Při narušení horizontu události gravitací dojde k vytvoření malého "okna".
Tudy unikne krátkodobě záření.

Odpovědět


Re:

Xavier Vomáčka,2016-10-21 17:06:11

Okno? Nebudou to spíše dveře?

Odpovědět

Opravdu mne nemrzí,že jsou daleko

Jaroslav Mrázek,2016-10-20 18:23:03

Představa gama reflektoru smažícího Zemi do hloubky kilometru mi nepřipadá ani trochu zábavná... stačí výbuchy blízkých supernov, nemluvě o tom, když se nějaký výtrysk v ose rotace na pár měsíců zaměří naším směrem. Navíc sami máme podobné prostředky a vše (Bohu žel) nasvědčuje jejich brzskému využití ...

Odpovědět


Re: Opravdu mne nemrzí,že jsou daleko

Petr Kr,2016-10-20 21:11:17

Snad jste v návalu smutku nevyzradil nějaké vojenské tajemství. Teď ještě povězte, kdo jste vy, kterou velmoc zastupujete a kde hodláte zaútočit? Hlavně, by mne zajímalo, ve jménu kterého boha nás želíte.

Odpovědět


Re: Re: Opravdu mne nemrzí,že jsou daleko

Jaroslav Mrázek,2016-10-21 08:34:02

Předpokládal jsem zde diskutéry se znalostmi zhruba 22 základních néboženství a jedenácti jaderných mocností, kde je na výběr mezi Pakistánem a Indií, Izraelem a sousedy, Usa a celým jim odporujícím světem ... nicméně- mýliti se je lidské...

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace