Vlasy usvědčily mumie z alkoholismu  
Američtí indiáni holdovali alkoholu již před příchodem Kolumba.
O tom, že se o vašich alkoholických  prohřešcích, pokud zrovna nepatříte ke skinheads,  může váš zaměstnavatel  dovědět, když si nechá  vyšetřit vaše vlasy, jsme již na Oslovi  psali. Umožňuje to test, který zjišťuje  přítomnost esterů mastných kyselin. Ty se po alkoholovém „tahu“ objeví v krvi se zpožděním 12 – 18 hodin. Poté se natrvalo zabudují do vlasů. O této metodě jsme psali v souvislosti s tím, že zmíněný test může prokázat jak obezřetně co do konzumace alkoholu se například chovají matky v době těhotenství, jaké jsou zvyky pilotů dopravních letadel, ale i to kolik toho zkonzumoval řidič, kterému se od nehody podaří  zmizet a který se najde až po několika dnech.
Vědělo se, že tyto informace (metabolické produkty etylalkoholu), si vlasy „pamatují“ po řadu let.
Larry Cartmell, patolog oblastní nemocnice ve městě Ada  Oklahomě ( USA ), který má jako koníčka  paleopatologii přišel s nápadem prověřit, jak dlouho se estery ve vlasech uchovají. Rozhodl se podrobit chemickému rozboru vlasy mumií. A protože není žádným troškařem,  sáhnul po mumiích z pouště Atacama. Mumie ze severního Peru jsou pozůstatky indiánů ještě z předkolumbovské Ameriky. O svých výsledcích nyní Cartmell referoval na pátém Světovém kongresu věnovanému mumiím. Kongres se konal v italském Turínu. Patolog v podstatě informoval o tom, co asi již tušíte a sice, že ve vlasech starých tisíc let prokázal přítomnost esterů mastných kyselin. Je to považováno za důkaz, že už tehdy se mezi indiány vyskytovali ochmelkové.
Cartmell se svými spolupracovníky prověřil zatím jen sedm vlasů. Pět jich je z mumií mužů a dva od žen. Věk dárců a dárkyň vlasů se pohyboval v rozmezí od 15 do 50 let. Všichni náleželi ke kultuře Mainad Chiribaya, což byli farmáři žijící před tisícem až  tisícem dvěma sty lety.
Přítomnost esterů se sleduje plynovou chromatografií a hmotnostní spektrometrií. Zjistilo se. že tři ze sedmi zkoumaných vlasů (dvou mužů a jedné ženy), obsahovaly měřitelné množství inkriminovaných produktů metabolismu alkoholu. Je to poprvé co se u příslušníků starověké indiánské populace podařilo prokázat, že požívali alkohol.
Pokusy budou pokračovat a další rozbory by mohly objasnit například to, jak moc byla konzumace alkoholu rozšířena a zda zasahovala do všech vrstev obyvatelstva, či zda šlo o zvyk vlastní jen určitým kastám.
Výzkumníci jsou ale již nyní přesvědčeni, že lidé z Atacamy pili tmavé pivo nazývané chica. Je to oblíbený a pravděpodobně jediný fermentovaný nápoj této oblasti. Je připravovaný z kukuřice a u lidí Andské kultury hraje dodnes důležitou roli. Dochovaly se také písemné poznámky od Misionářů, kteří v Peru pobývali po objevení Ameriky. Ti  zaznamenali své zděšení, když během náboženských obřadů zpozorovali jak indiáni mumifikovaná těla příslušníků Incké šlechty podarovávali šálky piva, aby si mumie mohly vzájemně připít.

Atacama

Poušť Atacama v Peru patří k nejsušším oblastem na Zemi.
Obrázek s velkým rozlišením

mumie

Vlasy z mumií pocházejí z lokality nacházející se přibližně 1300 km severně od Santiaga prokázaly, že indiáni konzumovali alkohol.
Zoom  mumie z pouště v Peru v podání  Discovery chanel


Prameny: 5th World Congress on Mummy Studies , Valley View Hospital




Datum: 28.09.2004 03:23
Tisk článku


Diskuze:

fakticka

Jarda,2004-09-28 11:06:02

Kvantova spektrometrie? Autor se zrejme nechal zmast zkratkou QMS, coz je quadrupole mass spectroscopy, tedy hmotnostni spektroskopie (kvadrupolova, coz je jisty podtyp hmotnostniho filtru), v tomto pripade tipuji v tzv. SIMS usporadani (secondary-ion mass spectroscopy). Autor v článku opravil slovo kvantovou na hmotnostní. A děkuje za připomínku.

Nabizi se ale otazka biologicko-chemicka. Nemohou se estery mastnych kyselin dostat do vlasu i jinym zpusbem, nez jako metabolicky produkt alkoholu - treba i po smrti? Zvlast, pokud jde o mumie stovky let stare.

I dnes - co napriklad s obsahem techto latek muze delat caste myti vlasu, jejich barveni, lakovani nebo treba pomazavani hlinkou?

Odpovědět


Na Vaši otázku by mohl odpovědět mechanismus

Pavel Brož,2004-09-28 15:54:56

jakým konkrétním způsobem ten alkohol způsobuje nárůst mastných kyselin ve vlasech. Samozřejmě vůbec nezpochybňuji ten fakt, že ten alkohol zvýšení těch esterů mastných kyselin ve vlasech na svědomí má, spíše by mě zajímal ten konkrétní mechanismus, jakým to probíhá. Docela by mě zajímalo, jestli pravou příčinou zvýšení koncentrace těch esterů není třeba zvýšená činnost potních žlázek ve vlasové pokožce, nebo něco podobného. Tuto činnost bude alkohol určitě citelně ovlivňovat, nicméně může být určitě ovlivněna i jinak (např. genetickou dispozicí). Proto by konkrétní mechanismus toho účinku mohl odpovědět i na tu Vaši otázku, jakými všemi způsoby kromě požívání alkoholu se ty estery mohly do těch vlasů dostat.

Odpovědět


Hmm, tak jsem se včera ze zvědavosti

Pavel Brož,2004-09-29 23:06:49

díval do Karlsonovy Pathobiochemie, a vypadá to, že ty estery mastných kyselin jsou dosti specifickým metabolickým produktem po odbourávání alkoholu, tedy že jiných cest, jak k nim dojít, až zas tak moc nebude - což mě mohlo napadnout rovnou, že se pro to hledání těch reziduí budou hledat právě nějaké specifické produkty. Takže se omlouvám a lezu zpět na strom :-)

Odpovědět

až tolik nepřekvapuje

Jarda Petr,2004-09-28 07:43:14

Konzumace alkoholu u indiánů až tolik nepřekvapuje. Alkohol byl vždycky významný zdroj energie a nakvašené ovoce obsahující alkohol rádi konzumují i jiní primáti (ba i jiní savci a dokonce i ptáci - populární jsou najmě historky o slonech, co se "čoudli" nakvašenými pralesními plody). Konzumace alkoholu má tedy velmi hluboké kořeny a byl to v podstatě evolučně vynucený krok - kdo pohrdal nakvašeným ovocem s alkoholem, ten se ochuzoval o přísun energie. Na mírnou konzumaci alkoholu jsme proto metabolicky dobře vybaveni a dokonce nám svědčí. Není pochyb o tom, že žádoucí účinky tzv. středomořské diety na zdraví a dlouhověkost má na svědomí kromě jiného i mírná konzumace alkoholu středomořskými národy (např. víno u Francouzů). Potíže nastaly až ve chvíli, kdy už lidem nestačil produkt přírodního kvašení a rozhodli se získat nápoje se zvýšeným obsahem alkoholu. První technologie byly založeny na vymražování vody. To ještě šlo. Jenže pak vynalezli Číňané destilaci a bylo to všechno v háji. Místo dávných obdob "energy-drinků" tu najednou byl "chlast". O tom, že indiáni právě "chlastu" moc nedali, svědčí jejich enzymatická výbava, která moc nesvědčí odbourávání alkoholu. Mnoho indiánských kmenů se po příchidu bílého muže a jeho ohnivé vody doslova uchlastalo k smrti. Bylo to z části i tím, že tu nebyla vytvořena společenská tabu spojená s nadměrnou konzumací alkoholu. Indiáni tvrdý chlast neznali, a tak nebyla ostuda být ožralý jako čuně.
Pokud jde o starověké pijany, tak tam asi indiáni nerží prim. Kvašené alkoholické nápoje prokazatelně vyráběli (a tudíž asi i konzumovali) už staří Sumerové. O stavech opilosti se zmiňují i starověké texty. Ze starověkého Egypta máme dochován nápis: "Menkauré je opilý."
Takže sokolící-alkoholící: Na zdraví!

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz