Bad News: Online hra funguje jako psychologická vakcína  
Jak si poradit s vlezlými memy, které rozvracejí realitu? Akceschopní psychologové doporučují online simulátor autora fake news, který prozrazuje kouzelnické triky mediálních šmejdů.

Bad News. Kredit: DROG/fakenewsgame.org.
Bad News. Kredit: DROG/fakenewsgame.org.

Žijeme v době běsnících memetických válek. Na světové síti řádí zkroucené myšlenky, co jsou jako viry. Zavrtají se do mozku a úplně jej ovládnou. Mozek je pak horlivě množí a šíří k dalším nešťastníkům. Nebozí uživatelé internetu jsou jako domorodci, kteří zvědavě pokukují po blýskavých tretkách, a přitom si nevšimli, že je záměrně nakazili neštovicemi, které je mohou velice rychle a spolehlivě zahubit.

 

Sander van der Linden. Kredit: Sciencemaniac101 / Wikimedia Commons.
Sander van der Linden. Kredit: Sciencemaniac101 / Wikimedia Commons.

Psychologové se dohadují, jak moc vlastně fake news ze sociálních sítí ovlivňují veřejné mínění. Když ale člověk na vlastní kůži zažije vzdělané a zkušené lidi, jak dobrovolně rozšiřují nebetyčné nesmysly, nezřídka ohrožující zdraví a lidskou důstojnost, tak mu nezbývá než souhlasit, že to problém je a že bychom s ním měli něco dělat. Jak ale zatočit se zdivočelými memy, které protékají virtuálním světem?

 

Vědci z Univerzity v Cambridge věří na psychologické očkování. Ve spolupráci s nizozemským mediálním sdružením DROG vymysleli úžasnou věc, online hru s prolhanými zprávami Bad News. Vtip je v tom, že nikomu nic nevnucují, neříkají, co si má kdo myslet, ani co je správné nebo špatné. Na to jsou lidé obvykle alergičtí a podobné snahy rozhorlených intelektuálů se vesměs míjejí účinkem. Hra Bad News nabízí možnost si na vlastní kůži osahat, jak vlastně fake news a jejich průmysl fungují. Tahle hra prozrazuje klíčové triky kouzelníků s veřejným míněním. A když prokouknete triky, tak je zlé kouzlo pryč. Můžete mít klidně dál rádi „alternativní weby“, z nostalgie. Ale už nebudou tak škodit.


Simulace v plném proudu. Kredit: DROG/fakenewsgame.org
Simulace v plném proudu. Kredit: DROG/fakenewsgame.org

Bad News je experimentální simulátor autora fake news, který se snaží vyvolat mezi lidmi vztek, nedůvěru a strach, stejně jako reálné fake news weby. Hráči si shánějí virtuální příznivce publikováním polarizujících nesmyslů, nasazováním twitter botů, vyráběním „důkazů“ ve photoshopu a podněcováním konspiračních teorií k tragickým událostem. Přitom si musejí udržet co největší „důvěryhodnost“, aby je vůbec někdo bral vážně.

 

I autor fake news musí dbát na „důvěryhodnost“. Kredit: DROG/fakenewsgame.org
I autor fake news musí dbát na „důvěryhodnost“. Kredit: DROG/fakenewsgame.org

Samotná hra není nijak složitá ani rozsáhlá a její dohrání zabere jenom trochu času. Když vědci Bad News vyzkoušeli na 95 středoškolských studentech v Nizozemí, v prvotní papírové verzi, tak rychle zjistili, že to funguje. U hráčů této hry došlo v porovnání se studenty, kteří hru nehráli, k měřitelnému poklesu bezhlavé důvěry ve fake news naplavované internetem. Výsledky výzkumu a experimentů uveřejní časopis Journal of Risk Research.

 

Jak je možné, že něco takového funguje? Sander van der Linden, šéf Social Decision-Making Lab z Cambridge připomíná, že klasické vakcíny stimulují imunitní systém oslabenou verzí patogenu. A memetická vakcína to dělá úplně stejně. Simulátor Bad News je oslabená verze nepříjemné reality, která lidem pomáhá vybudovat odolnost a nadhled. Takže funguje jako univerzální vakcína proti žvástům ze sociálních sítí.


Bad News si zaslouží okamžitý překlad a lokalizaci do češtiny, protože tohle je krok správným směrem. Rozhodně by o ní měli vědět učitelé. Rovněž by se hodilo vylepšení, šikovných lidí je tu na to dost. Mohla by z toho být hra s příběhem, komiks, atd. Samotní autoři připravují například verzi pro Ukrajinu, kde trpí asi nejintenzivnější kampaní fake news od svého agresivního souseda. Také pracují na verzi, která je zaměřená proti rekrutování radikály všeho druhu, což se v dnešní době velice hodí, především rodičům. Možných využití se nabízí celá řada. Ať si každý věří, čemu chce. Ale ať také každý ví, jak vznikají „zprávy“ ze sociálních sítí, pokud je jim ochotný naslouchat.


Anglická verze hry Bad News je již několik dní přístupná na webu Bad News.

Je tam k dispozici i moc pěkně zpracovaný text pro pedagogy, stačí si ho jen přeložit.

Video: Why we disagree about facts? / Sander van der Linden / TEDxOxbridge


Video: Sander van der Linden - Behavioral Science and the Environment


Literatura
University of Cambridge 20. 2. 2018.

Datum: 22.02.2018
Tisk článku

Facebook efekt - Kirkpatrick David
Knihy.ABZ.cz
 
 
cena původní: 290 Kč
cena: 252 Kč
Facebook efekt
Kirkpatrick David
Související články:

Twitterboti vyrážejí na lov nenávistných trollů     Autor: Stanislav Mihulka (17.09.2016)
Facebook trpí infekcí falešných zpráv     Autor: Stanislav Mihulka (18.11.2016)
Pomohou proti prolhaným zprávám mediální psychologické vakcíny?     Autor: Stanislav Mihulka (24.01.2017)Diskuze:

Tahle aplikace ma jen jeden cil

Petr Špak,2018-02-27 01:00:01

naucit retadrovane absolventy americkych skol ze vladni dezinformace je pravda a jakakoli skutecna pravda je dezinformace. jde o programovani mozku, a v tom si myslim ze uspela.

Odpovědět


Re: Tahle aplikace ma jen jeden cil

Jan Dub,2018-03-04 13:59:44

Zajděte si k doktorovi, když se to podchytí včas, dá se to léčit.

Odpovědět


Re: Re: Tahle aplikace ma jen jeden cil

Petr Špak,2018-03-19 23:18:49

na to pracujou tisice psychiatru a psychologu v usa. taky proto je usa nejvetsim konzumentem antidepresiv, bez nich tam nemuzete fungovat. za sociku jsme to nemeli, jen opravdove blazny, dnes je to prasek nebo dva denne, uz je dohanime.

Odpovědět

Prectete si treba tohle z hospodarek

Petr Špak,2018-02-27 00:55:57

https://byznys.ihned.cz/c1-66061430-skody-zpusobene-hackery-loni-dosahly-600-miliard-dolaru-to-je-zhruba-1-procento-svetoveho-hdp-nejvic-utoku-pochazi-z-ruska-ciny-ci-severni-koreje?utm_source=ihned&utm_medium=otvirak&utm_content=id-66061430


jak to analyzovat? jde meho nazoru jde o naprostou dezinformaci ktera ma vyvolat nenavist proti "nepriteli" rusko, cina, korea.

Vezmeme si to realne. Pokud hackeri (coz je nepresny vyraz, jde o crackery) jsou schopni jen v uvedenych zemich (dale NEPRATELE), tak v ostatnich zemich jsou jen idioti co neumi zatlacit pres technologie aby dostali nejaky prachy. Takze, krome "nepratel" v ostatnich zemich ziji idioti.

Implikuje to ze ze zlodeji jsou jen v techto zemich a jen NEPRITEL umi programovat.

Je to samozrejme k smichu, kdo umi umi a to je KDOKOLI kdo vi jak zneuzit demence adminu, chyb vyvojaru OS atd. Neni to ani cinan ani rus ani korejec, jsou to vsichni kdo to umi. Jedinemu cemu z toho verim, ze zeme jako S.Korea , tyrana blokadami, znicena sankcemi to ma jako plan jak diky globalizaci neco utrhnout, ale nemuzu jim to zazlivat, ja bych to delal taky tak.

Odpovědět

Jak poznáte dezinformační server?

Vladimir Liska,2018-02-26 22:31:45

úplně jednoduše, dezinformační servery velmi rády selektují k jakému článku pustí diskuzi, či zakazují diskuze úplně všude protože nestojí o žádný názor který by mohl být v rozporu s tvrzením článku. Tyto severy publikují z jediného důvodu, tvorba veřejného mínění a to si rozvracet diskuzí nenechají. výmluvy typu že s tím je práce blablabla neberu, jen výmluva. Takže pokud najdete zpravodajský server a jedno jestli je to web televize, rádia, či novin. v okamžiku kdy tam nejsou povolený diskuze, nebo těžce cenzurovaný je to na 99% dezinformační server

Odpovědět


Re: Jak poznáte dezinformační server?

Petr Špak,2018-02-27 00:58:21

Ma tricko co jsem si nechla udelat, Idnes a dukaty :) Idnes je nazorna ukazka jak manipulovat nazory, diskuze jsou pod kontrolou i co se tyce preferenci v tom cvo bude jako preferovany prispevek. Jde o naprosto dezinformacni web kde se manipuluje uplne vse :)

Odpovědět

Konšpiračná teória

Palo Fifunčík,2018-02-24 12:54:21

Je rozdiel medzi dezinformáciou a konšpiračnou teóriou ???

Odpovědět


Re: Konšpiračná teória

Milan Krnic,2018-02-25 10:38:29

Zásadní. Dezinformace je klamné sdělení, zatímco konspirační teorie je označení pro tvrzení o spiknutí.
To je v našem jazyce vůbec zajímavá věc, že různá slova mají často různý význam ...
:)

Odpovědět


Re: Re: Konšpiračná teória

Palo Fifunčík,2018-02-25 11:58:54

A to tvrdenie o spiknutí nemôže byť dezinformácia ? :)

Odpovědět


Re: Re: Re: Konšpiračná teória

Milan Krnic,2018-02-25 12:54:53

Jistě, že může. To se nevylučuje. Jenže uvažte, že jsme třeba součástí spiknutí, které má za úkol rozostřit hrany dezinformace, abychom pak nebyli schopni odlišit, co jí je a co není. A jsme nahraní :)

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Konšpiračná teória

Palo Fifunčík,2018-02-25 15:02:35

Myslím si, že je jednoduchšie /a aj praktickejšie / použiť formuláciu "dezinformácia" , pretože ak použijeme slovo "spiknutie" alebo "konšpiračná teória" , zaváňa to paranoidnou interpretáciou faktov ... Pritom sa dá polemizovať , čo bolo skôr - spiknutie , konšpirácia či paranoja ???

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Konšpiračná teória

Milan Krnic,2018-02-25 19:43:47

Zaváňať to môže. Ale to neznamená, že to spiknutí skutečně není. Může být skutečné. Fakt je fakt. Dezinformace (účelová) je pouze nástroj.

Odpovědět


Re: Konšpiračná teória

Petr Špak,2018-03-19 23:27:32

dezinformace je ze rusko pouzilo novicok, i kdyz je mlohli jen odprasknout. konspiracni teorie je ze novicok umi vyrobit jen rusko. oboji je spatne.

Odpovědět

Zopar postrehov

Jan Pastrnak,2018-02-23 12:29:10

Pekne tak orwelovsky ste zacali. Takze zkroucene myslenky by nemali existovat. Mali by byt iba tie spravne, tie prave myslienky. To je uzasny nazor, ktory vo svojej cistej podstate nemoze uz byt viac totalitarny. Uzivatelia internetu, ako kazdy iny clovek su od malicka vystaveni indoktrinacii v mnohych oblastiach (nabozenstvo, svetonazor, ..). Ti najhorsi siritelia tkz. pravdy si myslia, ze maju absolutnu pravdu. Tkz. psychologove vychadzaju z toho, ze existuju media, ktore taku pravdu siria. Jedine objektivne informacie su percenta pri volebnych vysledkoch, sportove vysledky a sem tam fakty, ktore su propagandisticky nevyuzitelne (na Bali vybuchla sopka napr., atd..). Ale to ostatne je iba propaganda, vacsia, ci mensia podla toho, ako sa danemu novinarskemu timu, veducemu, majitelovi a akcionarom hodi. Hm, ked testovani studenti dusevne dozreju, zistia, ze budu ovela menej doverovat vasim jedinym spravnym mediam, ktore siria tie jedine spravne myslienky, ktore si ludia maju mysliet. Samozrejme, ak nebudu uplne indoktrinovani.

Odpovědět


Re: Zopar postrehov

Petr Špak,2018-02-27 01:01:46

mas aplikaci co te nauci co je PRAVDA :) uz jen ten koncept je k smichu. ale jak to bylo v south parku, aplikace vyresi vse, hlavni je delat hovno a inkasovat :)

Odpovědět

Otazka je co jsou to ty dezinformace

Petr Špak,2018-02-23 07:53:17

Podle mainstreamovych medii jsou dezinformace jakakoli pravda ktera se nehodi politice jejich vlastniku. Za naproste dezinformace lze povazovat cokoli z Idnes, Novinek , lidovek atd. To jsou totalni mozek vymyvajici nesmysly. Naopak, treba dle techto medii dezinformacni parlamantni listy, pokud se venuji nejakemu tematu ve kterem se orientuji, pisi naprostou pravdu a realitu, i kdyz nehodici se do kramu temto mediim.


Ten hon na dezinformace, neni nic jineho nez vymyvani mozku nejhorsiho kalibru, ktere nma naucit lidi nepremyslet a prejimat informace za mainstreamu jako jedine prave.

Odpovědět


Re: Otazka je co jsou to ty dezinformace

David Sokol,2018-02-23 08:34:42

Dobrý den, prosím zvažte velmi prosím zvažte přečtení tohoto článku https://www.respekt.cz/special/2017/dezinformace/most-na-druhy-breh
Popisuje, jak fungují Parlamentní listy. Jestli usoudíte, že se jedná o lživý článek, jehož informace nelze dohledat a potvrdit, potom dobře, ale všichni bychom měli být zkusit kritičtí k veškerým médiím. Kritizuje Idnes, Novinky a Lidovky - dobře jedná se o média, která mají své vady, ale zkuste se objektivně podívat na Parlamentní listy. Toto médium má do ideálu opravdu hodně daleko.
Např. citace z článku:
"Zájem o nové médium nijak neoslabila skutečnost, že Parlamentní listy pootočily nepsaná pravidla, jimiž se řídí klasická média. Politikům nenabídly jen možnost tisknout jejich sdělení coby politické reklamy. Za peníze je začaly vydávat i jako své vlastní redakční texty. V lednu 2017 na to upozornil Český rozhlas, když zjistil, že pražský magistrát si u Parlamentních listů platil PR články, které měly chválit jeho rozhodování."

Odpovědět


Re: Re: Otazka je co jsou to ty dezinformace

Martin X,2018-02-23 09:08:56

"Ranní směna dostává hned z tiskáren čerstvé noviny, jejichž články kopíruje a zhutňuje do kratších materiálů. Přes den pak další směny sledují tiskové konference politických stran nebo to, co běží ve zpravodajských televizích a na sociálních sítích. A znovu to „překlápějí“. "

"...vedle přepisování novin se redakce od začátku soustředila na produkci materiálů, v nichž šlo vždy o nějaký výbušný konflikt."

Presne tak funguju aj mainstreamove media.

Odpovědět


Re: Re: Otazka je co jsou to ty dezinformace

Martin Grajcar,2018-02-23 09:12:46

No ale co to znamena? Parlamentnim listum se neda verit. Fajn.
http://www.pobavime.cz/wp-content/uploads/2015/08/k-kryl.jpg

A ted zacituji z vaseho odkazu:

Jeho zážitek potvrdila i nedávná analýza Masarykovy univerzity, která se zabývala právě obsahem Parlamentních listů. Podle jejích autorů používá redakce často manipulativní techniky, ve třiceti procentech článků jejich autoři zveličovali fakta a šířili fámy a v osmnácti nálepkovali.

- Verite ze MU provedla objektivni analyzu?
- Neni tvrzeni ze nekdo pouziva casto manipulativni techniky samo manipulaci?
- Je mozne objektivne posoudit co je zvelicovani?
- Kde ma MU kristalovou kouli podle ktere pozna co je skutecnost a co je fama?
- Spocitejte kolik nalepek dostaly PL v tomto clanku.

Neverim PL a neverim Respektu. Je ale dobre ze PL existuji, protoze v "osvedcenych" mediich se osvedcuje cenzura nepohodlnych faktu a nazoru.

Odpovědět


Re: Re: Otazka je co jsou to ty dezinformace

Martin Prokš,2018-02-23 10:04:31

Dobrý den,

Parlamentní listy čtu a považuji je za opravdu necenzurovaný zdroj.

Kritika Parlamentních listů ohledně novinářské etiky je na jednu stranu na místě. Hodně (možná kolem poloviny) článků tam je velmi problematickou formou. Zavedená média mají praxi platit za přebrání článku od ČTK nebo od jiného média a článek přetisknout (téměř) doslova (drtivá většina zahraničních a velká většina národních zpráv), nebo ho zcela autorsky přepracovat. V každém případě za zdroj platí.

Parlamentní listy proti tomu balancují na hraně (možná za hranou) etiky. Článek přeberou tím způsobem, že napíšou: Autor XY napsal, že ... a prakticky ocitují doslovně co ten daný řekl, napsal, stalo se... maximálně s pár vsuvkama nebo rozdělením na menší bloky. Tím z toho fromálně udělali svůj vlastní článek za který nemusí platit. To je hlavní věc co lze Parlamentním listům vytýkat. Na druhou stranu dávají odkazy na zdroj, nebo dávají jako obrázek ten zdroj pro porovnání, takže člověk velice snadno vidí, jestli něco zkreslili nebo zcenzurovali, nebo ne - to jim lze naopak jen chválit.

A to že si někdo zaplatí zveřejnění svého článku v novinách? To dělají všechny noviny zcela běžně a nikde nezveřejňují který si kdo zaplatil. To není problém jen Parlamentních listů, ale plošný.

Ad Fake News. Parlamentní listy nedělají cenzuru. Nezasahují do článků a jsou otevření pro komentáře a rozhovory s lidmi. Otiskávají i takové články a autory, kteří v "klasických" médiích nejsou žádoucí. Nejsou klasický zpravodajský portál, který by pečlivě sledoval události a dělal si ambice o všem co se děje informovat. Když jim někdo pošle článek, rozhovor, nebo když něco najdou/zpracují jejich redaktoři, tak to otisknou i s informací co bylo zdrojem. To je velmi transparentní a je na čtenáři ať si udělá názor.

Naproti tomu tak zvaná klasická zpravodajská média o sobě říkají, že dělají objektivní zpravodajství. Nicméně již výběr zdrojů a další nutný redakční filtr co přebrat a otisknout a co není podstatné a nepřebírat je subjektivní deformace. Když k tomu přidají navíc vlastní silně subjektivně posunuté výklady zpráv, událostí a rozhovorů a přitom to vydávají dále za zprávy a ne za komentáře, tak to rozhodně není vpořádku. A o velice selektivním výběru zpráv, autorů a témat už vůbec nemluvě. Proč se například vůbec nikde nemluví o hořících autech ve Francii? To není zpráva, že tam skoro každý den hoří cca 3 auta která zapalují hlavně migranti a v menší míře anarchisté. Počty znásilnění v Německu, Švédsku, Norsku, žhářské útoky a jiné střety mezi místními a migranty, ... Co říká a dělá R.T.Erdogan, náš partner v NATO ležící na hranicích EU? Skutečný přepis nebo alespoň neutrální rozsáhlejší zpráva o obsahu D. Trumpa na veřejném vystoupení místo krátkého pohanění se selektivním výběrem vytrženým z kontextu? Nebo V. Putina? To samé s vystoupeními M. Zemana a před tím V. Klause? Nebo opačně laděné vystoupení p. Jourové nebo jiných EU zástupců? Je Fake News zveřejnění takového projevu? Volba titulků a úvodních obrázků před titulky je kapitola sama za sebe. Koukněte se jaké fotky má ČTK na titulce k zahraničním zprávám. D. Trump, A. Merkelová, V. Putin, ... bombardování někde, ... To samo o sobě je taková emoční příprava a nastavení, jak se pak stavět k samotnému obsahu článku, že o objektivní zprávě pak nelze vůbec mluvit. A to je ČTK!

A pak nějaký (snad bývalý) pornoherec, co si založil šikovně pojmenovanou společnost, chce být etalonem novinářské pravdy a mistrovat veřejnost o Fake News a serverech a navrhovat jejich sankce a cenzuru! Nebo nějací univerzitní inťoši!Tento server proklamuje že má být o vědě, OSEL, skepse k zavedeným poučkám, teoriím a víře a podepření důkazy - o tom je věda. Doporučuji aby tento server/autoři více dodržovali cenzuru ve smyslu výběru článků striktně o vědě. Jinak se tento server utopí v blátě žvástů, politiky, pseudovědy a flamewar.

Odpovědět


Re: Re: Re: Otazka je co jsou to ty dezinformace

Petr Špak,2018-02-27 01:04:15

Mate mozna moc velke naroky na to co je novinarina. Vzhledem k jejimu upadku v CR jsou PL docela osvezeni. Navic je nepovazuju za nejaky etalon novin co mi maji neco predkladat, je to takovy blog s politikou, ktery je novym utvarem. ze neplati CTK mi nevadi, to je smesna organizace kde se ma sirit dobro EU podle MerkelHitler :)

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Otazka je co jsou to ty dezinformace

Milan Krnic,2018-02-27 07:53:40

Jenže v našem kauzálním světě byste se vy choval stejně, jako frau Merkel, na jejím místě. Dokonce i německy byste mluvil. Tedy je úsměvné tohle vaše iluzorní, krásně obecné vymezení se. Žel to je jiný formát rozhovoru než diskuze.

Odpovědět


Re: Re: Otazka je co jsou to ty dezinformace

Petr Špak,2018-02-23 10:27:16

Nectete Respekt, to je jen dalsi dusledek totalniho upadku novinariny, same zaujate clanky do emoci, nulova kvalita, nulove znalosti o problematice od autoru. Samozrejme PL jim musi lezt na nervy, je to takovy Respekt pred 15 lety kdy zase lezl na nervy mozekvymyvajicimu mainstreamu kterym se sam stal.

Odpovědět


Re: Re: Re: Otazka je co jsou to ty dezinformace

Pavel Pavel,2018-02-23 17:33:05

Ve srovnání s Parlamentními listy, které jsou hlavně prostorem pro to, aby kdejaký magor exhiboval a zvracel své delirické halucinace, které realitu míjí kilometrovým obloukem, je Respekt vzorem kvality, objektivity a profesionality.

Odpovědět


Re: Otazka je co jsou to ty dezinformace

David Nečas,2018-02-23 11:09:25

"Za naproste dezinformace lze povazovat cokoli z Idnes, Novinek , lidovek atd."

***Cokoli.***

Uvědomujete si vůbec, jak absurdní tvrzení to je?

Pravděpodobně ne -- čímž dokonale demonstrujete fungování mozku bez imunity vůči konspiračním teoriím.

Odpovědět


Re: Re: Otazka je co jsou to ty dezinformace

Martin Grajcar,2018-02-23 17:40:04

Povedzte Kefalín, čo vy si predstavujete pod takým slovom absurdné?

Jedna se o media u ktera maji jasnou "tridni linii". Samozrejme ze ne vse jsou dezinformace, dokonce si myslim, ze je jich tam jen par, ale vse je posunuto tim "spravnym" smerem a "nespravne" informace proste chybi.

Kdo dnes cte pouze "zavedene" zdroje je informovan stejne "kvalitne" jako nekdo kdo kdysi cetl jen Rude Pravo neblahe pameti.

Odpovědět


Re: Re: Re: Otazka je co jsou to ty dezinformace

Pavel Pavel,2018-02-23 19:47:05

"Jasné třídní linie" vidí leda ti, co mají třídní linie ve svých palicích.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Otazka je co jsou to ty dezinformace

Josef Hrncirik,2018-02-24 10:57:30

Bez třídní linie Popper otevřel společnost a Fukuruyama (lebo ako sa volá) uzavřel dějiny a ani poklop za sebou nestačil zavřít.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Otazka je co jsou to ty dezinformace

Josef Hrncirik,2018-02-24 20:42:51

Ayn Rand však nejvíce věděla že ví.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Otazka je co jsou to ty dezinformace

Petr Špak,2018-02-27 01:05:18

Sedela by v Rupture a otroci by pracovali na jejim stesti. Ale dole, v podzemni casti aby ty nemyty hnusaky co pracuji nevidela :)

Odpovědět


Re: Re: Re: Otazka je co jsou to ty dezinformace

David Nečas,2018-03-04 19:36:21

To je ovšem hodně daleko od původního tvrzení. Třídní linii nebudu posuzovat, protože je čtu tak jednou za dva měsíce, když se nudím.

V každém případě bych si dával daleko větší pozor na média, která předstírají, že nám přinášejí ‚‚skutečnou pravdu‘‘ a ‚‚jak to doopravdy je‘‘ (protože tak to není skoro nikdy), než na ta, která otevřeně stojí na konkrétní straně názorového spektra.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Otazka je co jsou to ty dezinformace

Milan Krnic,2018-03-04 20:10:07

Přitom je úplně jedno, které to je médium, ale záleží na stylu novinářské práce, předváděné konkrétním autorem (tedy popis události v rámci snahy o objektivitu). Vymezení se není toliko práce novinářská.

Odpovědět


Re: Re: Otazka je co jsou to ty dezinformace

Petr Špak,2018-03-19 23:29:25

je to stejne jako kdyz jsme si uvedomili ze v rudem ppravu pisou sracky. ale i v tech srackach byl kus pravdy, i kdyz maly, ale musis ho umet najit.

Odpovědět

otázka...

Petr Petr,2018-02-23 05:15:14

To je otázka, zda to není přilévání oleje do ohně. Navíc mem je jen koncept, který není reálný jako v případě protilátek. Takhle se lidé naučí, jak se lže a manipuluje. Jenže pak to ti lidé nebudou příliš rozlišovat. Možná budou odolnější vůči manipulaci. Ale také budou zkušenější v manipulaci. Je to jako rozdat zbraně. Někdo říká na obranu, ale často pak jsou na masakr...

Odpovědět


Re: otázka...

David Nečas,2018-02-23 11:30:04

I když se ji naučíte, manipulace je pořád těžká, když ji subjekt očekává.

Současný stav je, že ji má dobře zvládnutou poměrně malá skupina, která ji úspěšně využívá, protože masy jsou bezbranné a skočí na jakékoli absurdní tvrzení, pokud podporuje jejich názor nebo předsudek. Situace, kdy manipulaci do nějaké míry ovládají všichni, ale také si na ni umějí dát pozor, těžko může být horší. Takže pokud by to fungovalo, tak tohoto bych se nebál.

Problém bude, že to bude těžko fungovat účinně a masově. Objektivní a promyšlený pohled na komplikovaný problém, to dá holt spoustu práce a je emocionálně neuspokojivé. Zatímco ten úžasný pocit, jak jsem jim to nandal, když napíšu, že na [doplňte si sami] všichni lžou! A je to navíc bez práce.

Odpovědět


Re: Re: otázka...

Milan Krnic,2018-02-23 21:15:35

Je to samozřejmě pitomost, ale jednodušší, než to jediné, co by v boji pro dizinformacím pomohlo - kvalitní vzdělávání v rámci kritického myšlení.
A tedy i tito autoři jdou cestou, ač marnou, menšího odporu. Tak už to ale v přírodě chodí, a nic s tím nenaděláme. Chaos :)

Odpovědět


Re: Re: otázka...

František Šenekl,2018-02-24 07:42:29

No, zas tak malá ta skupina není. Už jenom Česká televize a Český rozhlas jsou dva molochy, navíc podporované státními penězi s ohromnými lidskými zdroji. S pravdou manipulují velice zručně, zkreslují informace a produkují polopravdy, u kterých se jen hrozně těžko rozeznává míra lži. To jsou ty pravé fake news. Navíc selektivním výběrem zpráv, které do zpravodajství zařadí či ne, tvoří největší výrobce fake news v ČR. Proto jsou masy bezbranné, když je výroba lživých zpráv podporována samotným státem.

Odpovědět


Re: Re: Re: otázka...

Milan Krnic,2018-02-24 08:03:30

Uveďte, prosím, nějaký konkrétní příklad na jednom z těchto médií.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: otázka...

Petr Špak,2018-02-27 01:07:00

CT je stat ve state. Ted ale zacali narazet na to ze jejich kavarensky nazory lidi odmitaji. CT je zbytecna, prezila se sama, co mela delat neddela a co v ni je je zbytecne.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: otázka...

Milan Krnic,2018-02-27 07:47:30

Děkuji za další příklad.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: otázka...

Michal Lichvár,2018-02-27 15:38:00

jeden konkrétny príklad:
https://www.youtube.com/watch?v=_ZsBa4mVafY&t=219s

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: otázka...

Michal Lichvár,2018-02-27 15:39:02

link bez casu, od zaciatku: https://www.youtube.com/watch?v=_ZsBa4mVafY

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: otázka...

Milan Krnic,2018-02-27 16:58:44

Nepožadoval jsem příklad bídného střihu videa pro kanál na youtube. Každopádně i tak děkuji za snahu.

Odpovědět


Re: Re: Re: otázka...

Ludvík Schmarcz,2018-02-24 23:34:24

Tak to byl od Vás krásný příklad fake news :)

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace