Co zabilo Perikla?  
Do výčtu morových epidemií devastujících Evropu od starověku se často řadí i „Aténský mor“, který zdevastoval dnešní metropoli Řecka v roce 426 př.n.l. Nejnovější výzkumy ale dokázaly, že u konce „zlatých časů Periklových“ stál tyfus.

 

Zvětšit obrázek
Perikla nezabil mor.

Mor devastoval Evropu dlouhá staletí. Jedna z největších epidemií začala v roce 1347 a skončila v roce 1352. Na tuto tzv. černou smrt zemřelo 25 milionů lidí – třetina tehdejšího obyvatelstva Evropy. Naposledy vyvolal mor v Evropě epidemii v Marseille v roce 1722. Za jednu z prvních evropských morových ran bývá vydávána epidemie, jež srazila na kolena do té doby vzkvétající Atény. 


Z dobových materiálů vyplývá, že epidemie začala v Etiopii v roce 430 př.n.l. a přes Egypt a Libyi pronikla v roce 426 př.n.l. až do Řecka. Choroba zasáhla dramaticky do běhu lidských dějin. Postihla obyvatele Athén a zahubila jich přinejmenším třetinu. Za oběť jí padl i aténský charismatický vůdce Periklés. V té době Athény dominovaly antickému Řecku. Po epidemii byly na dně a navrch získala vojácká Sparta.

 

Zvětšit obrázek
Atény postihla v roce 426 př.n.l. epidemie tyfu vyvolaná salmonelou.


Historici i lékaři mají k dispozici poměrně přesný popis choroby tak říkajíc z první ruky, protože historik Thukydides sám onemocněl a když se uzdravil, zanechal dosti podrobné svědectví o chorobě, jejím průběhu a příznacích. Z Thukydidových zápisků identifikovali badatelé chorobu jako dýmějový mor, neštovice, sněť slezinnou čili antrax či spalničky.


Objev masových hrobů z doby „aténského moru“ na aténském hřbitově Karameikos dovolil zahnat nejistoty. Tým vedený Manolisem J. Papagrigorakisem z university v Aténách izoloval DNA ze zubní dřeně obětí „morové rány“ a provedl v ní analýzy na sekvence původců infekčních onemocnění. Výsledky zveřejněné v The International Journal of Infectious Diseases jasně dokazují, že oběti „aténského moru“ zabila Salmonella enterica typhi – původce tyfu. Tato choroba se šíří především kontaminovanou potravou a vodou a dnes představuje problém především v zemích třetího světa. Často provází živelné katastrofy, jež nedovolí postiženému obyvatelstvu dodržovat základy hygieny.
Původce moru Yersinia pestis byl po dvou a půl tisíciletích očištěn z nespravedlivého nařčení.

 

Pramen: The International Journal of Infectious Diseases

Datum: 24.01.2006 10:25
Tisk článku


Diskuze:

doplnění

pavel houser,2006-01-24 11:01:04

epidemie v athénách takto řádila proto, že venkovské oblasti byly pustošeny Sparťany a obyvatelstvo hledalo útočiště za hradbami. tedy relativní přelidnění, příchod nových lidí etc. (ona i jinak byla hygiena v Athénách nedobrá, ale tohle asi dodalo).
hnidy: Perikles nepodlehl moru roku 426, ale 429. také se nedá říct, že by po epidemii Athéňané tahali ve válce se Spartou za kratší konec. r. 425 dobyli Pylos a naopak to vypadalo, že válku vyhrají (a první kolo války nakonec celé skončilo nerozhodně). možná epidemie zdecimovala i Sparťany, akorát jí nepodlehl nikdo takhle slavný jako Perikles?
celkem shrnuto, je ale jasné, že tyfus Athénám nepřidal.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz