Elektronika na špičce prstu  
Jak vylepšit dotek lidských prstů? Zajímavé řešení nabízí silikonové návleky s ohebnou elektronikou, které mohou různými senzory zprostředkovat uživatelům nečekané zážitky.

 

 

Zvětšit obrázek
Elektronika na prst. Kredit: Rogers Research Group, University of Illinois Urbana-Champaign.


Lidské prsty nejsou vůbec špatné. Leckterý savec nám je může závidět. Kdyby hlodavci anebo šelmy chtěli používat mobil s dotykovým displejem, museli by mít handsfree. Přesto, ani lidské prsty nejsou všemocné a v některých případech na ně soudobé technologie kladou hodně velké nároky. Bylo by možné jejich možnosti nějak neinvazně vylepšit?

 

Zvětšit obrázek
John Rogers. Kredit: J. Rogers, Nano Ontario.

Se zajímavým nápadem nedávno přišel materiálový inženýr John Rogers z Illinojské univerzity v Urbana-Champaign a jeho kolegové. Využili přitom vlastní čerstvou technologii ohebné elektroniky, která poskytuje původně poměrně tvrdé a křehké záležitosti nečekané možnosti. Mimo jiné ji lze i navléct na různá místa lidského těla a tam ji přizpůsobit požadované funkci. V tomhle případě Rogers a spol. vyvinuli na pohled vcelku rozverné návleky na špičky prstů, které zintenzivňují jejich citlivost.

 

Klíčovým prvkem zmíněných návleků jsou nanomembrány, které tvoří jen několik nanometrů silné zlaté elektrody, obklopené ultratenkými vrstvami polyimidu. Tyto nanomembrány vývojáři zabudovali do návleků ze silikonové pryže, které připomínají ustřižené prsty z rukavice. Jsou vymyšlené tak, že umožňují ohebné elektronice přímý kontakt se špičkou prstu uživatele. Do návleků mohou být zabudovány nejrůznější senzory, například tlakové, teplotní anebo měřící elektrický odpor. Člověk vybavený návlekem na prst prožije při jeho použití elektrotaktilní stimulaci, jinými slovy lehké zabrnění, když ho kousne do prstu slabý elektrický výboj. Jeho napětí ovládá instalovaný senzor, který zesílení či zeslabením výboje předá požadované informace uživateli.

 

 

Zvětšit obrázek
Padne jako ulitý. Kredit: Rogers Research Group, University of Illinois Urbana-Champaign.

Technologie vylepšení smyslů prstovými návleky slibuje spoustu pozoruhodných aplikací. Herní vývojáři by po nich mohli sáhnout všemi deseti, a co teprve pornoprůmysl? Rogers ji navrhuje využít například do chirurgických rukavic nové generace. Chirurg by s nimi mohl vnímat například tloušťku anebo strukturu tkáně, které se právě dotýká. Kromě živých lékařů by podobnou technologii určitě mohli využít i medicínští roboti. Nemusí jít ale jenom o prsty. Společnost MC10, která hodlá prodávat výrobky založené na této technologii, právě provádí testy na zvířatech s nanomembránovým návlekem na živé srdce. Ten poskytuje 3D mapu jeho elektrické aktivity, což je velmi zajímavé pro diagnostiku a léčbu poruch srdeční činnosti.

 

Zvětšit obrázek
Elektronické tetování z dílny Johna Rogerse. Kredit: Rogers Research Group, University of Illinois Urbana-Champaign.

MC10 spolupracuje se společností Medronic, zabývající se výrobou medicínských zařízení, na nanomembráně, která bude umístěna přímo uvnitř srdce a hlídat jeho správný chod a rytmus. Zároveň na závěr letošního roku připravuje se specialistou na sportovní oblečení – společností Reebok, zatím blíže nespecifikovanou součást oblečení s elektronikou, vyvinutou pro kontaktní sporty. Podle všeho vstupujeme do éry chytrého oblečení a intimní elektroniky, která možná už brzy razantně vpadne do našich šatníků.

 

Prameny: Nanotechnology 23: 344004

 

 

Datum: 13.08.2012 04:01
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz