Na Velkém hadronovém srážeči se proletěly první „atomy“  
Operátoři mašiny na zázraky v CERNu prohnali atomová jádra olova s jediným elektronem. Byly to svérázné atomy, ale takové hrátky mají svůj dobrý důvod. Na LHC by díky nim mohla vzniknout Gama továrna, projekt na výrobu extrémně energetických fotonů gama záření.
Velký hadronový srážeč, CERN. Kredit: Maximilien Brice/Julien Ordan/CERN.
Velký hadronový srážeč, CERN. Kredit: Maximilien Brice/Julien Ordan/CERN.

Pro Velký hadronový srážeč v CERNu jsou denním chlebem protony. To ale neznamená, že by si občas nepochutnal na exotičtějším obsahu. Před pár dny, 25. července 2018, operátoři LHC vložili do systému atomová jádra olova s jediným elektronem, tedy vlastně „atomy“ olova. Byl to test pro připravovaný program Gamma Factory, který je součástí projektu CERNu Physics Beyond Colliders.

 

Fyzici a inženýři CERNu zkoumají nové nápady, kterými by bylo možné rozšířit současný výzkumný program a infrastrukturu. V této fázi testují, co je vlastně reálné. Během svého normálního provozu LHC sráží jeden pár vysokoenergetických protonů za druhým. Pak také asi čtyři týdny srážejí atomová jádra a přes zimu LHC obvykle vypínají. V nabitém programu se ale vždy najde pár dní za rok, během nichž operátoři LHC vyzkoušejí něco nového. V minulosti například urychlovali jádra atomů xenonu, teď to byly „atomy“ olova s jediným elektronem.

 

Witold Krasny. Kredit: CERN.
Witold Krasny. Kredit: CERN.

Fyzik Witold Krasny koordinuje skupinu asi 50 vědců, kteří vyvíjejí nový způsob produkce vysokoenergetického gama záření. Součástí jejich výzkumu bylo i zmíněné urychlování „atomů“ olova. Urychlování jader atomů olova s jedním elektronem nebylo nic jednoduchého. Takové částice jsou totiž dost křehké. O jediný zbývající elektron mohou snadno přijít. Když k tomu dojde, tak jádro atomu olova okamžitě narazí do stěny dráhy urychlovače, protože jeho elektrický náboj už není synchronizován s připraveným magnetickým polem v LHC.

 

Během prvního urychlování takovýchto „atomů“ operátoři nejprve do LHC injektovali 24 svazků „atomů“ olova a ponechali je kroužit asi hodinu v nízkoenergetickém stabilním paprsku. Když pak zvýšili výkon LHC na maximum, tak se po dvou minutách paprsek automaticky vypnul. LHC si hlídá počet částic, které vyletí z kurzu, a když jich je příliš mnoho, tak se automaticky vypne. Systémy LHC tím chrání samy sebe, především magnety. Pak operátoři restartovali LHC a zkusili to znovu, tentokrát se 6 svazky „atomů“. Paprsek udrželi 2 hodiny a pak ho záměrně vypnuli.

 

Super Proton Synchrotron (SPS). V CERNu se stále intenzivně pracuje a testuje. Kredit: CERN.
Super Proton Synchrotron (SPS). V CERNu se stále intenzivně pracuje a testuje. Kredit: CERN.

Krasny a spol. na základě výsledků experimentu předpovídají, že takový paprsek mohou v LHC udržet až po dobu 40 hodin. Teď budou pracovat na tom, aby dosáhli stejné životnosti paprsku při vyšších energiích. Motivací pro tyto experimenty je snaha vytvořit z LHC výkonnou továrnu na vysokoenergetické gama záření. Fungovalo by to tak, že by paprsek letících „atomů“ olova ostřelovali laserem, který po zásahu způsobí přeskok elektronu do vyšší energetické hladiny. Když se pak elektron zase vrátí zpátky, tak přitom vyzáří foton. Za normálních okolností by takový foton nebyl nijak zázračně energetický. Jenomže v útrobách LHC by „atomy“ olova letěly rychlostí blízkou rychlosti světla. Energie emitovaného fotonu bude v takovém případě ohromující a jeho vlnová délka sražená, kvůli Dopplerovu jevu.

 

Podle Einsteina jsou energie a hmota vlastně dvě stránky jedné mince. Pokud LHC vyprodukuje extrémně energetické gama záření, tak by se takové fotony mohly překlopit do masivních částic. Když bude fyzikům na LHC přát štěstí, tak se jim zjeví doposud nepoznané částice, které budou představovat nové formy hmoty. A možná se tam objeví i temná hmota. Je to prý ještě nadlouho, ale úspěšné urychlování „atomů“ olova bylo významným počinem na cestě ke Gama továrně (Gamma Factory). 

Video:  What's up at CERN during the "winter shutdown"?


Literatura
CERN 31. 7. 2018.

Datum: 04.08.2018
Tisk článku

Související články:

První srážky s energií 13 TeV na urychlovači LHC     Autor: Vladimír Wagner (23.05.2015)
Rozmarné jaro na LHC: Dvoufotonové srážky a patálie s kunou     Autor: Stanislav Mihulka (03.05.2016)
Z čerstvých dat LHC se vypařila nová fyzika. A mezi vědci zavládl smutek     Autor: Stanislav Mihulka (06.08.2016)
Experiment ATLAS v CERNu poprvé pozoroval rozptyl světla světlem     Autor: Stanislav Mihulka (16.08.2017)Diskuze:

Ahoj

James Bartholomees,2018-08-28 13:41:21

Ahoj drahý
Som kolumbus James B. Bartolomees, som americký vojak COMMANDER 173. vzdušnou brigádou divízie pechoty divízie Irak, ale teraz preložený do Afganistanu. Mám veľmi zúfalej potrebu pomoci a som sa zhrnul odvahu, aby som vás kontaktoval.
Mohli by sme sa bližšie zoznámiť?
tu je môj kontakt {Col.JAMESB.BARTHOLOMEES@clubmember.org}
Vďaka!
Col. James B. Bartholomees

.............................

Hello Dear
I'm Col. James B. Bartholomees, am an American soldier COMMANDER 173rd Airborne Brigade Infantry division Iraq but now redeployed to Afghanistan. I have a very desperate need for assistance and have summed up courage to contact you.
Could we make a closer acquaintance? 
here is my contact {Col.JAMESB.BARTHOLOMEES@clubmember.org} 
Thanks! 
Col. James B. Bartholomees

Odpovědět

Rychlý úvěr nabídka mezi jednotlivci vážné do 48 hodin

Konečná Soňa,2018-08-09 03:52:23

Dobrý Den, Paní / Pan

Jsme instituce, která poskytuje finanční podporu všem lidem v nouzi o peníze, čestní lidé, kteří jsou opravdu v nouzi.Vyrábíme půjčky v rozmezí od 5000 do 1 000 000 kč .Pro všechny vaše požadavky, prosím, kontaktujte nás v soukromí na náš mail: konecna.sona2@gmail.com

Děkuji za pochopení.

Odpovědět

Iont

Petr Petr,2018-08-06 09:34:14

V originální zprávě i zde je sice atom v uvozovkách (v jiných médiích už ne), ale i tak je to zprávový populismus. Ionty byly již urychlovány a i nyní se jednalo o iont (s jedním elektronem), takže zas tak nic nového. Takže aby to byla novinka, tak se iont přejmenoval na "atom"...

Odpovědět

Zajímavé

Alexandr Kostka,2018-08-06 08:05:34

Já byl doposud přesvědčen, že se v urychlovačích urychlují jen jádra, protože to elektrony z obalu prostě urve. Pochopil jsem to špatně, nebo víte někdo víc?

Odpovědět


Re: Zajímavé

Petr Golich,2018-08-06 08:32:07

Ty elektrony se z jader olova "očesávaly" záměrně - čisté jádro je důležité pro tzv. malý třesk.

Odpovědět


Re: Re: Zajímavé

Alexandr Kostka,2018-08-06 09:32:58

Aha, díky :)

Odpovědět


Re: Zajímavé

Vladimír Wagner,2018-08-06 09:57:40

Urychlují se ionty. Většinou jde o iont, u kterého se odstraní určitý počet elektronů. U velkých urychlovačů, jako je LHC, je to běžně oholení všech elektronů. Existují však urychlovače (využívá
se to třeba u našeho tandetronu i cyklotronu), kde se urychlují záporné ionty (jeden elektron se k atomu svazku přidá z atomu, který se rád elektronů zbavuje - třeba cesium).

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace