Nejstarší předek lidí a lidoopů  
Španělští vědci objevili ostatky tvora, který žil před 13 miliony roků a mohl být předkem lidí a lidoopů. Byl konečně nalezen "chybějící článek"?

Poblíž Barcelony vykopali španělští paleontologové ostatky tvora, který byl o něco menší než dnešní šimpanz, živil se ovocem a nesl četné znaky naznačující jeho příslušnost k přímým předkům lidí a lidoopů.

 

Zvětšit obrázek
Pierolapithecus catalaunicus


Tvor dostal vědecké jméno Pierolapithecus catalaunicus a aspiruje na stále volné místo tzv. chybějícího článku, který by spojil vývojovou větev lidí a lidoopů.Společní předci lidí a lidoopů se oddělili od předků dnešních opic zřejmě někdy před 11 až 16 miliony roků. Svým stářím 13 milionů let tedy Pierolapithecus catalaunicus spadá přesně do této inkriminované doby vykalkulované na základě srovnání dědičné informace opic, lidoopů a člověka.
Jak už to bývá, zdaleka ne všichni odborníci jsou nálezem přesvědčeni. Pozastavují se nad tím, že Pierolapithecus catalaunicus žil v Evropě a nikoli v Africe, kam je obvykle kladena kolébka lidstva.

 

Zvětšit obrázek
Kromě lebky byly ve Španělsku nalezeny i kosti hrudního koše, páteře, dolní i horní končetiny. Kostra udivuje svou zachovalostí.

Zajímavý je také fakt, že Pierolapithecus catalaunicus neměl ruku uzpůsobenou ani k k typickému lidoopímu pohybu " v závěsu" na větvích, ani k chůzi po kotnících přední končetiny. Španělé předpokládají, že tyto rysy se vyvinuly až později během vývoje lidoopů.


 


 

Kromě lebky byly ve Španělsku nalezeny i kosti hrudního koše, páteře, dolní i horní končetiny. Kostra udivuje svou zachovalostí.

Pramen: Science

Datum: 19.11.2004 09:22
Tisk článku


Diskuze:

už je to tady :-)

Jirina,2004-11-24 15:42:53

To je to,co někteří už tvrdili dávno,ale nikdo je neslyšel.Někdy je odborná veřejnost tak zahleděná do svých disputací a názorů,že přehlédne logiku věci.Už před 100 lety pár chlapíků tvrdilo,že lidoopy nejsou náš předek,ale že jsou slepou větví našeho společného předka.Jak dlouho se to bude ještě učit ve škole?

Odpovědět


ještě dlouho

Tinny,2004-11-25 07:13:46

protože nejbližším známým příbuzným lidí (Homo) je šimpanz (Pan), ale co je ještě zajímavější, nejbližším známým příbuzným šimpanzů je člověk (nikoli gorila) :o)
Takže máme se šimpanzy společného předka...

Odpovědět

ty jo, právě jsm to četl v originále :o)

Tinny,2004-11-19 10:37:57

"který by spojil vývojovou větev lidí a lidoopů"

- Myslel jsem, že se lidé (a opolidé) od lidoopů oddělili tak kolem 6MA. Nebo alespoň větev směřující k člověku od větve směřující k šimpanzům. I když vzhledem k tomu, že nejbližším příbuzným šimpa je člověk... :o)

"Společní předci lidí a lidoopů se oddělili od předků dnešních opic"

- kterých dnešních opic? Jihoamerických jistě ne, tam je propast několik desítek milionů let (možná 50 až 60). A odštěpení větve Anthropoidea od úzkonosích bude jistě také starší než 13MA.

"Pozastavují se nad tím, že Pierolapithecus catalaunicus žil v Evropě a nikoli v Africe, kam je obvykle kladena kolébka lidstva"

- je v tomto případe irelevantní. Bylo by opravdu velkou náhodou (až nemožnou), kdyby tento primát byl skutečným spojovacím článkem. S největší pravděpodobností jde o příbuzného onoho "spojovacího článku", tedy jakousi boční větev (na čemž není nic divného a nález to nijak nesnižuje).

Posloupnosti skutečných vývojových článků jsou velmi řídké. Častěji jde o posloupnosti bočních větví a příbuzných těchto spojovacích článků...

:o)


Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace