Vakcínou proti zánětu  
K léčbě zánětu jater u skotu se běžně používají antibiotika. Kansaská státní univerzita zveřejnila, že proti této hrozbě, která jen v USA stojí chovatele a zpracovatele 20 miliónů dolarů ročně, má připravenu vakcínu.
 

Podle T.G. Nagaraja, profesora na katedře diagnostiky a patologie Kansaské  státní univerzity, který se zabývá výzkumem vakcíny proti bakteriím způsobujícím záněty jater již více než 13 let prohlásil, že její vývoj je prakticky dokončen a že je otázkou krátkého času, než vakcínu budou komerčně distribuovat.

Vakcína bude určena především pro skot ve výkrmu neboť záněty jater  trpí především skot, kterému je zkrmováno větší množství jadrných krmiv. Podle průzkumu provedeného zmíněnou univerzitou  je na jatkách  v USA každoročně konfiskováno 5 miliónů jater z důvodu abscesů, zánětlivých hnisavých změn. Pro chovatele skotu a zpracovatelský průmysl představují zmíněné bakteriální záněty  roční ztrátu týkající se jater, ve výši 20 miliónů dolarů. K tomu je potřeba připočíst ztráty, které vznikají, dojde-li k provalení hnisavého ložiska a úhynu zvířete v důsledku celkové sepse organismu. Připočteme-li  ztráty na mase, které také musí být z konzumu vyřazeno, pokud se stane, že při vyjímání postižených jater na jatkách dojde k potřísnění okolní svalové tkáně, není divu, že příprava vakcíny je sledována s velkým očekáváním.

Podle Nagaraja je možno vakcínu podávat společně s dalšími vakcínami, které jsou telatům aplikovány. Její cena by měla být shodná nebo nižší, než cena antibiotika, potřebného k současnému způsobu léčby tohoto zánětlivého onemocnění. Náklady spojené s očkováním a nákupem zmíněné vakcíny by se měly chovatelům vrátit i proto, že je řada případů, kdy u zvířete nedojde ke klinickému projevu onemocnění ale i u těchto kusů dochází v důsledku zánětlivého procesu na játrech k mmenšímu využití přijímaných živin a ztrátám na přírůstcích.

Datum: 09.09.2002
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz