Google Scholar  
Google představil novou službu pro výzkumníky a studenty.

Google spustil novou službu nazvanou Google Scholar. Je to speciální vyhledávač zaměřený na vědu a výzkum. Bude lépe sloužit i studentům k nalezení literatury.
Vyhledává na webu publikované  vědecké práce, včetně publikací, které na webu nejsou volně k dispozici v plné délce. V těchto případech zobrazí pouze abstrakt. Ale i to je ohromným přínosem, protože i tak lze získat představu co má člověk v knihovně shánět a co sice podle názvu vypadá lákavě, ale bylo by to jen ztrátou času a peněz.


 

Larry Page (jeden ze zakladatelů Googlu) se pro tisk vyjádřil:  „V naší  firmě jsou ti nejlepší odborníci, vstupem na trh jsme získali dostatek finančních prostředků na rychlou inovaci. Zaměřujeme se na globální řešení problémů našich uživatelů....“
Od kohokoli jiného by to znělo dost zpupně, nebýt to od člověka, který se podílel na zajištění čtvrtletního nárůstu obratu (a zisku) o sto procent!
Podle našich zkušeností to laikům ušetří spoustu času, protože nebudou muset spouštět specializované prohledávače a prohledávat archivy, o nichž většinou nemají ani tušení. Nicméně když jsme si "Scholara" vyzkoušeli na vyhledávání autorů podle jména, nebo na obecnější termíny, zdá se nám, že  služba je natolik precizní, že to vede k tomu, že "vyhledá a předhodí" nepřebernou záplavu nekonečných dat, včetně těch které člověk neočekával a nepotřebuje. Z toho usuzujeme, že službu specializovaných vyhledávacích strojů, když člověk ví kde a jak hledat, Scholar nenahradí. Specialisty to asi bude spíš  zdržovat.  Ale jako bezplatná služba pro většinu veřejnosti a především pro studenty to bude služba „k nezaplacení“.
Ostatně vyzkoušejte to sami. Adresa je: http://scholar.google.com/

Datum: 24.11.2004 01:00
Tisk článku

Informace o informaci aneb nový pohled na tento svět - Beneš Pavel
 
 
cena původní: 249 Kč
cena: 219 Kč
Informace o informaci aneb nový pohled na tento svět
Beneš Pavel
Související články:

Edward Snowden poodkryl metody NSA     Autor: Stanislav Mihulka (03.08.2013)
V křemenném skle vydrží data na věky     Autor: Stanislav Mihulka (01.10.2012)
Botnet Grum je mrtev     Autor: Stanislav Mihulka (20.07.2012)
Kopimismus     Autor: Josef Pazdera (08.01.2012)
Komu patří výsledky vědy?     Autor: Jaroslav Petr (22.10.2011)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace