První simulace naší supermasivní černé díry ve virtuální realitě  
Simulace nizozemského týmu vychází z nejnovějších astrofyzikálních poznatků a přináší na zemský povrch jinak jen velmi obtížně dosažitelnou supermasivní černou díru. Pro běžné VR konzole zviditelňuje gravitační monstrum z nitra Mléčné dráhy, což ocení fanoušci vesmíru i kovaní vědci.
Výjev z nové simulace supermasivní černé díry. Kredit: Davelaar et al. 2018.
Výjev z nové simulace supermasivní černé díry. Kredit: Davelaar et al. 2018.

Jak jistě každý ví, v samotném srdci Mléčné dráhy dřímá supermasivní černá díra. Ze Země ji pozorujeme jako velmi velký, silně zářící a kompaktní zdroj rádiového záření ve vzdálenosti 26 tisíc světelných let, který leží v souhvězdí Střelce. Odtud pochází i astronomické označení objektu jako Sagittarius A*. Tuhle supermasivní černou díru sice nikdo přímo nikdy neviděl, na základě řady nepřímých důkazů ale vědci mají za prakticky jisté, že jde o gigantickou gravitační past, jejíž velikost by mohla být asi 44 milionů kilometrů a hmotnost něco málo přes 4 miliony Sluncí.

 

Jordy Davelaar. Kredit: Black Hole Cam.
Jordy Davelaar. Kredit: Black Hole Cam.

Jordy Davelaar z nizozemské univerzity Radboud Universiteit Nijmegen a jeho tým zpracovali soudobé astrofyzikální modely objektu Sagittarius A* a vytvořili z nich simulaci supermasivní černé díry ve virtuální realitě. V této podobě je objekt Sagittarius A* viditelný v běžně dostupných VR konzolích. Autoři simulace tvrdí, že jejich virtuální supermasivní černá díra může posloužit pro výzkum těchto podivuhodných objektů. Kromě toho by jejich simulace také mohla oslnit veřejnost. Být v blízkosti supermasivní černé díry je úžasně vzrušující, i když jde o virtuální realitu. Taková show by mohla přitáhnout k astrofyzice nové nadšence.

 

Sagittarius A*. Kredit: NASA.
Sagittarius A*. Kredit: NASA.

Podle Davelaara je jejich simulace ve virtuální realitě jedním z nejvíce realistických modelů bezprostředního okolí supermasivní černé díry. V našich časech není bohužel reálně možné cestovat do blízkosti černé díry v srdci Mléčné dráhy, a tak jsou právě detailní vizualizace jednou z mála možností, jaké nám zůstávají k výzkumu černých děr na dálku.

 

Vizualizace černé díry Davelaarova týmu prokázala, že podobné simulace mohou mít velký přesah. Obtížně pochopitelné procesy nebo objekty je ve virtuální realitě možné představit studentům a širší veřejnosti. Heino Falcke z týmu autorů simulace tvrdí, že ve své současné podobě je teď simulace supermasivní černé díry mnohem přesnější, než známé učebnicové obrázky těchto ultimátních kosmických objektů. A prý je to jenom začátek. V dohledné budoucnosti by se měly objevit další podobné simulace, které budou odkrývat spletitá tajemství vesmíru.

Video:  Black Hole VR


Literatura
BioMed Central 18. 11. 2018, Computational Astrophysics and Cosmology 5: 1.

Datum: 24.11.2018
Tisk článku

Související články:

Vědci jako hologramy na Marsu     Autor: Tomáš Kohout (23.01.2015)
Virtuální zombie apokalypsa jako průprava na reálnou katastrofu     Autor: Stanislav Mihulka (24.03.2015)
Simulátor optických efektů extrémní gravitace přináší černou díru na Zemi     Autor: Stanislav Mihulka (18.10.2017)Diskuze:

Simulace nesimulace

Milan Krnic,2018-11-24 18:06:17

Bez schopnosti počítat rozličně enté N-body sytémy, dále např. Navier-Stokes rovnice, počítat bez zaokrouhlování, zjednodušování, s analýzou chyb, bylo by to co k čemu, ale takhle? Navíc bez možnosti ověření, aby se tomu dalo říkat věda? Tak ale z jiné stránky, sci-fi filmové tvorby není nikdy dost! :)

Odpovědět


Re: Simulace nesimulace

Florian Stanislav,2018-11-24 19:13:01

Pane Krnici, pomocí Google lze najít kontakt na nizozemského autora, jistě uvítá Vaše odborné názory.
J.R.J. Davelaar, MSc (Jordy). PhD student - Astrophysics ... Contact. 024-3653206 j.davelaar@astro.ru.nl .

Odpovědět


Re: Re: Simulace nesimulace

Milan Krnic,2018-11-24 20:23:08

Od vstupu CBS do žánru se tak necítím. Ovšem oceňuji to neméně, v souladu s poslední větou v příspěvku mém minulém.
DOI: 10.1186/s40668-018-0023-7

Odpovědět


Re: Simulace nesimulace

Richard Pálkováč,2018-11-24 20:22:12

Nie je to simulácia čiernej diery, ale jej okolia, čo je podstatný rozdiel. Mám doma pár analógových počítačov, na ktorých sa podobné simulácie dajú robiť. Jedna vaňa a pár umývadiel a keď z nich vypúšťam vodu ...

Odpovědět


Re: Re: Simulace nesimulace

Milan Krnic,2018-11-24 20:27:23

To je ovšem pouze R, a ani vodu určitě tak pěkně nebarvíte :)

Odpovědět


Re: Re: Re: Simulace nesimulace

Petr Kr,2018-11-27 13:32:57

Přidám řeckou tetu (thetu). To by mohlo stačit na pěkný tornádo.

Odpovědět


Re: Simulace nesimulace

Milan Krnic,2018-11-24 20:30:12

Samozřejmě *Se schopností

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz