Německo má legislativní návrh umožňující genetické testy zaměstnanců  
Německá vláda připravila, jako součást balíku opatření zaměřených na genetické inženýrství a biotechnologie, koncept, ve kterém je zakotveno právo zaměstnavatele, provést u uchazeče o práci genetický test.

Zmíněné legislativní opatření je součástí balíku opatření reagujících na rozvoj poznatků z oblasti genetického inženýrství a nutnosti stanovení právních norem pro používání nových technik, metod a lékařských postupů. Veřejnost tentokrát nevzrušilo  rozšiřování geneticky modifikovaných organismů, nýbrž poznámka o tom, která se týká možnosti uplatnění genetických testů u uchazečů o povolání.

Professor Spiros Simitis, vedoucí Národní komise pro etiku: „ Zákonné opatření může vést k diskriminaci v práci, nemožnosti získat pojištění,...

 Jednou z prvních institucí, která se kriticky  proti zmíněné předloze vyjádřila, je Německá rada pro etiku. Její představitel  Spiros Simitis  Němce varuje, že je to vrhá na nebezpečně nakloněnou plošinu vedoucí k mnohem širšímu uplatnění genetických testů u žadatelů o práci. A že to  může vést k něčemu jinému, než jak to vládní garnitura nyní presentuje. Podle Simitise to může vést k diskriminaci v práci, k nemožnosti získat pojištění a k dalšímu omezování  pracovních výhod.


Vláda ústy svého mluvčího oponuje, že toto opatření nemá za cíl  otevřít stavidla pro rutinní genetické testování, ale že opatření se bude týkat jen osob, jejichž genetická predispozice je činí rizikovými pro vykonávání specifických prací. A že opatření je směrováno snahou chránit společnost před nebezpečím, kterému jsme schopni čelit.


Veřejnost v Německu je na „genetické testování“ dost citlivá. Je to proto, že má v paměti nedávný případ, při kterém se již střetly zájmy jednotlivce s uplatňováním zájmů státní instituce, a kdy se problém týkal genetiky.  Bylo to v  roce 2003, tehdy bylo odmítnuto přijetí do trvalého pracovního poměru německé učitelce poté, co u ní  její zaměstnavatel zjistil, že je ohrožena Huntigtonovou chorobou.

Volker Beck, mluvčí strany zelených: „Vláda dělá málo pro ochranu osobních genetických informací“.

Stačilo k tomu tehdy podezření učiněné na základě toho, že její nejbližší touto chorobu trpí.  Její zaměstnavatel tehdy argumentoval tím, že jí nemůže přijmout, protože je u ní předpoklad, že by mohla mít vysokou míru absencí doložených zdravotními potvrzeními, pokud by u ní choroba propukla, a že by potom nemohla práci trvale vykonávat. Učitelka se po zamítnutí její  žádosti obrátila na soud.  Hesenský státní zástupce na něm argumentoval slovy, že odmítnutí uchazečky o trvalé místo a požadavek aby předložila výsledky genetických testů, bylo motivováno ekonomickou snahou zaměstnavatele, kterému vláda ukládá disponovat svěřenými prostředky co nejšetrněji a zároveň mu ukládá zajistit co nejkvalitnější výuku. U uchazečky však podle něj existovalo riziko, že nebude, kvůli častým absencím, moci tuto práci zodpovědně vykonávat.
Soud dal zapravdu učitelce a odůvodnil to tak, že stávající legislativa zakazuje diskriminaci na základě rasy, vyznání, pohlaví a genetického založení.


Nově připravovaná vládní předloha by stávající legislativní stav, který neumožňuje provádět takové testy u žádného z povolání, změnil. Hovoří se o prolomení stávajícího stavu.  V podstatě se jedná o to, že předloha nového zákona umožňuje vyžadovat genetické vyšetření jako vyjádření fenotypu.

Klaus Vater, tiskový mluvčí vlády: „Opatření rozhodně nedává rutinnímu genetickému testování zelenou. Bude se týkat jen omezených případů“.

Provedení takových testů by mělo být přípustné jen tehdy, když k tomu zaměstnavatel dostane (od uchazeče o místo o práci) povolení, že takové testy může provést. Navíc by se takové testování mělo týkat jen určitých povolání.
Už nyní se ukazuje, že navržené opatření vyvolá velkou diskusi. Zatímco každý by chtěl letět v letadle, které pilotuje člověk, kterému nehrozí kolaps a chtěl by být operován lékařem, kterému se netřesou ruce, když se právní opatření má týkat i nás, souhlas k takové legislativě se dát zdráháme.  Výše uvedený případ pilota je logický a málo kdo k němu něco namítne,  problémy se vynoří, když se má dát dohromady seznam povolání, kterých by se to mělo týkat. Piloti mají v kabině většinou za sebe náhradu, měla by se tedy taková povinnost vztahovat spíše na řidiče autobusů? A co řidiči tahačů vozících hořlaviny? A nebo se má opatření vztahovat i na kuchařky ve veřejných stravovacích zařízeních. A co pracovníci pedagogického dohledu? Cožpak není málo případů sexuálního zneužívání mladistvých? A co nositelé střelných zbraní?...


I když je otázek více než dost, odmítnout využití znalostí genetiků, kteří již mohou některá rizika eliminovat, by bylo hloupostí. Rychlý rozvoj nových možností genetiky, zasahující mnohdy až do ovlivňování samé podstaty života, veřejnost do značné míry rozdělil a legislativa není připravena řešit případné spory. Chybí ji k tomu zákonné normy. I  taková „prkotina“ jako je nalezení konsensu v tom, kterých povolání by se předkládání  genetických testů mělo týkat a případně  kdo do nich bude moci nahlížet, se začíná  stávat u našich sousedů předmětem stranických půtek.
Počínající problémy jsou určitou předzvěstí toho, že „genetická karta“ se stane tématem střetů v soupeření o voliče.  Nám zbývá jen doufat, že s handrkováním o podružnosti se „nevylije vanička“ i s možnostmi, které genetika nabízí. Bylo by škoda, kdyby se ledy nezačaly hýbat a kdybychom  i u nás dál museli například svěřovat děti jedoucí na zájezd, řidičovi s vysokou náchylností k infarktu jenom proto, že legislativa zakazuje zaměstnavateli takový test po něm vyžadovat. 

Datum: 28.11.2004 04:04
Tisk článku

Základy biologie a genetiky člověka - Otová Berta, Mihalová Romana
 
 
cena původní: 159 Kč
cena: 153 Kč
Základy biologie a genetiky člověka
Otová Berta, Mihalová Romana

Diskuze:

Pavol Hudák,2020-06-02 17:53:59

Ak clovek ktoreho nikde nechcu bude nasledne moct legalne kradnut a lupit aby si zabezpecil zakladne zivobytie, tak preco nie.

Odpovědět

genetické testy zaměstnanců

markad,2006-08-12 12:27:30

Jsem přesvědčena, že základem pro tento zákon jsou scela jiné zájmy.Jak jinak než povinností lze dosáhnout maximální kontrolu? Vláda, nebo kdo? má zájem zjistit jak jsme na tom a aby to bylo co nejlevnější, dáme to příkazem, zákonem.A výsledky pak můžeme využít v plánování financí, ovšem zase je to o tom pro koho.Pokud se necháme ovládat, tak za několik generací budeme všichni očipovaní už při porodu, jak se to teď dělá u psů a jiných zvířat s tím, aby se lépe našli pokud zaběhnou.Také se to dá tak říct.Ty čipy budou schopny označit kompletně DNA i pobyt člověka /hezkej obrázek v souvislosti se soudy a biologií,tam nás najdou také/ absolutní přehled těch, kteří už teď pracují na tom, aby to tak bylo.Máme možnost uchovat si svobodu bytí, můžeme toho dosáhnout, pokud budeme mít zájem zůstat svobodní na mysli.

Odpovědět

genocida

Pepsi,2004-12-05 11:37:26

Ať začnou němci nebo ne, postupem času se to stane realitou. Jak to dopadne můžeme již dnes vidět ve futurologických filmech. Všimli jste si někdy, jak jim ty vize vychází? Genetika, elektronika(RFID) atd.. vede jen do pekel. Jsem celkem skeptik v tom, že se stane něco co změní budoucnost, tak aby se v ní dalo žít. Člověk bude úplně degradován jen na položku v databázi. Takový svět nemá žádný smysl. No za pár let se začnou provádět legálně genetické manipulace a pak půjde vše do kelu. Lidi, kteří nebudou kompatibilní s předem daným vzorem budou muset být eliminováni, ani né protože by byly kničemu, ale protože budou vznikat sociální nepokoje a navíc by to bylo velmi drahé živit nějaké nekompatibilní jedince. Konec konců genetické manipulace se nebudou dělat, aby se lidi měli lépe, ale protože je třeba maximalizovat ZISK a udělat z lidí roboty, které zatím současná technologie nedokáže uměle vyrobit. Opravdu v takovám světě nemám zájem žít a plodit nějaké roboty.

Odpovědět

nemci

kuba,2004-12-01 12:15:03

ono jim to ya druhe svetove nestacilo... yase se vraci s cistou rasou ?

Odpovědět

ten posledni odstavec,

hugo,2004-11-30 12:35:23

to je teda sila. jako kdybych to uz nekde videl. myslim, ze pan Pazdera trochu dost prestrelil.

Odpovědět

Opakují se dějiny??

Libor,2004-11-29 14:09:16

Myslím že v Německu už jednou experiment s odhalováním potenciálně (a dědičně zatížených) osob prováděli. Děsí mě ta podobnost.

Odpovědět


nevinný začátek

karel,2004-11-30 12:20:19

Ony ty začátky selektování lidí jsou vždy v dobré víře a nevinné... Horší jsou pak ty konce v Osvětimi a jinde... Neumím si v naší současné společnosti představit například utajení takto získaných dat a záruky jejich nezneužití.

Odpovědět

genotyp a fenotyp

Honza,2004-11-28 19:19:27

Zní to trošku přehnaně. Kdo je dnes schopen říct, s jakou pravděpodobností daný člověk onemocní "jen proto", že k tomu má genetické předpoklady? Snad lze statisticky získat míru pravděpodobnosti, ale zde rozhoduje přeci mnoho faktorů. Zatím nejsme připraveni to objektivně posoudit...

Odpovědět


to je omyl

jarda petr,2004-11-29 03:21:41

Existují choroby, kde to dokážeme se stoprocentní jistotou. Příkladem je právě zmíněná Huntingtonova choroba. Tam se dá dokonce na základě výsledků genetických testů určit, v jakém věku (plus minus nějaký ten rok) choroba propukne.

Odpovědět


prominte, ale mel bych dotaz.

hugo,2004-12-02 08:49:00

rad bych vedel,ktery, krom tripletovych expanzi a v soucasne dobe nijak vysokeho mnozstvi znamych monogennich chorob, ktery jsou navic vetsinou pomerne brzy k poznani, to jsou?

Odpovědět

Ze by Gattaca

tirak,2004-11-28 16:55:52

videli ste film Gattaca .. ze by sme sa k tomu blizili??? .. dufam ze sa toho moje deti nedoziju...

Odpovědět


to bylo prvni, co me napadlo.

hugo,2004-11-30 12:20:11

mimochodem, na to, ze to je film, je to dost verne vyvedene.

Odpovědět


Přesně!

Jiří Barták,2004-12-02 13:52:34

Diskriminace lidí na základě vlastností, které nejsou schopni nijak ovlivnit. Rasismus (pardon - genismus) jak Brno. Orwell se spletl; bude to mnohem horší - skryté za objektivitu vědy. Už se těším na reproduční komise a zdravotní pojišťovny, které chtějí po člověku - genetickém odpadu - desetinásobek běžné taxy. Vítejte v Brawe New World!
Přínos povinných genetických testů je podle mého názoru nekonečně převážen možností jejich zneužití.
Bytostně nesnáším panikáře, ekoteroristy apod., ale z výše uvedeného mi běhá mráz po zádech.

Odpovědět


tfuj

blondacik,2005-01-25 14:23:20

aj mne je z toho na grc..

Odpovědět

Moc bych to neprehanel

Shindy,2004-11-28 09:04:52


No chapu to u rizikovych povolani, jako jsou hasici, vojaci, ci hornici, ale nevzpominam si na pripad, ze by vychovatelka dostala na detskem zajezde infarkt..

Podle me to povede k diskriminaci a negativni evoluci :).. tj. lidi s poruchou nedostanou praci -> budou doma -> za vic deti dostanou vetsi podpory -> budou mit vic deti, nez ti, kdo pracuji => za chvili tu budou vsichni s genetickou vadou :o)

No, uz se tesim na svet zitrka.

Odpovědět


Dan Hrouda,2009-08-21 08:00:26

No, ono je otázka, co to je genetická vada. Může to být přizpůsobení k něčemu novému, jinému. Černoši mají genetickou vadu pro život na severním pólu. Eskymáci jsou asi geneticky dost nevybavení pro život na poušti ....

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeniTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace