Americká armáda vyvíjí GM mikroby pro detekci ponorek  
Pentagon usiluje o to, aby syntetická biologie se svými produkty pronikla z příjemného prostředí laboratoří do drsného terénu. Pokud uspějí, tak se jim nabízí celá řada vojenských a pochopitelně také civilních aplikací.
Ruská ponorka třídy Borej. Kredit: Ildus Gilyazutdinov / Wikimedia Commons.
Ruská ponorka třídy Borej. Kredit: Ildus Gilyazutdinov / Wikimedia Commons.

Geneticky upravené mikroorganismy jsou hitem dnešní doby. Shlédl se v nich i Pentagon, který intenzivně vyvíjí GM mikroby pro rozmanité aplikace. Vojáky zaujala například možnost živého maskování, sebeobnovujících nátěrů, produkce sofistikovaných léčiv a přípravků pro drsné podmínky, a také detekce ponorek protivníků, které udělají všechno, aby se vyhnuly pátravým zrakům běžně používaných přístrojů.

 

Představitelné americké armády věří, že se jim povede geneticky vylepšit běžné mořské mikroorganismy tak, že je promění v živé detektory. Takové mikrobiální detektory by pak mohly zachytit proplouvající ponorky, podvodní drony a další podobná plavidla, a dokonce i potápěče. Podle Pentagonu jde o výzkum ve velmi časné fázi, takže není jasné, jak dopadne.


Na detekci ponorek živými GM detektory pracují v laboratořích Naval Research Laboratory (NRL). Jejich představa je taková, že do vývoje detektorů zapojí velmi běžný mořský mikroorganismus, jako jsou například bakterie rodu Marinobacter. To jsou organismy ze skupiny gamaproteobakterií, které občas dovedou rozkládat uhlovodíky v mořské vodě.

Sarah Glaven. Kredit: NRL.
Sarah Glaven. Kredit: NRL.


Marinobaktery je možné upravit tak, že budou detekovat nepatrná množství látek, které po sobě v mořské vodě zanechávají plavidla, přístroje i lidé. Mohou to být stopová množství kovů, produkty z motorů, či nějaké další látky, které se běžně v oceánu nevyskytují, ale je možné je spojit například s ponorkou. Anebo by takoví vylepšení mikrobi mohli detekovat lidskou DNA. Pokud by vojenský GM mikrob narazil na nějakou takovou stopu, tak spustí buněčný mechanismus, kterým dá mikrob čitelné znamení spřátelenému podvodnímu dronu.


Jak říká Sarah Glaven z laboratoří NRL, v případě detekce hledané látky by mikrobiální detektory například vytvořily elektrický signál, který by pak přečetl autonomní dron. Glavenová věří, že v NRL jsou asi tak rok výzkumu od zvládnutí takového mikrobiálního mechanismu, který by pak mohla využívat americká armáda.
Není to samozřejmě žádná novinka. Podobný výzkum už řadu let běží na oblíbených bakteriích E. coli i dalších mikrobech. Biotechnologům se již podařilo proměnit bakterie E. coli v detektory, které fungují podobným způsobem, jaký požadují vojáci. Problém je v tom, že bakterie E.coli jsou takové laboratorní myši genetických manipulací. Dobře se chovají, snadno se množí, vědci o nich vědí téměř vše, ale jejich použitelnost v terénu je značně omezená. S detekcí ponorek v oceánu by si bakterie E. coli neporadily.

 

Naval Research Laboratory.
Naval Research Laboratory.

Proto v současné době běží armádní výzkumný program „Applied Research for the Advancement of Science and Technology Priorities Program on Synthetic Biology for Military Environments“, který má k dispozici 45 milionů dolarů na to, aby odborníci zvládli genetické manipulace dalších mikroorganismů, které vojákům zaručí praktické využití v terénu. Cílem programu je dostat syntetickou biologii z laboratoře do půdy, oceánu i vzduchu. Vědci chtějí zařídit, aby důmyslné biosenzory, které již v podstatě v laboratoři zvládají, co vojáci chtějí, zdrsnily, a vydržely mnohem méně příznivá prostředí.


V současné době je pro armádní biotechnology klíčové vyvinout vhodné „nanoskafandry“ pro GM mikroby, aby vydržely v oceánu nebo v půdě, a přitom stále fungovaly jako detektory hledaných látek. V jejich výzkumu se proto spojuje syntetická biologie s nanotechnologií. Výhledově by měli být schopni si vytisknout na bio-3D-tiskárnách mikrobiální senzory pro požadované prostředí přímo vojáci nasazení na misi. Mělo by to tedy být relativně snadné a „blbovzdorné“. Americká armáda a námořnictvo teď podle všechno mohutně investují do aplikovaných biotechnologií, aby si USA zlepšily svoji pozici v globálním kláním se stále ambicióznější Čínou. Jak už to v podobných případech chodí, vojenské biotechnologie se nepochybně nakonec dostanou i do rozmanitých civilních aplikací.

Literatura
Defense One 1. 12. 2018.

Datum: 04.12.2018
Tisk článku

Související články:

Čínský kvantový detektor ponorek může uzavřít Jihočínské moře     Autor: Stanislav Mihulka (30.08.2017)
Nový detektor nervových látek si postavíte z telefonu a kostek LEGO     Autor: Stanislav Mihulka (01.07.2018)
Hlubokomořští mikrobi hltají skleníkové plyny i ropu     Autor: Josef Pazdera (01.12.2018)Diskuze:

Nafta z vraků

Miloš Petráček,2018-12-16 20:45:41

V mořích leží 6300 vraků z 2. sv. války, ve kterých je až 15 miliónů tun ropných produktů, které z mnoha z nich pomalu unikají. A unikají stále více, jen nemocniční loď Stuttgart u Gdaňsku už kontaminovala desítky tisíc kilometrů čtverečních. To ty bakterie najdou ponorky kdykoliv a kdekoliv...

Odpovědět

Biologické zbraně

Jan Novák9,2018-12-04 19:44:38

Zajímalo by mě jak veliký je rozdíl mezi vytvořením mirobiologického senzoru a mikrobiologické zbraně. Já bych řekl že technologie bude stejná. Jenom by se to hůř testovalo.

Odpovědět


Re: Biologické zbraně

Jiri Naxera,2018-12-04 22:45:51

Pokud tím signálem budou mrtvoly podél dráhy ponorky, tak vůbec žádný (maximálně v nějakém cáru papíru, kterému se říká mezinárodní konvence.)
Ale zase mě napadá naprosto triviální DDoS proti tomuhle systému, podobně jako na Jóžina z bažin práškovací letadlo, nejlépe v podobě stovek práškovacích dronů.

Odpovědět


Re: Re: Biologické zbraně

Alexandr Kostka,2018-12-05 05:48:49

Nebo jednoduše, zahltit to množstvím informací. Když dotyčnou oblastí propluje každý den stovka falešných ponorek (malých dronů) tak následně projde skutečná ponorka velká jako mrakodrap a nikoho to nebude vzrušovat.

Odpovědět


Re: Re: Re: Biologické zbraně

Otakar Ištvánfy,2018-12-05 16:21:35

Trocha problém môže byť zistiť, na akú látku tie mikroorganizmy reagujú. Potom už sú protiopatrenia skutočne malina.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Biologické zbraně

Josef Hrncirik,2018-12-05 17:22:02

Co když bude ruská ponorka trousit masokostní moučku zakoupenou na saudské ambasádě?

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Biologické zbraně

Otakar Ištvánfy,2018-12-06 12:52:45

Americká armáda + ochrancovia ľudských práv, to už by bolo priveľa.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Biologické zbraně

Josef Hrncirik,2018-12-06 14:02:06

4. odstavec; Jak spřátelený mikrob odevzdá zprávu spřátelenému dronu?
/tím že dron musí udělat stovky až tisíce odchycení přátelských i nepřátelských bakterií v různých časech a místech a zeptá se Zlaté Rybky.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace