Po vypnutí jednoho genu se můžete přecpávat dle libosti  
Když někomu vypnete gen RCAN1, tak se stane zázrak. Pak se totiž může se cpát vším možným, jako nějaký šílený otesánek, a přitom vůbec nepřibírá. Prozatím to funguje u myší, ale lékaři a dietologové zbystřili a čekají, co se bude dít. Možná jsme na prahu revoluce.
.
.

Zní to nejspíš příliš dobře na to, aby to byla pravda. Jestli se ale ukáže, že tenhle genetický trik funguje, tak se lidé v dohledné době dočkají revoluce v dietách. V podstatě to funguje tak, že lidé budou jíst, jak moc budou chtít. Třeba i bláznivě přejídat. A přitom nic nepřiberou. Je samozřejmě otázkou, jak bude zdravé cpát do sebe nekvalitní potraviny, pokud jde ale o samotnou hmotnost, tak ta by měla zůstat v klidu.


Řeč je o genu RCAN1 (Regulator of Calcineurin 1). Když Damien Keating z australské Flinders University se svými kolegy provedl rozsáhlý výzkum genů myší, aby odhalil nové genetické faktory, které by mohly zodpovědné za obezitu, tak jim padl do oka právě gen RCAN1. Vypnutí tohoto genu u myši způsobí, že ať se myš krmí čímkoliv, třeba bizarně tučnou dietou, tak nepřibírá.

 

Damien Keating. Kredit: Flinders University.
Damien Keating. Kredit: Flinders University.

Keating říká, že lidé se snaží zhubnout nebo prostě regulovat svoji tělesnou hmotnost z řady důvodů. Někdy jde o dobrý pocit a estetiku, v řadě případů to ale bývají velmi závažné zdravotní důvodu. A jak jistě každý ví, hubnout je nesmírně těžké. Evoluce nás vybavila řadou nouzových mechanismů, které nám dříve bránily zemřít hlady nebo kvůli oslabení. Situace se ale změnila a ohrožuje nás nikoliv nedostatek nýbrž nadbytek jídla.


Čelíme děsivé epidemii obezity. Jde o zásadní zdravotní problém dnešních lidí a zdaleka nejde jenom o vzhled. Nadměrná tělesná váha zvyšuje pravděpodobnost rozvoje řady závažných onemocnění, od diabetu 2. typu až po onemocnění srdce a nádorová onemocnění. Všichni víme, že nadměrná váha není ideální a tušíme, co je s tím možné dělat. Méně jíst, změnit jídelníček, více se hýbat a pořádně cvičit. Jenomže zároveň všichni víme, že se to lehko řekne, ale že ve skutečnosti je hubnutí hodně velkou výzvou.

 

Flinders University.
Flinders University.

Proto by bylo skvělé mít pilulku, kterou by člověk spolkl a zhubl by. Anebo by nepřibral. Tohle by mohl být výsledek výzkumu Keatingova týmu. Přípravek, který bude cílit na funkci genu RCAN1. Výzkum ukazuje, že zablokování tohoto genu pomáhá přeměňovat zásobní, a také zdravotně mnohem problematičtější bílý tuk na hnědý tuk, který je určený k okamžitému spalování a výrobě energie. Důsledkem takového působení je, že tělo spálí více kalorií, i když třeba jen odpočívá. Zároveň se ukládá méně bílého tuku, i když tělo nesníží příjem potravy ani nezahájí cvičení.

 

Keatingův tým už ve skutečnosti vyvinul celou sérii přípravků, které cílí na protein genu RCAN1. V současnost je intenzivně testují a zjišťují, jestli skutečně potlačují aktivitu produktu genu RCAN1 a jestli by bylo možné některý z přípravků využít jako základ léku proti obezitě. Zatím samozřejmě není jisté, že úspěšný výzkum na myších sklidí úspěch i u lidí. Ale Keating a spol. jsou podle všeho optimističtí. Třeba jsme skutečně na prahu důležitého vítězství v tažení proti obezitě.


Video:  Gene that lets you eat as much as you want holds promise against obesity


Literatura
Flinders University 4. 12. 2018, EMBO Reports 19: e44706.

Datum: 09.12.2018
Tisk článku

Související články:

Epigenetika je o tom co jíme, jak žijeme, a jak se máme rádi     Autor: Josef Pazdera (31.10.2005)
Přestaňme démonizovat tuk     Autor: Josef Pazdera (21.06.2014)
Jsme na prahu pasivního sportování?     Autor: Josef Pazdera (09.05.2017)Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakceZásady ochrany osobních údajů webu osel.cz