Společnost IBM představila světu kvantový počítač Q System One  
Návštěvníci letošní Consumer Electronics Show v Las Vegas se mohli setkat tváří v tvář s prvním plně integrovaným komerčním kvantovým počítačem Q System One od IBM. Neoslní výpočetní silou, ale spolehlivostí a designem, který udělal z kvantových výpočtů krutě estetickou záležitost.

Q System One. Kredit: IBM.
Q System One. Kredit: IBM.
Na letošní největší světové výstavě zázraků elektroniky Consumer Electronics Show čili CES 2019 v Las Vegas, se už stalo hodně pozoruhodných věcí. Viděli jsme srážku autonomních inteligencí, ve které elektrická Tesla Elona Muska sejmula ruského Promobota. Dozvěděli jsme se, že CES organizují bigotní konzervativci, kteří se bojí robotického dilda. A také jsme se stali svědky představení kvantového počítače společnosti IBM Q System One.


Kvantové počítače jsou stále ještě spíše science-fiction anebo objekt intenzivního výzkumu. Jak se ale zdá, postupně se přibližují k trhu, aby se staly hmatatelným spotřebním zbožím. IBM na CES 2019 učinili, dle svých vyjádření, velký krok tímhle směrem. Představili Q System One, kterému říkají „první plně integrovaný komerční kvantový počítač“.

Q System One v nedbalkách. Kredit: IBM.
Q System One v nedbalkách. Kredit: IBM.

Není to úplně první počítač, kterému jeho výrobce říká kvantový (s jistou nadsázkou). Dosavadní „kvantové“ počítače se ale obvykle vyskytují ve vědeckých a vývojových laboratořích. Q System One má oproti tomu veškerou elektroniku a nezbytné chladící komponenty pěkně zabudovány do elegantního designu, na němž s IBM spolupracovali přední průmysloví designéři. Jak už to u kvantových počítačů bývá pravidlem, pro zajištění provozu kvantového počítače soudobé generace je nutné chladit, chladit, a chladit.


Q System One zevnitř. Kredit: IBM.
Q System One zevnitř. Kredit: IBM.
Aby si ale uživatel osahal kvantové počítání, tak si hned nemusí pořizovat Q System One do garáže. V IBM vytvořili rozsáhlý soubor open-source nástrojů Qiskit, který zahrnuje programování knihoven pro Python, simulátory, a v budoucnu rovněž umožní, aby si uživatel spustil program na jednom z kvantových počítačů v cloudu IBM. To bude vyžadovat zřízení účtu a zaplacení určitého obnosu. Podle komentátorů nástroje od IBM také vlastně pěkně předvádějí limity dosavadních technologií kvantového počítače. Některé algoritmy totiž běží perfektně v simulaci, ale na reálném kvantovém hardware už to není taková sláva. Může za tom šum z okolního prostředí, který ovlivňuje qubity.


Ve své nynější verzi využívá Q System One 20 qubitů. Není to úplně málo, ale ani to není světový rekord. Jak říkají komentátoři, IBM neudělali s kvantovým počítačem Q System One díru do světa kvůli jeho výpočetní síle, ale především díky jeho spolehlivosti a pozoruhodnému designu, který funguje i v komerčním prostředí.


Jak už to bývá u všech zásadních lidských vynálezů, každá čepel technologie má dvě ostří. Kvantové počítače bezesporu slibují popohnat technologický pokrok v mnoha oblastech vědy i aplikací. Stejně tak ale zaručují nové problémy, kterým bude muset naše civilizace čelit. Odborníci například očekávají, že pokročilé kvantové počítače prolomí dnes „neprolomitelné“ šifrovací klíče veškerých počítačových a komunikačních sítí. Tak úplně se neshodnou, kdy k tomu dojde, ale klidně se to může stát už v dohledné době. Měli bychom s tím počítat.

Video:  The World’s First Integrated Quantum Computing SystemLiteratura
ExtremeTech 10. 1. 2019.

Datum: 12.01.2019
Tisk článku

Související články:

Jak porozumět kvantovým počítačům     Autor: Pavel Houser (26.08.2016)
Odvážný plán: Fyzici navrhli gigantický kvantový počítač     Autor: Stanislav Mihulka (04.02.2017)
Kvantové závody: IBM hlásí významný úspěch     Autor: Stanislav Mihulka (14.11.2017)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakceZásady ochrany osobních údajů webu osel.cz