US Navy v tichosti vypálili 20 vysokorychlostních projektilů z torpédoborce  
Raketový torpédoborec USS Dewey během loňského letního námořního cvičení RIMPAC 2018 vypálil z palubního děla ráže 127 mm celkem 20 projektilů HVP. Test byl součástí důmyslného nápadu udělat ze starého děla sofistikovanou protivzdušnou zbraň s levným provozem.
Raketový torpédoborce USS Dewey v Pacifiku. Kredit: US Navy.
Raketový torpédoborec USS Dewey v Pacifiku. Kredit: US Navy.

Pentagon a americké námořnictvo vytrvale pracují na railgunech. Součástí jejich úsilí je i vývoj střeliva pro elektromagnetické railguny, vysokorychlostních projektilů High Velocity Projectiles (HVP). Tyto projektily ale mohou být odpáleny i běžným dělem, což podstatně rozšiřuje možnosti jejich využití. US Navy o těchto projektilech uvažují jako o prostředku nové protiraketové obrany. Z děl válečných lodí je možné tyto řízené projektily odpálit rychlostí blízkou hypersonické rychlosti.

 

Různé typy HVP projektilů od BAE Systems. Kredit: BAE Systems.
Různé typy HVP projektilů od BAE Systems. Kredit: BAE Systems.

Raketový torpédoborec USS Dewey tyto vysokorychlostní projektily vyzkoušel minulé léto. Ze svého standardního palubního děla Mk 45 ráže 127 mm odpálil celkem 20 HVP projektilů. Až do nedávné doby o tomto experimentu US Navy nic nezveřejnili. Jeho cílem ale očividně bylo ověřit použitelnost těchto projektilů pro dělo, které se nachází téměř na všech bojových lodích amerického námořnictva.


Test byl součástí velkorysého námořního cvičení RIMPAC 2018. Rim of the Pacific Exercise je největší námořní vojenské cvičení na světě. Odehrává se jednou za dva roky, obvykle poblíž atraktivního Honolulu na Havajských ostrovech. Pořadatelem je přitom Pacifická flotila U. S. Navy se sídlem ve slavném Pearl Harboru.

 

V současné době používají lodě US Navy k odvrácení útoků protilodních střel s plochou dráhou letu různé střely proti vzdušným cílům, jako například RIM-162 Evolved Sea Sparrow Missile, RIM-116 Rolling Airframe Missile nebo Standard Missile 2. Tyto střely by měly být účinné, ale zároveň jsou také dost drahé.

Raketový torpédoborec USS Forrest Sherman pálí ze palubního děla Mk 45. Kredit: US Navy.
Raketový torpédoborec USS Forrest Sherman pálí ze palubního děla Mk 45. Kredit: US Navy.

 


Když v roce 2016 americký raketový torpédoborec USS Mason v Rudém moři u pobřeží Jemenu vypálil tři střely proti dvěma íránským střelám s plochou dráhou letu, které na něj vypálili povstalečtí jemenští Hútíové, tak to byla pecka v ceně několika milionů dolarů. Všechno sice dobře dopadlo, ale finanční ztráty byly závratné.

 

Odpálení střely RIM-162 Evolved Sea Sparrow z letadlové lodi USS Carl Vinson. Kredit: US Navy.
Odpálení střely RIM-162 Evolved Sea Sparrow z letadlové lodi USS Carl Vinson. Kredit: US Navy.

Je tedy jasné, že by bylo lepší čelit podobným hrozbám méně vojensky vyspělých aktérů, jako jsou relativně levné střely s plochou dráhou letu nebo třeba větší bezpilotní drony, poněkud méně nákladnou obranou. Proto je pro US Navy skvělý nápad proměnit přes 40 let staré palubní dělo v účinnou protivzdušnou zbraň, která by mohla střely s plochou dráhou letu či drony sestřelovat s podstatně nižšími náklady. I podle těch nejvyšších odhadů ceny jednoho HVP projektilu, které se pohybují v rozmezí 75 až 100 tisíc dolarů, se dělo s těmito projektily rozhodně vyplatí.

 

Velkou výhodou je podle odborníků i to, že dělo Mk 45 má vysokou rychlost střelby, a také velký zásobník. Když na to přijde, tak může pálit 15 ran za minutu, jak proti pozemním či hladinovým cílům, tak proti vzdušným cílům. US Navy také zkoumá využití HVP projektilů pro děla ráže 155 mm. Ty by se hodily jak pro pozemní děla US Army i mariňáků anebo pro nové stealth raketové torpédoborce třídy Zumwalt, které mají k dispozici 155 mm děla systému Advanced Gun System.

Video:  Mach 7.3 'Bullets': The U.S. Navy Tested a "Hypervelocity Cannon Round"


Literatura
USNI News 8. 1. 2019.

Datum: 27.01.2019
Tisk článku

Související články:

Americké námořnictvo vytrvale pracuje na railgunech     Autor: Stanislav Mihulka (12.07.2016)
Bojové stroje U. S. Army dostanou rekordní laserovou zbraň     Autor: Stanislav Mihulka (20.03.2017)
3 megajoulový railgun Blitzer vypálil projektily hypersonickou rychlostí     Autor: Stanislav Mihulka (02.06.2017)
Čínský railgun vyplul na moře. Údajně     Autor: Stanislav Mihulka (03.01.2019)Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz