Americké děti se ptají internetu, jak se nechat očkovat bez souhlasu rodičů  
V USA se množí případy, kdy rodiče brání dětem nechat se očkovat proti jejich vůli. Neočkovanci mohou rodiče přesvědčovat, ale když s nimi nic nesvedou, tak mají ve většině států USA smůlu. Musejí si počkat až do 18 let, kdy o svém zdraví rozhoduje každý sám za sebe.
Očkování se vyplatí. Kredit: CHI St. Gabriel's Health.
Očkování se vyplatí. Kredit: CHI St. Gabriel's Health.

Počátkem letošního roku vypukla v oblasti amerického Portlandu, stát Washington, epidemie spalniček. Je to sice největší nadílka této hnusné nemoci v USA za posledních více než 20 let, teď jsou ale podobné epidemie spalniček docela běžné, jak v Novém světě, tak i ve Starém. Jejich příčina přitom není žádnou záhadou.

 

Portlandská epidemie zuří především v okrese Clark County, což je podle všeho jeden z hotspotů odpůrců očkování. Proočkování obyvatel Clark County proti spalničkám je v dnešní době na bídných 78 procentech, což je příliš málo pro fungování kolektivní imunity. Podle posledních zpráv je už celkem 43 případů spalniček, většinou dětí, které rodiče nenechali očkovat.

 

Myslete na spalničky. Kredit: CDC.
Myslete na spalničky. Kredit: CDC.

Očkování do dnešního dne prokazatelně zachránilo miliony lidských životů, a ještě mnohem více lidí ušetřilo dlouhodobých následků na zdraví, včetně zohyzdění. Přesto stále sílí řady lidí, kteří nechtějí nechat své děti očkovat povinným nebo doporučeným očkováním. Na to zase reagují instituce a osobnosti, od Světové zdravotnické organizace WHO až po Roalda Dahla nebo dokonce ženu, které jako jednu z málo očkování skutečně ublížilo. Vyzývají veřejnost, aby lidé očkování zajistili zdraví své rodiny i dalších lidí kolem.

 

Pokud mají být děti v USA očkované, tak k tomu potřebují souhlas rodičů nebo poručníků. To ale může být těžké, pokud má stále více dospělých s očkováním problém. Jako typický symptom dnešní absurdní doby se na otevřené internetové sociální síti Reddit objevují dotazy dětí odpůrců očkování, kteří se snaží zjistit, jak by se mohli nechat očkovat proti vůli svých rodičů.


Není to už ani k smíchu. Nešťastní neočkovanci se bohužel dozvědí, že toho v USA obvykle mnoho nenadělají. Od 16 let sice mohou mluvit s lékařem bez přítomnosti rodiče, ale ve většině států USA skutečně do věku 18 let potřebují souhlas dospělého s lékařskými procedurami. Do té doby mohou děti přesvědčovat své rodiče, což se zřejmě zdaří jen výjimečně. Jinak jim zbývá jen legální odloučení od rodičů, což ale samozřejmě obvykle přináší devastující rizika a zásadně ohrožuje budoucnost.

Počet úmrtí na spalničky na 1 milion obyvatel. Kredit: Chris55 / Wikimedia Commons.
Počet úmrtí na spalničky na 1 milion obyvatel. Kredit: Chris55 / Wikimedia Commons.


Výjimkou je několik států USA, v nichž lze za jistých okolností využít vlastní souhlas dítěte k jeho naočkování. Jsou to: Alabama, Aljaška, Arkansas, Delaware, Idaho, Illinois, Jižní Karolína, Kansas, Louisiana, Maine, Massachusetts, Montana, Nevada, Oregon, Pensylvánie, Tennessee, Washington a Západní Virginie. Když neočkovanec žije v jiném státě, tak prostě musí zkoušet přesvědčit rodiče. Přispěvatelé na Redditu doporučují zapojit do argumentace další dospělé, například školní lékaře. Řada dobrých zdrojů je podle nich také na stránkách jako je Vaxopedia.org.


Když nepomůže přesvědčování, tak už v USA zbývá jenom nechat se naočkovat jako dospělý. Na Redditu je spousta příspěvků lidí s takovým osudem. Ve střední Evropě můžeme jen doufat, že se situace nedostane tak daleko. Zatím můžeme být hrdí, že navzdory všem bláznivým fejkňůvsům to u nás s proočkováním vypadá relativně dobře.


Video:  Health emergency in Pacific Northwest involving measles outbreakLiteratura
IFL Science 30. 1. 2019.

Datum: 02.02.2019
Tisk článku

Související články:

Očkování proti spalničkám zachránilo 20 milionů životů od roku 2000     Autor: Stanislav Mihulka (05.11.2017)
Jak kampaň masivního očkování zařídila bezpečnější sex pro všechny     Autor: Stanislav Mihulka (27.11.2017)
Zneklidňující množství Evropanů nepovažuje vakcíny za bezpečné     Autor: Stanislav Mihulka (17.09.2018)
Válka proti vědě? Proč nemá smysl hrotit debatu proti odpůrcům vědy     Autor: Stanislav Mihulka (18.01.2019)Diskuze:

David Oplatek,2019-02-03 20:08:54

To lze aplikovat ale na cokoli. Pak je na miste se ptat, zda ma vzdelani vubec nejaky vyznam?

Odpovědět


Re:

Milan Krnic,2019-02-03 20:46:08

Kvalitní, ku kritickému myšlení vedoucí vzdělávání, jistě ano. Jiné podle situace.

Odpovědět


Re: Re:

P. Stejskal,2019-02-06 07:37:06

Proti kritickému myšlení samozřejmě nelze nic namítat. Jen se bojím, že to skončí tak, že kvalita kritického myšlení se bude posuzovat mírou shody s „oficiální linií“. Všichni, kdo budou mít jiný názor budou plošně označováni za iracionální zpátečníky a správné chování bude vynuceno zákonem a tresty. Děkuju, dobu jediného správného (vědeckého!) světonázoru jsem zažil a stačilo mi to.

Pro úplnost: bydlíme ve státě, kde očkování povinné není, naše děti očkované jsou, byť podle mírně odlišného schematu, než se praktikuje v ČR. Takže nejsem žádný fanatický protiočkovací aktivista.

Odpovědět


Re: Re: Re:

Milan Krnic,2019-02-06 19:47:04

Pokud by tomu tak bylo, kritické myšlení by to nebylo, protože viz popis kritického myšlení ("kdo budou mít jiný názor" uchopení všech možných pohledů (názorů) je základ).
Nikdo není z kritického pohledu fanatický, pouze má epistemický deficit, za což nemůže, a tedy nemá smyslu házet kohokoli do nějakého pytle.

Odpovědět

Lidská vlastnost

Richard Vacek,2019-02-03 06:26:36

Pokud hrozbu nevidím, nemá cenu proti ní něco dělat.
Tedy pokud v okolí nemoc skoro není, není důvod k očkování. Teprve až se nemoc kvůli neočkovaným rozšíří a přibude pár mrtvých, lidé se vrátí k očkování.

Odpovědět


Re: Lidská vlastnost

Ondřej Dočkal,2019-02-07 21:16:16

Myslím, že jste to vystihnul naprosto dokonale.

Jen bych ještě dodal, že co tak sleduju, nemálo lidí žije v klamné představě, že dnešní technologická vyspělost je na takové úrovni, že si i s těmi spalničkami poradí "levou zadní" - tedy že ty "historky" o tom, jaké komplikace ta nemoc dříve způsobovala, patří do doby dětství našich rodičů a prarodičů... a že dneska i kdyby tu nemoc kvůli vynechání očkování "chytili", doktoři se o ně rychle a snadno postarají tak, že brzy budou zase fit.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz