Biologie rekonstruuje zběsilé vraždění na vrcholu holokaustu  
Matematický biolog Lewi Stone nasadil metody ze svého oboru na analýzu průmyslové genocidy neblaze proslulé operace Reinhard. V táborech smrti v Treblince, Belzeci a Sobiboru bylo tehdy zmasakrováno asi 1,7 milionů lidí, většinou polských Židů. Nacistický stroj na smrt drtil 15 tisíc lidských životů denně.

Symbolické pražce vedoucí do tábora smrti v Treblince. Kredit: Little Savage / Wikimedia Commons.
Symbolické pražce vedoucí do tábora smrti v Treblince. Kredit: Little Savage / Wikimedia Commons.

Na některé věci bychom nejraději zapomněli, zavřeli oči, zatnuli zuby a vymazali je z paměti. Ale nemůžeme. Běsi se rádi vracejí a jedině to, že je máme v živé paměti, tomu může zabránit. Matematický biolog Lewi Stone z izraelské Tel Aviv University a australské MIT University v Melbourne se obvykle věnuje stabilitě komplexních biologických sítí a podobným věcem. Jeho nová publikace v časopisu Science Advances se ale zaměřuje na něco děsivějšího. Je to kvantifikace holokaustu, ve které analyzuje extrémně intenzitu zabíjení během operace Reinhard, nejděsivější fáze průmyslového vraždění celého holokaustu.

 

Lewi Stone. Kredit: Tel Aviv University.
Lewi Stone. Kredit: Tel Aviv University.

Stone analyzoval záznamy o vlacích s oběťmi holokaustu, z nichž vyplývá, že se celá čtvrtina veškerého nacistického průmyslového vraždění odehrála právě při operaci Reinhard, tedy mezi srpnem a říjnem 1942. Toto vraždění proběhlo ve třech neblaze proslulých místech v Polsku, které nebyly ani tak koncentračními tábory, jako spíše jatkami na lidi, čili v Sobiboru, Belzeci a Treblince. Stoneova studie nabízí ojedinělý vhled do brutálních metod průmyslové genocidy, které používali nacisté. Autora studie v pozoruhodném rozhovoru vyzpovídal Gary Stix ze Scientific Americanu (upraveno a zkráceno).

 

Scientific American: Jak napadlo matematického biologa studovat vyhlazovací operace nacistů?

 

L. Stone: Když jsem chodil do knihovny v Melbourne, tak tam měly knihy o holokaustu hned vedle knih o matematice. Nahlédl jsem do nich a slíbil jsem si, že se k holokaustu jednou vrátím. Když jsem se dostal k pozoruhodným datům o vlakové dopravě obětí do vyhlazovacích táborů od izraelského historika Arada, tak jsem to udělal.

Vyhlazovací tábory v Polsku. Kredit: Poeticbent / Wikimedia Commons.
Vyhlazovací tábory v Polsku. Kredit: Poeticbent / Wikimedia Commons.

 

Scientific American: K čemu jste vlastně dospěl?

 

L. Stone: Operace Reinhard byla skutečně zběsilým vražděním. Během třech měsíců na přelomu léta a podzimu 1942 ve třech táborech smrti v Polsku zahynulo přibližně 1,7 milionů obětí, většinou Židů. Prakticky všichni, kdo do těchto jatek dorazili, tak byli mrtví během pár hodin. Nacisté ale už během války velice pečlivě likvidovali veškeré stopy po akci Reinhard, včetně všech tří vyhlazovacích táborů. Proto je velmi důležité odkrýt, co se tehdy vlastně stalo. Z dostupných údajů vyplývá, že při nejintenzivnějším vyhlazování akce Reinhard bylo zavražděno 1,5 milionů Židů během 100 dní. To je přibližně 15 tisíc mrtvých Židů denně.

 

Zběsilá rychlost vraždění během operace Reinhard se doposud jen obtížně odhadovala a veřejnosti zůstávala ze značné míry neznámá. Charakter takového vraždění ukazuje na enormní koordinaci nacistického státního aparátu, kterou poháněla Hitlerova vražedná mysl. Dostupné záznamy ukazují na systematicky postupující vyhlazování polských Židů, oblast po oblasti.

 

Scientific American: Vražedné úsilí nacistů v táborech smrti je dobře známé. Narazil jste na něco, co vás překvapilo?

 

L. Stone: Zarazilo mě ohromující měřítko a rozsah těchto ukrutností. Operace Reinhard jela jako namazaný vraždící stroj, který drtil bezpočetné lidské životy na prach.

 

Scientific American: Podobný výzkum musel být dost emotivní záležitostí. Jak jste se cítil?

 

L. Stone: Je jasné, že data o milionech lidských životů, které byly zmařeny v extrémně tragické genocidě, nejsou obyčejná. Ale vzhledem k tomu, že tato data už zpracoval historik Arad, tak nebylo tak těžké přidat k jeho úsilí další krok. I tak to ale byla otřesná zkušenost, jaká člověku změní život.

 

Scientific American: Proč je tak důležité analyzovat vraždění holokaustu nebo podobných hrůzných genocid?

 

L. Stone: Nedostatek dat a analýz vede k nejistotě a chybným závěrům. Donedávna byla zásadním symbolem holokaustu Osvětim a o operaci Reinhard se nevědělo téměř nic. Důvodem samozřejmě je i to, že operaci Reinhard nepřežil téměř nikdo, kdo by o tom mohl vyprávět. Koho tam dovezly vlaky, tak byl ztracen. Nacisté navíc drželi tuhle děsivou akci ve velkém utajení a zničili mnoho záznamů. Naštěstí ale nějaká data zůstala a díky nim je teď možné rekonstruovat fungování a dynamiku tohoto stroje na smrt. Jsem přesvědčený, že by se podobné metody analýzy dat mohly prosadit ve studiu válek, konfliktů i masových vraždění a genocid.

 

Scientific American: Je možné nějak srovnat vraždění operace Reinhard s jinými genocidami, například vražděním ve Rwandě?

 

L. Stone: Podobná srovnání jsou vždy problematická. Pokud jde o Rwandu, řada lidí se domnívá, že šlo o nejzběsilejší vraždění ve 20. století. Z  dostupných informací ovšem vyplývá, že tam během období 100 dní největších zvěrstev bylo zavražděno v průměru 8 tisíc lidí denně. Z toho je možné odvodit, že intenzita vraždění během operace Reinhard byla asi o 80 procent vyšší.

 

Video: Operation Reinhard visualization

 

Literatura

Scientific American 10. 1. 2019, Science Advances 5: eaau7292.

Datum: 10.02.2019
Tisk článku

O duši, šílenství a genialitě - Vacek MUDr. Jaroslav
 
 
cena původní: 154 Kč
cena: 154 Kč
O duši, šílenství a genialitě
Vacek MUDr. Jaroslav

Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace