Malpy používají nástroje  
Jihoamerické opice byly přistiženy ve volné přírodě při používání nástrojů.

Chovatelé v zoo vám potvrdí, že jihoamerické opice malpy patří k těm nejfikanějším svěřencům. Obvykle využívají svého daru k činnostem, jež se nám lidem jeví jako páchání neplechy. Například rozbijí keramická korýtka, ostrými střepy vyrýpou drolící se omítku a vzniklou dírou zdrhnou z výběhu. Nebo rozhážou potravu po výběhu, aby na ni jako na návnadu nalákaly volně poletující pávy, které pak zabijí a vylepší si jejich masech  podle jejich názoru trochu fádní jídelníček.

Nouze sice nenaučila malpy hnědé housti, ale pracovat pomocí kamenných nástrojů ano.

Dosud ale nebylo jasné, nakolik se na zjevném využívání nástrojů u těchto opic podílejí podmínky zajetí, tj. větší dostupnost vhodných předmětů a příležitost k jejich využití. Teď byly malpy přistiženy při používání nástrojů v přírodě, konkrétně ve vyprahlé krajině brazilského státu Piauí. Při vyhrabávání hlíz ze ztvrdlé země si pomáhají ostrým kamenem, který drží "jednoruč" a buší s ním do země kolem hlízy. Druhou rukou pak průběžně odklízejí "vytěženou zeminu". Vykopávání potravy přitom bylo pozorováno u zvířat poprvé. Podle pozorování ve volné přírodě jej nezvládají ani zvířecí všeumělcové šimpanzi. Ti dokážou v hlíně hrabat rukama, ale to je vše. Zřejmě je to důsledek poměrně tvrdých podmínek, v jakých tyto malpy žijí. V období sucha je tu hlína ztvrdlá a použití kamene je proto velkou výhodou. Zdá se, že malpy si to uvědomují.
Opice nevyužívají kameny zdaleka jen na kopání. Porcují si s jejich pomocí velké hlízy vydobyté ze země, louskají s nimi ořechy, dostávají se s jejich pomocí za dužinou do nitra ostnatých kaktusů a dokonce s nimi zabíjejí malé živočichy, např. ještěrky.

Pramen: Science

Datum: 10.12.2004 05:41

Transevoluce - Scholastická evoluce druhů a člověka - Hájek Tomáš
 
 
cena původní: 220 Kč
cena: 194 Kč
Transevoluce - Scholastická evoluce druhů a člověka
Hájek Tomáš

Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace