Fyzici zkrotili rychlost světla. Alespoň trochu  
Rychlost světla ve vakuu je stále stejná. Když ale fyzici hodně chtějí, tak mohou pomocí šikovných triků světlo zrychlit, zpomalit nebo dokonce obrátit let fotonů. Nový výzkum by mohl vést k pokročilé optické komunikaci.

Jak ovládnout rychlost světla? Kredit: Petr Kratochvil/public domain.
Jak ovládnout rychlost světla? Kredit: Petr Kratochvil/public domain.

Rychlost světla ve vakuu je samozřejmě, stále a neochvějně, 299 792 458 metrů za sekundu, čili něco málo přes 1 miliardu kilometrů za hodinu. To ale neznamená, že by s rychlostí, jakou letí světlo, nebylo možné poněkud čarovat. Badatelé americké University of Central Florida (UCF) vyvinuli nový postup, kterým je možné ovládat rychlost světla. Dovedou světlo zrychlit, zpomalit a taky přinutit letět zpátky. Jejich studii nedávno publikoval časopis Nature Communications.

 

Ayman Abouraddy. Kredit: UCF.
Ayman Abouraddy. Kredit: UCF.

Je to velký vědecký úspěch, který by se mohl stát základem pokročilé optické komunikace. Nový postup usnadňuje přenos dat a brání jejich ztrátám. S rostoucím počtem zařízení připojených k optickým sítím a s rostoucí rychlostí přenosu dat jsou dnes takové technologie více než žádoucí.

 

Dosavadní pokusy ovlivnit rychlost světla obvykle spočívaly v tom, že světlo procházelo různými typy materiálů nebo prostředí, což mělo vliv na rychlos fotonů. Esat Kondakci a Ayman Abouraddy ale vymysleli způsob, jak ovlivnit rychlost světla ve volném prostoru, aniž by fotony musely prolétat nějakým materiálem. Podle autorů studie jsou první, kdo něco podobného dokázal. Za nejdůležitější považují, že jejich postup je jednoduchý, že jej mohou kdykoliv zopakovat, a že je spolehlivý. Možných aplikací je přitom celá řada.

Esat Kondakci. Kredit: E. Kondakci.
Esat Kondakci. Kredit: E. Kondakci.


Abouraddy s Kondakcim se svojí novou technologií dokázali „zrychlit“ světlo až 30 krát, také ho „zpomalit“ na polovinu standardní rychlosti světla nebo ho dokonce přimět letět zpět. Vědci k tomu použili speciální zařízení zvané prostorový modulátor světla (SLM, spatial light modulator). Taková technologie se dnes využívá třeba v holografickém ukládání dat, v technologii holografického displeje, ve fotonových počítačích nebo v holografických optických pinzetách.

 


Jednoduše řečeno, takové zařízení pracuje s prostorovými a časovými parametry světelného záření, díky čemuž může ovládat hybnost světelného pulzu. To bylo podle badatelů klíčem k jejich úspěchu. Rychlost světelného pulzu ovládli vyladěním jeho prostorových a časových parametrů. Dle svých slov jsou s výsledky výzkumu spokojeni a brousí si zuby na pokračování.


Video:  UCF Dr. Abouraddy Interview


Literatura

University of Central Florida 4. 4. 2019, Nature Communications 10: 929.

Datum: 07.04.2019
Tisk článku

Související články:

Dočkáme se už brzy molekul vytvořených ze světla?     Autor: Stanislav Mihulka (17.09.2015)
Fyzici plánují postavit lasery tak silné, že „rozervou“ vakuum     Autor: Stanislav Mihulka (31.01.2018)
Fyzici stvořili novou formu světla     Autor: Stanislav Mihulka (18.02.2018)Diskuze:

Autor zřejmě není odborníkem

Jaroslav Sušeň,2019-04-08 13:56:27

Rychlost světla nelze zrychlit 30x, to by odporovalo Einsteinově teroii relativity, kterou zatím nikdo nezpochybnil. Možná pokud by světlo vědci dostatečně zpomalili, tak pak z této pomalejší rychlosti např. okolo 10 000 km/s by jej pak mohli 30x zrychlit zpět na standardní rychlost světla ve vakuu, ale že by dosáhli rychlosti 30 x 299 792,5 km/s to je holý nesmysl, resp.pokud by to dokázali a prokázali, musely by se přepsat učebnice fyziky a byli by adepty na Nobelovu cenu.

Odpovědět


Re: Autor zřejmě není odborníkem

Martina Seifertova,2019-04-13 10:19:32

Pozastavujete se nad naprosto nedůležitou věcí (která ostatně ani není v článku obsažena). V praxi (ponechte školskou, naprosto nefunkční a lživo, fysiku na chvíli stranou) si musíte uvědomit, že se pohybujete, ve svých úvahách, pouze v modelu. S podstatou světla a nějakou jeho údajnou rychlostí to nemá nic společného. Světlo samo o sobě žádnou rychlost nemá. Rychlost či pohyb nejsou objektivními vlastnostmi materiálů, věcí, chcete-li.
Einsteinova obecná teorie relativity jest pouze jedním z více modelů světa, které běžně užíváme. Občas si ty modely protiřečí, přesto jsou souběžně plně použitelné. Axiomy teorie relativity se nijak ku podstatě objektivní reality nevztahují. Mějte to na paměti.

Odpovědět

Autor nepochopil studii

Karel Petr,2019-04-08 13:04:06

Autor českého "článku" vůbec nepochopil, o co v provedené studii šlo, proto vypadá jak aprílový blábol. Ve skutečnosti šlo o regulaci grupové rychlosti vlnového balíku ve strukturovaném pulsním svazku. Slovu grupová se autor "obratně" vyhnul a navíc směšoval ve své "kreativní" práci významy fázové a grupové rychlosti světla a navíc o nich psal, jako by se týkaly jednoduché elektromagnetické vlny. Doporučuji zájemcům na českou "verzi" raději zapomenout a přečíst si zdroj (je z 25. února, tedy žáný apríl).

Odpovědět


Re: Autor nepochopil studii

Vít Výmola,2019-04-08 16:37:40

Na obranu pana Mihulky musím konstatovat, že takto zmatený je už zdrojový článek, viz: https://phys.org/news/2019-04-researchers-develop-way-to-control.html
Aneb: někdy to chce víc než jenom přeložit. :)

Odpovědět


Re: Re: Autor nepochopil studii

Karel Petr,2019-04-09 10:06:00

Asi jsem měl být konkrétnější - tím zdrojem jsem myslel (volně dostupný) článek v Nature Communications.

Odpovědět


Re: Re: Re: Autor nepochopil studii

Michal Lichvár,2019-04-10 14:26:35

Na obranu pána Mihulky, pozrite, koľký z nás majú vôbec vlastný blog, nieto ešte server, kde každodenne pribúdajú vedecké články. Proste niekedy sa aj majster tesař utne.

Proste, keď už tak napíšte: "škoda že autor nemal viac času, ono je to trochu komplikovanejšie (viď zdroj), ale aj tak mu ďakujeme za zaujímavý odkaz"

Odpovědět

Zrkadlo

Tomáš Habala,2019-04-07 13:37:37

To, aby fotóny leteli späť, sa dá niekedy dosiahnuť pomocou zrkadla.

Odpovědět

Rychlost světla

Tomáš Novák,2019-04-07 10:11:06

Když ho dostatečně zpomalí, možná ho předběhne i Usain Bolt s maximem 44,72 km/h :-)

Odpovědět

....

Jan Balaban,2019-04-07 08:54:12

To bude článok z prvého apríla.

Odpovědět


Re: ....

Milan Krnic,2019-04-07 09:49:01

Ne nutně, spočítat to klidně mohli :)

Odpovědět


Re: ....

Jirka Niklík,2019-04-07 11:13:17

Už to tak vypadá...

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz