Americké letectvo testuje novou hypersonickou střelu s bombardérem B-52  
Hypersonické zbraně se stávají kriticky významnými prvky výzbroje moderních armád. US Air Force vyvíjí střelu AGM-183A Air Launched Rapid Response Weapon (ARRW), kterou by chtěli mít ve výzbroji kolem roku 2022. Teď má za sebou historicky první let vzduchem, i když jen pasivní, bez motoru a bez paliva.
Bombardér B-52H Stratofortress nad pouští. Kredit: US Air Force.
Bombardér B-52H Stratofortress nad pouští. Kredit: US Air Force.

Hypersonické zbraně mají slušně nakročeno k tomu, aby se staly zásadní technologickou novinkou pro válčení ve 21. století, podobně jako se takovou novinkou staly tryskové motory ve druhé polovině 20. století. Létat rychlostmi, které přesahují Mach 5, tj. 5 440 kilometrů za hodinu, ale není jen tak.

 

Takový let přináší zásadní technologické výzvy. Proto je vývoj hypersonických zbraní v dnešní době spíše sérií pečlivě promýšlených technologických krůčků, nežli nějakým náhlými ohromujícími průlomy. Na druhou stranu, americké letectvo moc dobře ví, že by nemělo s vývojem hypersonických zbraní a jejich začleněním do výzbroje otálet.

 

Will Roper. Kredit: US Air Force.
Will Roper. Kredit: US Air Force.

Americké letectvo pracuje mimo jiné i na nové hypersonické střele AGM-183A Air Launched Rapid Response Weapon (ARRW). Před pár dny se tato pozoruhodná zbraň dostala poprvé do vzduchu, i když zatím toho mnoho nepředvedla. To ale ani nebylo účelem testu. 12. června 2019 se na kalifornské letecké základně Edwards Air Force Base vznesl strategický bombardér B-52 Stratofortress, který měl střelu AGM-183A upevněnou pod křídlem. K pozoruhodné události bohužel zřejmě nebyly zveřejněny žádné fotografie ani videa.

 

Americký experimentální scramjet letěl v roce 2013 210 sekund rychlostí přes Mach 5. Kredit: US Air Force.
Americký experimentální scramjet letěl v roce 2013 210 sekund rychlostí přes Mach 5. Kredit: US Air Force.

Podle dostupných informací šlo o prototyp rakety bez motoru i bez paliva, který po celou dobu letu bombardéru zůstal pod jeho křídlem. Na druhou stranu ale byla střela prošpikována senzory, které během letu snímaly působení tlaků a vibrací na konstrukci střely, i na samotný bombardér. Podobné testy vypadají na první pohled poněkud nezáživně, ale odborníci U. S. Air Force říkají, že pro všechny podobné nové zbraňové systémy je nutné pořídit taková data o jejich letu.

 

Střela ARRW je v současnosti jednou ze dvou hypersonických zbraní, které jsou vyvíjeny díky kontraktům U. S. Air Force. Operačního nasazení by měla být schopná někdy kolem roku 2022. Klíčovou roli v tom sehraje dceřiná společnost Lockheed Martin Missiles and Fire Control ve floridském Orlandu.


Podle představitele amerického letectva Willa Ropera z Air Force for Acquisition, Technology and Logistics v tomto případě letectvo využívá zrychlený proces začlenění nového zbraňového systému do výzbroje, který jim poskytl americký Kongres. Jejich cílem je dostat hypersonické zbraně, které rychle nabývají doslova kritického významu, k vojenským jednotkám. V případě střely ARRW je to podle Ropera vyloženě agresivní časový plán, který zrychluje práci na vyzbrojení amerických sil hypersonickými zbraněmi na maximum.

Video:  Technology Maturation | Air Force Arms B-52 With LRSO Cruise Missile


Literatura
US Air Force 13. 6. 2019.

Datum: 16.06.2019
Tisk článku

Související články:

Čína údajně testuje hypersonický zbraňový systém DF-17     Autor: Stanislav Mihulka (31.12.2017)
US Navy v tichosti vypálili 20 vysokorychlostních projektilů z torpédoborce     Autor: Stanislav Mihulka (27.01.2019)
Americký laserový systém SHiELD v klíčovém testu sestřelil několik raket     Autor: Stanislav Mihulka (07.05.2019)Diskuze:

Nic neměňte

Alex Trunecek,2019-06-17 07:49:23

Jestli mohu za sebe, tak mně to jak to máte vyhovuje. Mám práci s mapami a mohu si při tom něco číst a nebo dělat. Přitom občas kouknout na to video v malém a zvětčit si ho, jen když mne něco zaujme. Aby to na mne vyskakovalo hned na celou obrazovku - jen to prosím ne.

Odpovědět


Re: Nic neměňte

Milan Krnic,2019-06-17 09:22:02

Nikoli automaticky ve fullscreenu, ale povolit možnost běhu ve fullscreenu po kliknutí na příslušné tlačítko (to nyní povoleno není). To zrovna v případě tohoto videa povolit lze. No, lze, to se tak řekne, lze, lze spousta věcí ...

Odpovědět

Chyba

Frantisek Ciz,2019-06-16 17:01:01

Ani po rokoch ste este nepridali moznost pustat videa do fullscreenu. Kedysi som vas financne podporil v domneni, ze aj web bude minimalne rovnako kvalitny ako clanky. Ale v tomto smere je to hanba.

Odpovědět


Re: Chyba

Milan Krnic,2019-06-16 18:18:45

Dobrá poznámka. Jen nevím, zda není větší hanba, že je kontakt na redakci zastrčený v záložce Redakce, namísto toho aby blikal pod každým článkem nejméně mnohobarevně, s poznámkou "Připomínky k obsahu směřujte sem", trojjazyčně.

Odpovědět


Re: Chyba

Josef Pazdera,2019-06-17 02:28:37

Videa jsou embedovany z youtube. Neni v našich silach je hostovat primo na oslovi (náklady by se nám odhadem zvedly měsíčně o desítky tisíc). Embedovaná videa lze ale otevrit na youtube a zvolit si velikost podle potřeby. Mrzí nás, že nesplňujeme Vaše představy. Příspěvek obratem vrátíme, pošlete prosím na adresu redakce šíslo účtu. Díky. josef.

Odpovědět


Re: Re: Chyba

Rastislav Rechtorik,2019-06-17 11:59:12

Malo by stacit povoli fullscreen v iframe. Napriklad toto video by bolo potom:

Odpovědět


Re: Re: Re: Chyba

Rastislav Rechtorik,2019-06-17 12:01:14

Meh, mal som pocitat, ze filtrujete html tagy. Tu odkaz: https://www.allowfullscreen.com/iframe

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvkuTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace