Tulení „sviť mi, sviť hvězdičko“  
Ve Skotsku říkají tuleňům selkie. Je to ze staroskotštiny a kromě zvířete znamená i bytost žijící jako tuleň v moři, ale když si svlékne kůži, stává se člověkem. Britští výzkumníci nyní zjistili, že na tom možná něco je.
Selkie, žena z moře. Kredit: Carolyn Emerick,  Celtic Guide Vol. 2 Issue 9, Wikiedia.
Selkie, žena z moře. Kredit: Carolyn Emerick, Celtic Guide Vol. 2 Issue 9, Wikiedia.

Tuleni jsou v podstatě samotáři. Pokud ale jsou na pevnině, žijí společenským životem, v mnohém podobným tomu našemu. V potravě nejsou vybíraví, a jako mnoho z nás, drží bodovou dietu. Díky tomu, že zbodnou, na co přijdou, mohou z nich být až šest a půl metru dlouzí drobečci o hmotnosti čtyři tuny.

 

Tuleň kuželozubý (Halichoerus grypus) díky své tukové vrstvě dovede přežít v ledových vodách. O jeho hudebních vlohách jsme zatím dosud netušili. Kredit : Univerzita St. Andrews.
Tuleň kuželozubý (Halichoerus grypus) díky své tukové vrstvě dovede přežít v ledových vodách. O jeho hudebních vlohách jsme zatím dosud netušili. Kredit : Univerzita St. Andrews.

 

V literatuře se o nich dočteme, že pro jejich hlasový projev je charakteristicky hluboký řev. Minulý čtvrtek výzkumníci Univerzity St. Andrews zveřejnili videonahrávky svědčící o něčem jiném. Že kromě tendence k tloustnutí a řešení sporů řevem, oplývají i schopností imitovat, co slyší. Lidskou řeč nevyjímaje.

Na připojeném videu je dětská písnička o blikající hvězdě v interpretaci tuleně kuželozubého. Možná si nadání tuleňů už lidé všimli dávno před nynějším pozorováním a stálo u zrodu bajek starých seveřanů.


Video: Písnička „Twinkle Twinkle Little Star“ v interpretaci tuleně ze skotského St. Andrews

Datum: 24.06.2019
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace