Hvězdné války na obzoru? Čínští inženýři stvořili maličké plazmové meče  
Nová technologie vytváří stabilní proudy plazmatu za běžné teploty a tlaku. Takové plazmatického proudu je možné se dotknout prstem, a přesto zabíjí mikroby nebo podporuje srážení krve.
Nového světelného nožíku z plazmatu je možné se dotknout prstem. Kredit: Fu et al., Applied Physics Letters, 2019.
Nového světelného nožíku z plazmatu je možné se dotknout prstem. Kredit: Fu et al., Applied Physics Letters, 2019.

Jen máloco v nás vyvolává tak intenzivní pocit science-fiction a nedosažitelných technologií, jako světelné meče ze světa Star Wars. Každý by se s ním chtěl rozmáchnout a přitom mají všichni za to, že se jim to zřejmě nepoštěstí. Jenomže, technologický pokrok dokáže zázraky. V Číně nedávno vyvinuli technologii, která se podobá světelnému meči asi nejvíce ze všeho, co jsme zatím viděli. Nebo alespoň světelnému nožíku. Navíc to není žádná nedosažitelná laboratorní vychytávka, ale technologie, co by se brzy mohla objevit na trhu.


University of Electronic Science and Technology of China, logo.
University of Electronic Science and Technology of China, logo.
Inženýři čínské University of Electronic Science and Technology of China našli způsob, jak vytvořit proud mikrovlnami generovaných iontů a udržet ho v podmínkách atmosférického tlaku a nízké teploty. Na rozdíl od podobných proudů elektricky nabitých částic, které byly doposud vytvářeny buď ve vakuu anebo za vysokých tlaků, tato technologie plazmatických proudů, označovaná jako APPJ (atmospheric pressure plasma jets), spoléhá na nadzvukové kapky stabilního plynu (plasma bullets), které fungují za běžného atmosférického tlaku.


Technologie plazmatických proudů APPJ (atmospheric pressure plasma jets). Kredit: Fu et al., Applied Physics Letters, 2019.
Technologie plazmatických proudů APPJ (atmospheric pressure plasma jets). Kredit: Fu et al., Applied Physics Letters, 2019.
Takové rychle letící „kulky“ plynu mohou být vytvořeny různým způsobem, jako třeba excitací částic plynu elektrickým proudem anebo elektromagnetickým zářením o nízkých frekvencích, jako jsou například mikrovlny. Takto vytvořené proudy plazmatu vydrží v běžných podmínkách, takže by se mohly uplatnit v rozmanitých aplikacích, které jsou z nějakého důvodu citlivé na teplotu. Wenjie Fu s kolegy používají technologii plazmatických proudů například k ionizování povrchů materiálů. Lékaři a zdravotníci by s nimi mohli sterilizovat poranění, čistit zuby anebo i napomáhat srážení krve.


Až doposud měly podobné proudy plazmatu jeden nepříjemný problém. Musely být stabilizovány, například trubičkou z materiálu, jako je křemen. Je to jako muset balit světelný meč do plastového obalu. Nebylo by to ani praktické, ani žádoucí. Fu s kolegy svůj systém založili na struktuře typu koaxiálního kabelu, díky čemuž nepotřebovali pro svůj proud plazmatu obal z křemenného skla. Výsledkem jejich úsilí je proud plazmatu, který může zabíjet mikroby nebo srážet krev a přitom je natolik chladný, že je možné se ho dotknout. Nebo je možné jeho teplotu zvýšit natolik, aby spálil lidské maso, samozřejmě pro účely chirurgického zákroku.


Zatím to jsou všechno jenom první krůčky nové technologie. Podle všeho ale funguje. V dohledné době by se již mohly objevit první aplikace. Nejspíš to nebudou světelné meče, ale spíše světelné skalpely pro lékaře. 

Literatura
Science Alert 28. 6. 2019, Applied Physics Letters 114: 254106.

Datum: 01.07.2019
Tisk článku

Související články:

Dočkáme se už brzy molekul vytvořených ze světla?     Autor: Stanislav Mihulka (17.09.2015)
Jak vykouzlit stabilní prstenec plazmatu ve volném prostoru?     Autor: Stanislav Mihulka (16.11.2017)
Fyzici vysvětlili exploze plazmatu půlek bobulí vína v mikrovlnce     Autor: Stanislav Mihulka (20.02.2019)Diskuze:

objevili Ameriku

Jan Mlynář,2019-12-16 13:47:21

Jako obvykle, čínští inženýři si hlavně umí dělat publicitu... ale tyhle atosférické miniJety fungují už dávno a teď se dokonce dají koupit už za pár tisíc Euro. Např. na ČVUT budeme kupovat z Německa tento http://www.hhft.de/index.php?page=plasma&subpage=ps_p7e

Odpovědět

technická

Martin Ryšavý,2019-07-02 07:32:51

Moc nerozumím tomu, proč je to taková senzace. Ve strojírenství máme běžně plasmové hořáky. Teto proud plazmy je jen lépe uhlazený, kontrolovaný.

Odpovědět

:)

Alexandr Kostka,2019-07-01 11:55:41

Takže napumpovat do "horké" verze dost velký příkon a vznikne reálný světelný meč? Moc pěkné. Teď ještě aby se pustili pořádně do impulzního a warp pohonu :)

Odpovědět

technická

Martin Pravda,2019-07-01 11:23:01

Jestli ty: "rychle letící „kulky“ plynu mohou být vytvořeny různým způsobem, jako třeba excitací částic plynu elektrickým proudem anebo elektromagnetickým zářením o nízkých frekvencích", tak to nebudou "například mikrovlny".

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace