US Army staví polní superpočítač v přepravním kontejneru  
Výpočetní sílu pro chytré konflikty budoucnosti zajistí americké armádě mobilní superpočítače v kontejneru s chlazením a protipožárním systémem. Na vojenských základnách po světě budou superpočítače podporovat vojenské umělé inteligence, bojové algoritmy se strojovým učením i analýzy dat v reálném čase.
Superpočítač v přepravním kontejneru. Kredit: Huntsville Center.
Superpočítač v přepravním kontejneru. Kredit: Huntsville Center.

V budoucích válkách bude nepochybně nutné vybojovat chytré bitvy, v nichž bude záležet nejen a zbraních a munici, ale i na výpočetní síle armád. Pentagon s tím počítá a pracuje na projektu polních superpočítačů. V současné podobě jde o superpočítač od IBM v ceně 12 milionů dolarů, který se vejde do přepravního kontejneru, i se záložním zdrojem energie, vodním chlazením a protipožárními systémy.

 

Takové mobilní superpočítače by měly být k dispozici pro uživatele ze všech služeb a agentur Pentagonu. První polní superpočítač by se měl ještě letos objevit v laboratořích US Army Combat Capabilities Developmental Command Army Research Laboratory DoD Supercomputing Resource Center, které se nalézají v zařízení Aberdeen Proving Ground, ve státu Maryland.

 

Aberdeen Proving Ground. Kredit: US Army.
Aberdeen Proving Ground. Kredit: US Army.

Vojenský superpočítač v kontejneru by měl zvládnout 6 petaflops. V porovnání s nejlepšími výpočetními monstry dneška to sice není zase tak mnoho, nicméně je to stále nesrovnatelně lepší výkon nežli u běžných notebooků. Představitelné US Army počítají s tím, že výpočetní síla polního superpočítače poskytne vojákům taktickou výhodu v operacích na odlehlých místech planety.

 

Titan. Špičkové superpočítače dnes nejsou příliš mobilní. Kredit: Oak Ridge National Laboratory.
Titan. Špičkové superpočítače dnes nejsou příliš mobilní. Kredit: Oak Ridge National Laboratory.

Zároveň je jasné, že se polní superpočítač vzhledem k pořizovací ceně a k nutnosti použití výkonného vnějšího zdroje energie zřejmě cíleně neobjeví přímo uprostřed bojiště. Americká armáda má ale po světě několik set vojenských základen v několika desítkách zemí, které jsou ideální pro umístění mobilního superpočítače. Superpočítače v kontejneru bude americká armáda využívat například k podpoře vojenských umělých inteligencí, programů se strojovým učením nebo k pokročilé analýze dat v reálném čase.

 

Pokud bude projekt superpočítačů v kontejneru životaschopný, tak to výpočetní silou 6 petaflops neskončí. Pentagon plánuje na rok 2025 podobný systém o výkonu 100 petaflops, na rok 2031 systém s 1 exaflops a na rok 2036 systém o výkonu 10 exaflops, plus pilotní kvantový výpočetní systém. Pokud všechno půjde podle plánu, tak kolem roku 2040 by Pentagon rád měl k dispozici mobilní kvantové superpočítače.

Video: Army welcomes newest supercomputers online


Literatura
Futurism 7. 8. 2019.

Datum: 08.08.2019
Tisk článku

Související články:

Budoucí americký superpočítač Aurora bude krotit jadernou fúzi     Autor: Stanislav Mihulka (02.09.2018)
Americká armáda vyvíjí mobilní reaktory pro elektřinu do válečných zón     Autor: Stanislav Mihulka (22.09.2018)
Exascale závody: Nejrychlejším superpočítačem světa by se měl stát Frontier     Autor: Stanislav Mihulka (09.05.2019)Diskuze:Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace