Rytmus srdce je řízen přirozeným denním rytmem  
Pravděpodobnost, že budete mít problémy se srdcem se během dne mění. Může za to Váš cirkadiální rytmus.

Infarkty se nejčastěji objevují okolo desáté hodiny ranní. Dříve to bylo přičítáno tomu, že to souvisí se špičkou aktivity. Podle výsledků zveřejněných před několika dny ve sborníku vydávaném americkou Národní akademií věd vyplynulo, že tomu bude trochu jinak. Tlukot srdce, a to i u zdravých lidí, vykazuje přísně dodržovaný denní rytmus. To ale nyní vrhá jiný pohled na nepříjemné ranní příhody u kardiaků.
Steven A. Shea z Harvardu studoval se svými kolegy zdravé lidi ve věku 20 až 33 let.

 
Dosud se mělo zato, že většina infarktů je ráno proto, protože je způsobí nástup pracovního tempa. Je tomu však jinak.

Dobrovolníci o kterých zde mluvíme žili po dobu 10 dnů v individuálních pokojích a dodržovali svůj běžný denní režim. Přitom byli monitorováni aby dodržovali svůj specifický denní režim co do spánku a vstávání. Během celé doby jim byl snímán elektrokardiogram. Sledování ukázalo, že hlavní rys  rytmiky srdce, známý jako „scaling exponent“ (opravný exponent), což je statistické vyhodnocení změn frekvence tepu,  se pravidelně objevuje ve 24 hodinovém rytmu.
Tyto změny frekvence tepu se objevují s pravidelností, která není závislá na denní aktivitě a co více, vrchol celého cyklu spadá do doby mezi devátou a jedenáctou hodinou dopolední.
Podle této informace mechanismus řízení srdečního rytmu tedy silně závisí na našich vnitřních cirkadiálních hodinách a proto vědci předpokládají, že tento základní vzor řízení srdce může výrazně ovlivňovat citlivé lidi, jako například ty, které trpí srdeční nedostatečností. Denní cirkadiální rytmus je zřejmě  příčinou pozorovaného jevu - časných dopoledních infarktů.
Známe-li teď příčinu, bude snadnější najít odpovídající léčebný postup, který by osobám ohroženým infarktem v inkriminované době pomáhal.

PramenScientific American

Datum: 02.01.2005 23:05
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace