Identifikace osoby za zdí pomocí WiFi  
Se zajímavým poznatkem přichází američtí výzkumníci ze Santa Barbary. Konkrétní osobu jsou schopni identifikovat přes zeď z radiofrekvenčních záznamů získaných pomocí dvou „wifin“.
Schema získání spektrogramu. Kredit: UCSB.
Schéma získání spektrogramu. Kredit: UCSB.

Yasamina Mostofi je profesorkou na Univerzity of California. Vede laboratoř elektrotechniky, která se dlouhodobě zabývá komunikací, navigací a spoluprací člověk-robot. Nyní její tým představil techniku, kterou lze určit, zda osoba za zdí je stejná, jako ta, kterou předtím zaznamenala videokamera. Využívají k tomu dva WiFi transceivery (vysílače s přijímačem).

 

Yasamina Mostofi, vedoucí výzkumného kolektivu na Univerzity of California v Santa Barbara.
Yasamina Mostofi, vedoucí výzkumného kolektivu na Univerzity of California v Santa Barbara.

Základem této identifikace je dlouho známý poznatek, že  každý se pohybujeme jedinečným způsobem. Jinými slovy, jak se jednotlivé části našeho těla pohybují vůči sobě, je naším jedinečným identifikátorem. Zatím se tyto informace získávaly „čtením“ záznamu z videokamery. To s čím přichází tým Mostofi, je využití wifi signálu. Údajně lze i pomocí nich určit, zda osoba na videu je tatáž, jako ta, která se prošla za cihlovou stěnou, kam kamery, ani naše oko, nevidí. K takovému odzírání za zeď je potřeba dvojice transceiverů.

 

Příklad umístění WiFi detektorů v průchodu. Kredit: UCSB.
Příklad umístění WiFi detektorů v průchodu. Kredit: UCSB.

Nejprve se videozáznam (z kamery) zpracuje algoritmem k získání 3D sítě povrchu lidského těla (jako funkci času). Následně se na něj použije Bornova aproximace elektromagnetických vln. Ta simuluje radiofrekvenční signál, který by osoba generovala, pokud by se pohybovala v oblasti WiFi signálu. Klíčové funkce chůze získané z videa se v reálném čase mohou porovnávat s měřením získaným ze skutečného signálu WiFi (měřeného přes zeď). To se dá provést kombinací funkcí krátkodobé Fourierovy transformace a Hermite pro generování spektrogramu pro oba signály. Spektrogram (frekvenčně-časový obsah signálu) implicitně nese informaci o pohybu osoby. Pak už stačí jen ze získaných spektrogramů vyselektovat sadu dvanácti klíčových prvků. Neuronová síť z vypočítané vzdálenosti  klíčových prvků rozhodne, zda jde o tutéž osobu, nebo ne.

 

K získání potřebných radiofrekvenčních dat lze využít i drony. Kredit: UCSB.
K získání potřebných radiofrekvenčních dat lze využít i drony. Kredit: UCSB.

Je v tom ale ještě malý háček. Je třeba jí na takovou práci předem vytrénovat. Musí se naučit nacházet optimální kombinace prvků (například ve vztahu k výšce, hmotnosti, typu oblečení,…). To aby některým funkcím správně přiřazovala tu správnou důležitost. K takové „kalibraci“ nejspíš sloužili studenti univerzity, neboť jim v závěru své práce děkují za spolupráci. Výzkumníci tvrdí, že přesnost identifikace osoby je vyšší než 83 %. Na to, že jde o první vlaštovku s použitím velmi jednoduché neuronové sítě, je výsledek velmi slibný.

 

K čemu to může být dobré?

Poznatek by mohl najít využití u těch, kteří mají pomáhat a chránit. Pokud například kamera zachytí nějakého lapku při činu (aniž by mu bylo vidět do obličeje), dá se pomocí dvou wifin zjistit, zda se dotyčný stále nachází v objektu, i kdyby se mezi tím stačil někde převléknout. Nová technologie má našlápnuto i do civilního sektoru. Specifické „wifi otisky“ by nám mohly s předstihem otvírat dveře. Odpadlo by tím zdržování s přikládáním prstu, čipové karty, nebo skenování oční duhovky. Otázkou je, zda by nás to pustilo domů i s vyvrknutým kotníkem, nebo když se s kamarády zapovídáme o něco déle.  Ze všeho nejdříve nejspíš nový orgán dostane asi Velký Bratr. K jeho oku a uchu přibudou anténky, před nimiž se neschováme, ani když budeme tiší jako myšky a za zdmi svého soukromí.    

 

Literatura

Belal Korany,et al.: XModal-ID: Using WiFi for Through-Wall Person Identification from Candidate Video Footage, UCSB 2019. (ke stažení zde)

Datum: 04.10.2019
Tisk článku


Diskuze:

Vojtěch Běhunčík,2019-10-05 14:12:07

Toto je už dlouho známá technologie.
Spolu s identifikací stylu chůze a rozpoznáním obličeje sledovacími kamerami ani nebude při hustém pokrytí obydlených oblastí 5G sítěmi potřeba zvláštních WiFi vysílačů. Vše zvládne internet (vhodně upravených)věcí (IoT) ...
https://www.worldtimezone.com/5g.html
https://securityintelligence.com/a-primer-on-iot-security-risks/

Odpovědět


Re:

František Ala,2019-10-05 17:21:10

Něco mi říká že Čína bude průkopníkem této technologie a hned v závěsu Britové, Amíci a Rusové. :( Skoro to vypadá že i kdyby se některá vláda nechtěla chovat jako zločinci, stejně "musí" jinak by jí ty ostatní zločinecké vlády brzy převálcovali ať ekonomicky nebo zpravodajsky, připomíná mi to studenou válku a závody ve zbrojení. Sakra měli by znovu zavést ten starý šlechtický způsob jak příbuzní panovníků byli "hosty" u "spřátelených" králů.
Tahle technologie a její pravděpodobné použití v brzké době je mi hodně nepříjemné, už teď mám husí kůži jak je v každé druhé restauraci kamera.

Odpovědět


Re:

Vojtěch Běhunčík,2019-10-09 15:07:23

A mezi první vlaštovky (chytrá svítidla, chytré reproduktory atd.) se nejnověji zařadily WiFi mesh routery Linksys, které se mohou nastavit jako detektory pohybu.
---
Linksys introduces first-to-market motion sensing Mesh WiFi Technologyhttps://www.linksys.com/us/pressreleases/linksys-first-to-market-motion-sensing-mesh-wifi-technology/

Odpovědět

K čemu to...

Tomáš Novák,2019-10-04 11:26:00

...bude dobré? Abych si ověřil, že dronem na dálku zabíjím správného člověka? :-(

Odpovědět


Re: K čemu to...

František Ala,2019-10-04 13:24:56

to máte s technologíí asi vždycky, jak to mají vojáci či tajné služby nelze čekat nic dobrého, jako třeba s atomovou energií.. problém je v lidské společnosti a v tom kdo je umoci, z mého pohledu jsou vlády všech velkých zemí víceméně stejně špatné, ať už USA, Rusko, Čína, Francie, Izrael a dalo by se pokračovat.. bylo by zajímavý námět k diskuzi jak uspořádat společnost aby se vyhnula zločinecké vládě.. hádám že lidé jako vědci a lékaři by byli dobří kandidáti po X letech kdy prokázali nějak morální kvality.. no snad zas nedostanu vyhubováno za dlouhý příspěvek :D

Odpovědět


Re: Re: K čemu to...

Karel Salavec,2019-10-04 15:28:12

Za dlouhy prispevek ne, za neznalost dejin ano:
Haiti - papa Doc (a baby Doc - ten sice lekar nebyl, ale ...)

Odpovědět


Re: Re: K čemu to...

Pavel Hudecek,2019-10-04 15:48:49

Třeba Asad je taky lékař.

Osobně si myslím, že demokracii je potřeba reformovat tak, aby byla proti zvůli zvolených politiků odolnější.

1. Senát je pojistka demokracie, ale špatně zapojená: Kdyby při přetížení sítě mohla žehlička s rychlovarnou konvicí a troubou odhlasovat, že se nic vypínat nebude, bylo by každému jasné, že tak to nejde:-) Jenže senát dá veto a poslanci ho klidně můžou obejít. To by se mělo zrušit.

2. Kromě senátu a prezidenta, by měla přijít pojistka další: Referendum. Tzn. každý zákon by měl schválit parlament, senát, prezident a nakonec lid. A když bude účast malá? Tak to asi nebyl důležitý problém, který je potřeba řešit zákonem =zamítnuto.

Odpovědět


Re: Re: Re: K čemu to...

Vojtěch Běhunčík,2019-10-09 15:09:53

Přes 30 let úsilí stále nemáme zákon o závazném celostátním referendu.

Odpovědět


Re: Re: K čemu to...

František Ala,2019-10-04 17:14:45

Baby doca skutecne neznam, prectu. Zname dr.Pengeleho vim ze lekar=/=dobry clovek no proto by homusel nekdo schvalit, jen doufam ze ne stejna komise rozhodujci o nobelovce za mir :)

Reformace demojracie, ono je otazka jestli je demokr. To prave, i Masaryk se pry vracel jakodiktator a zvoleni hoprekvapilo. Referendum o vsem auto zamitnuto, no mohlo byse delat hlasovani po internetu a pri velke ucasti referendum.. osobne si predstavuju ze by bylo dobre aby ministri se rekrutovali z lidi se zdravim rozumem a dobrym srdcrm treba 45+ veku, meli by vykonne poradce kteri by se mohli rekrutovat od politiku / specialistu, ale asi je problem uz ta rekrutace z rad lekaru ti maji sve preference take a tim mohou opomenout zas treba podnikatele.. no ale i tak myslim lepsi nez mocni lide vetsinoz dostavsi se do funkce pro vetsi moc ci zisky, ackoliv zdravasobeckost a ctizadost je asi prospesna

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace