Naše supermasivní černá díra odpálila před 3,5 miliony let pořádný ohňostroj  
Dnešní supermasivní černá díra Mléčné dráhy SgrA* je jako panda mezi galaktickými černými děrami. Je tak líná, že si je stěží ukousne větší sousto. Před 3,5 miliony let se ale z tohohle lenocha stala kung fu panda, která odpálila pořádnou seyfertovskou erupci, jako nějaká aktivní galaxie.
Seyfertovská erupce Mléčné dráhy. Kredit: James Josephides/ASTRO.
Seyfertovská erupce Mléčné dráhy. Kredit: James Josephides/ASTRO.

Naše supermasivní černá díra s nepříliš zvučným jménem SgrA* je takovým galaktickým plyšákem. Na první pohled působí děsivě, což se od temného objektu o hmotnosti přes 4 miliony Sluncí, který se pohybuje na pomezí známých fyzikálních zákonů, dá tak nějak očekávat. Se supermasivními černými děrami aktivních galaxií se však vůbec nedá srovnat. Pokud byste supermasivní černou díru Mléčné dráhy pozorovali delší dobu, mohli byste u toho usnout. Ale zdání může klamat.

 

Joss Bland-Hawthorn z australského centra ARC Centre of Excellence for All Sky Astrophysics in 3 Dimensions (ASTRO 3-D), a jeho spolupracovníci tvrdí, že přibližně před 3,5 miliony let, tedy na konci třetihor, v období pliocénu, náš černoděrový plyšák odpálil pořádný výtrysk ionizujícího záření. Podle nich z obou pólů supermasivní černé díry tehdy vyrazily proudy částic, které proudily do Mléčné dráhy a dál do mezigalaktického prostoru.

 

Joss Bland-Hawthorn. Kredit: University of Sydney.
Joss Bland-Hawthorn. Kredit: University of Sydney.

Autoři studie tomu říkají seyfertovská erupce (Seyfert flare). Její výtrysky měly výrazně kuželovitý tvar, který se směrem ven z galaxie rychle rozšiřoval. Tenhle ohňostroj byl tak mohutný, že zasáhl Magellanův proud kosmického plynu, který „protéká“ skrz Velké a Malé Magellanovo mračno, ve vzdálenosti asi 200 tisíc světelných let od Mléčné dráhy.

 

Podle badatelů to byla silná erupce záření a energie, kterou zřejmě vyvolaly mechanismy podobné těm v jádru aktivní galaxie. Jak říká Bland-Hawthorn, jako kdyby si Mléčná dráha zapnula extrémně výkonný maják, který na relativně krátkou dobu prořízl temnotu mezigalaktického prostoru. Ke svému výzkumu použili data nashromážděná Hubbleovým teleskopem.

 

Galaxie Kružítko je aktivní Seyfertova galaxie typu II. Kredit: NASA/ESA.
Galaxie Kružítko je aktivní Seyfertova galaxie typu II. Kredit: NASA/ESA.

Bland-Hawthorn s kolegy odhadují, že k seyfertovské erupci jádra Mléčné dráhy došlo asi před 3,5 miliony let. Člověku to možná přijde jako dlouhá doba, ale na poměry galaxií k tomu došlo před chvílí. Samotná erupce prý trvala asi 300 tisíc let, což je z hlediska existence galaxie pouhý okamžik. Přímo z centra galaxie, tedy ze supermasivní černé díry tehdy vylétla mohutná energie a záření, která se pak srazila s okolním materiálem.

 

Podle autorů studie to ukazuje, že supermasivní černá díra Mléčné dráhy přece jenom není až takový plyšák, jak vypadá. A jsou prý rádi, že nežijeme blíž centru Mléčné dráhy, kde bychom se mohli ocitnout v cestě nějakému podobnému výtrysku. Jak se zdá, Mléčná dráha je ještě mnohem napínavější místo k životu, než jsme si mysleli. Astronomové a astrofyzici budou mít s naší supermasivní černou dírou ještě hodně práce.

Video:  Not long ago, the centre of the Milky Way exploded


Video:  In our galaxy, (not so) long ago - the centre of the Milky Way exploded


Video:  Bland-Hawthorn: The Milly Way- evidence for Seyfert activity in the recent past


Literatura
ASTRO 3D 7. 10. 2019.

Datum: 08.10.2019
Tisk článku

Encyklopedie drahých kamenů - Mařík Karel
 
 
cena původní: 499 Kč
cena: 439 Kč
Encyklopedie drahých kamenů
Mařík Karel
Související články:

Lehká svačinka supermasivní černé díry v souhvězdí Panny     Autor: Stanislav Mihulka (08.04.2013)
V srdci Mléčné dráhy máme tajuplný vesmírný urychlovač Pevatron     Autor: Stanislav Mihulka (19.03.2016)
Má naše supermasivní černá díra v srdci Galaxie nějaké sourozence?     Autor: Stanislav Mihulka (02.05.2018)
Supermasivní bublifuk Mléčné dráhy vyfoukl gigantické rádiové bubliny     Autor: Stanislav Mihulka (14.09.2019)Diskuze:

Mohlo to...

Tomáš Novák,2019-10-08 14:46:47

...negativně ovlivnit život na Zemi? Ale nevzpomínám si, že by právě před 3,5 miliony let bylo nějaké větší vymírání. Trochu se to časově shoduje s výskytem australopitéků a vznikem pokročilých homininů, což je zajímavé...

Odpovědět

Nádraží

Stanislav Poutník,2019-10-08 12:35:50

Běžný ruch na nádraží, toto byl asi "Německý" zájezd. Všichni už cestují kromě nás. Někdo by měl už zkusit nějakou sondu nebo aspoň šutr. :D

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace