Větrná turbína se supravodivým rotorem obstála v testu  
Supravodivé materiály by mohly podstatně zlepšit výkon a efektivitu větrných elektráren. První testy turbíny se supravodivým generátorem konsorcia EcoSwing v terénu na pobřeží Dánska dopadly více než dobře.
Turbína EcoSwing během testu. Kredit: EcoSwing.
Turbína EcoSwing během testu. Kredit: EcoSwing.

EcoSwing Consortium je tým odborníků evropských korporací a univerzit. Zabývají se tím, že vyvinuli, a teď také již otestovali převratnou větrnou turbínu, která při výrobě energie využívá supravodiče. Jejich projekt je orientovaný na konkrétní výstupy, a také širokou využitelnost technologie.

 

Logo projektu EcoSwing.
Logo projektu EcoSwing.

Tým EcoSwing uskutečnil testy větrné turbíny se supravodiči v Dánsku, kde se turbína o výkonu 3,6 MW točila po dobu sedmi měsíců. Jejich cílem bylo prověřit technickou připravenost technologie. A jak se zdá, testy dopadly velmi úspěšně.


Supravodivé technologie stále ještě v řadě případů vyžadují velice nízké teploty k tomu, aby fungovaly. Větrná turbína EcoSwingu využívá „vysokoteplotní“ supravodiče, které mají supravodivé vlastnosti při teplotách vysoko nad absolutní nulou. Stále to ale je hluboko pod pokojovou teplotou. Uvnitř generátoru dotyčné turbíny je 40 cívek ze supravodivého materiálu, které jsou umístěné v kryogenickém, tedy velmi hluboce podchlazeném prostředí.

 

Testy supravodivého generátoru v laboratoři. Kredit: Fraunhofer IWES, Jan Meier.
Testy supravodivého generátoru v laboratoři. Kredit: Fraunhofer IWES, Jan Meier.

Když fouká vítr, tak rotor větrné turbíny vytváří masivní množství energie. Větrná turbína se supravodiči tuto větrnou energii zpracuje do rozvodné sítě efektivněji a mnohem méně energie je ztraceno cestou.

 

Na obrázku vpravo je dobře patrné o co je nový generátor menší. Kredit: EcoSwing.
Na obrázku vpravo je dobře patrné o co je nový generátor menší. Kredit: EcoSwing.

Když jsou použity supravodiče, tak větrné turbíně postačí mnohem menší generátor, což zjednodušuje konstrukci a zlepšuje výkon turbíny. Samotný rotor turbíny přitom může být větší, protože supravodivý generátor si poradí s větším přívalem energie.


Supravodivé komponenty větrné turbíny týmu EcoSwing pracují při teplotě 30 kelvinů. Zkoušky v terénu ukázaly, že zařízení turbíny dosáhne této teploty podstatně rychleji, než jak předpovídali tvůrci turbíny na základě výpočtů. Také se ukázalo, že turbína se supravodiči pracuje stejně dobře, jako klasické turbíny. Přitom používá menší množství více efektivních komponent, což znamená méně případných problémů k údržbě nebo opravě.

Video:  EcoSwing in Test


Video: EcoSwing project on the home straight - Superconducting wind power generator


Literatura
Popular Mechanics 13. 11. 2019.

Datum: 18.11.2019
Tisk článku

Energie bez konce - Vynálezy, koncepty, řešení - von Rétyi Andreas
 
 
cena původní: 279 Kč
cena: 234 Kč
Energie bez konce - Vynálezy, koncepty, řešení
von Rétyi Andreas
Související články:

Japonsko plánuje největší větrnou farmu světa     Autor: Stanislav Mihulka (25.01.2013)
Stealth větrné elektrárny     Autor: Martin Tůma (12.09.2014)
Šikovný prototyp přílivové turbíny vyrobil více než 3 GWh za rok provozu     Autor: Stanislav Mihulka (28.08.2018)Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace