Nálezy hornin z Čech v pískovně u Postupimi  
To, že se k nám v dobách pleistocenních zalednění ze severu dostávaly souvky (horninové částice – klasty, transportované činností ledovce) a také velké bludné balvany ze severských hornin, je známo. Méně či spíše vůbec nic se ale neví o tom, že pohyb úlomků hornin se v těch dobách uskutečňoval také v opačném směru, tedy z jihu na sever. Důkazem jsou valouny z hornin pocházející kupříkladu z Brd, které se vyskytují v pískovně Fresdorfer Heide u Postupimi, několik kilometrů jihozápadně od Berlína.

Lydity pocházející z Brd nalezené v pískovně u Postupimi. Kredit: M. Torbohm.
Lydity pocházející z Brd nalezené v pískovně u Postupimi. Kredit: M. Torbohm.

V Německu se tomu věnuje Marc Torbohm, autor publikace Kristalline Geschiebe aus der Kiesgrube Fresdorfer Heide bei Potsdam (Kristalinické souvky z pískovny Fresdorfer Heide u Postupimi). Publikace věnovaná souvkům z pískovny nedaleko Berlína je pro nás zajímavá tím, že v kapitole Südliche Gerölle (s. 179-182) jsou popisovány „jižní valouny“, jejichž původ autor klade do Českého středohoří a Krušných hor. Nejvíce jsou podle něj ve společenství jižních valounů v pískovně Fresdorfer Heide zastoupeny lydity, z nichž část pochází z Brd jihozápadně od Prahy a jsou spolehlivým ukazatelem jižního původu valounů.

Nelze nevzpomenout Karla Žeberu popisujícího průtočná jezera v oblasti Českého masivu. Ta byla v tropickém podnebí miocénu soustavou průlivů spojena s moři obklopujícími Český masiv. Voda splavovala zvětralé horniny, ukládala je do říčních náplavů a odnášela dále do jezer. Jezerní usazeniny voda odnášela průlivem České brány (Porta bohemica) spojujícím středočeské jezero s mořem v severním Německu. Tak se valouny z Čech mohly dostat do oblastí zasažených později pleistocenními zaledněními, smísit se s ledovcovými usazeninami a ustupující ledovec (míněno jeho voda s plovoucími krami) je zanesl k Berlínu. Podle Torbohma byly jižní valouny vyskytující se v postupimské oblasti uloženy tokem Labe ve středním pleistocénu (končící zalednění elsterské až začínající zalednění sálské) jižně a jihozápadně od Berlína.

 


Poznámka:

Autor článku případným zprostředkuje zájemcům zaslání Torbohmovy publikace přes úschovnu (153 MB) přes uschovna.cz.

Datum: 28.11.2019
Tisk článku


Diskuze:

Zadost o clanek

Dusan Pavlik,2019-12-22 20:42:46

Prosim o zaslani zminovaneho clanku na 4pavlik@post.cz. Dekuji. D.Pavlik

Odpovědět

Ale ledovec ustupuje tak,

Jiří Pospíšil,2019-11-30 03:21:07

že jeho pohyb se zrychlí, protože víc taje. Ale led se v něm pohybuje tímtéž směrem jako předtím, jenže rychleji. Ustup ledovce není tím, že by led se začal šoupat obráceně, ale tím že led taje a přestává být vůbec, tedy přestává pokrývat to, co pokrýval předtím.

Odpovědět


Re: Ale ledovec ustupuje tak,

Inge Velek,2019-11-30 08:22:49

Nic proti, ale když ledovec přirůstá a sune se, tak s sebou bere hodně materiálu. Když pak taje a ubývá, tak vznikají řeky a jejich tok spolu se vším tím bincem a zbytky ledu se zamrzlým kamením mohou odtékat a také odtékají klidně i proti směru, kterým ledovec přirůstal.

Odpovědět

Ustupující ledovec odnášel valouny?

Pavel A1,2019-11-29 20:14:45

Může mi někdo znalý vysvětlit, jak může ustupující ledovec unášet valouny? Vždyť ledovec ustupuje táním, při ústupu se nepohybuje (případně se stále pohybuje stejným směrem, jako při nástupu - tedy proti směru transportu těch valounů, ale tání je rychlejší).

Dovedu si představit mechanismy, jakými ty valouny mohla transportovat voda z toho tajícího ledovce, ale jak je unášel sám ledovec si představit nedovedu.

Odpovědět


Re: Ustupující ledovec odnášel valouny?

Marika Tovačová,2019-11-29 21:20:27

Pavle A1 je to jednoduché zkuste si představit tající ledovec jako jeho vodu, ale také plující kry. A v těch bývá uchyceno spousta nepořádku. No a ty kry jsou přece ledovec, ještě nejsou vodou. Takže ty valouny nejspíš plavaly jako součást zbytků ledovce.
I ta Vaše představa směrová je chybná. Tání pevninského ledovce není jako jeho sklouzávání do moře, ale závisí na mnoha faktorech podloží, na orientaci svahu, klidně si taje a ustupuje jinudy, než jak se domníváte - tedy opačným směrem, než rostl a sunul podloží pod sebou v době své slávy.

Odpovědět


Re: Ustupující ledovec odnášel valouny?

Florian Stanislav,2019-12-01 09:43:46

Některé dnešní evropské řeky měly v době tání doby ledové 50x víc vody, jak nyní a unášely obrovské množství usazenin. A do Postupimi (dnes asi 35 m nad mořem) do po proudu bylo. Valoun na obrázku se nejmenuje valoun zbytečně.

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace