Gravitační observatoře detekovaly záhadné gravitační vlny z Malého psa  
Prakticky všechny klíčové teleskopy míří na Malého psa. Přiletěly odtamtud gravitační vlny, jaké nikdo nečekal. Potměšilý veleobr Betelgeuze není daleko. Ale prý za to určitě nemůže. A astronomové dělají poetické narážky na Blade Runnera, když je ve hře rameno Orionu.
Roy Batty, když mluví o hořících útočných lodí v rameni Orionu. Kredit: Warner Bros / Wikimedia Commons.
Roy Batty, když mluví o hořících útočných lodí v rameni Orionu. Kredit: Warner Bros / Wikimedia Commons.

Betelgeuze zvolna zhasíná a hysterie kolem nadcházející exploze supernovy dosahuje nadoblačných výšin. Profesionální astronomové jsou v pohodě a uklidňují excitovanou veřejnost, že populární červený veleobr může ještě umírat asi tak milion let, a že supernova, která přesvítí Měsíc a skoro udělá z noci den, vážně ještě není na pořadu dne.


Ani astronomové ale nejsou z oceli, a teď se najednou dostali do vleku událostí. Zatím o tom ví jen málokdo, ale v úterý 14. ledna se rozdrnčely výstražné zvonky (nebo co tam mají) na amerických gravitačních observatořích LIGO Hanford, LIGO Livingston a na italské Virgo Santo Stefano a Macerata. A vypukl chaos.

 

Malý pes je teď asi nejvíce horkým místem na obloze. Kredit: Alfio / Wikimedia Commons.
Malý pes je teď asi nejvíce horkým místem na obloze. Kredit: Alfio / Wikimedia Commons.

Záhy vyšlo najevo, že tyhle gravitační vlny jsme ještě nikdy neviděli. A nikdo netuší, jak vznikly. Pokud tedy nejde o omyl či technickou závadu, což stále není úplně vyloučeno. Když vědci postavili observatoře LIGO a Virgo a zahájili lov gravitačních vln, tak měli slušnou představu o tom, jak by měly vypadat gravitační vlny ze srážky černých děr i gravitační vlny ze srážky neutronových hvězd. A tyhle představy byly naprosto správné. Skutečně jsme detekovali zakvílení gravitačních vln, která odpovídala předpovědím pro srážky černých děr i srážky neutronových hvězd. Jenomže gravitační vlny ze 14. ledna jsou zcela nečekané a žádný model ani teorie je nepředpověděly. Co jsou tedy zač?


V době šílenství kolem Betelgeuze se ihned objevily spekulace, jestli náhodou nejde o explozi téhle supernovy. Co je ještě horší, když vědci určili oblast původu těchto záhadných gravitačních vln, tak dospěli k souhvězdí Malého psa, tedy Canis minor. To je samozřejmě průšvih. Letmý pohled na mapu oblohy prozradí, že je to v dost těsné blízkosti Betelgeuze.

Gravitační observatoře LIGO Hanford a LIGO Livingston. Kredit: LIGO Lab / MIT.
Gravitační observatoře LIGO Hanford a LIGO Livingston. Kredit: LIGO Lab / MIT.


Astronomové, zejména ti gravitační, teď nevědí, co dřív. Žhaví sociální sítě a ujišťují svět, že to se vší pravděpodobností není exploze supernovy Belegeuze. A přinášejí pro to vcelku rozumné argumenty. Zároveň ovšem, podle dostupných zpráv, horečnatě pátrají po zdroji těchto mysteriózních gravitačních vln.


Zdá se, že řada teleskopů napříč celým elektromagnetickým spektrem nekompromisně přerušila probíhající výzkum a míří na Malého psa. Podle komentářů je to ale jen malá cena za to, že můžeme být na prahu pěkně hlučného objevu. Mohl by to být doposud neznámý či jen málo známý astrofyzikální jev. Prý už vystopovali nějaké kandidáty, zatím ale není nic potvrzeného. Potíž je v tom, že gravitační observatoře nedovedou určit místo původu gravitačních vln s velkou přesností. Proto se teď do pátrání po zdroji tohoto neobvyklého jevu zapojily i systémy pro pozorování velkých částí oblohy, jako je australský SkyMapper. Ve vzduchu je úplně hmatatelné vzrušení.


Jednou z možností je prý exploze supernovy. Andy Howell z americké observatoře Las Cumbres a University of California, Santa Barbara se nicméně zaklíná, že to nemůže být Betelgeuze, z vícero důvodů. I když se byl raději osobně venku přesvědčit, že Betelgeuze zatím nevybuchl. Mohla by to být nějaká vzdálenější supernova v Mléčné dráze, ale zatím jen těžko říct. Že by šlo o explozi ostře sledované hvězdy je podle Howella prý stejně pravděpodobné, jako že v rameni Orionu hoří útočné lodě, jak v možná nejdojemnější řeči před smrtí v historii filmu pronese jistý umírající replikant Roy Batty.

Video:  Blade Runner - Final scene, "Tears in Rain" Monologue (HD)Literatura
IFL Science 15. 1. 2020.

Datum: 16.01.2020
Tisk článku

Související články:

Vítejte ve věku gravitační astronomie     Autor: Stanislav Mihulka (12.02.2016)
Slavný veleobr Betelgeuse rychle rotuje a nejspíš spolkl hvězdného partnera     Autor: Stanislav Mihulka (24.12.2016)
Šeptanda kolem LIGO: Gravitační astronomové loví nový typ vlny     Autor: Stanislav Mihulka (27.08.2017)Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakceTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace