Francie má šílenou kozu  
Tak dlouho se hledá BSE u ovcí, až se našla u koz.

Obavy, že je BSE (tedy bovinní spongiformní encefalopatie lidově zvaná „nemoc šílených krav“) přenosná i na jiné sudokopytníky, se naplnily. Britové se děsili představy, že se hovězími priony mohly nakazit britské ovce. Není divu. Jeden čas ovce krmili masokostní moučkou vyrobenou ze „šílených krav“. Rozsáhlé testy dokonce v první fázi naznačovaly, že BSE už u britských ovcí je, ale pak ukázalo, že někdo vzal omylem z mrazáku místo ovčích mozků hovězí a vědci dlouhé měsíce vlastně hledali BSE u krav – a samozřejmě našli. Teď přišla z Francie zpráva, že koza poražená v roce 2002 byla nakažena hovězími priony a měla tedy BSE.
Ovce i kozy trpí skrapií (česky klusavkou). To je choroba ze stejného pytle jako BSE – tedy spongiformní encefalopatie vyvolaná priony. Na rozdíl od BSE ale není přenosná na člověka. Konzumace skopového tedy nebyla spojována s rizikem přenosu prionů na člověka tak, jak tomu je u rizikových tkání skotu (mozek, mícha, kostní dřeň , varlata atd.). Pokusně lze ale u ovcí i koz vyvolat hovězími priony onemocnění, které se sice nápadně podobá skrapii, ale je vyvoláno priony přenosnými na člověka. Nabízela se otázka, zda k něčemu podobnému může dojít i přirozenou cestou. Teď je jisté, že ano.

Nemoc „šílených koz“ už je tu. Francouzi z toho můžou mít hlavy v pejru, protože se může dostat do problémů jejich vyhlášené sýrařství. Panika je zlá věc. Ještě včera vyhlašovaly nejrůznější tiskoviny o zdravé výživě kozí mléko za bezmála nejzdravější nápoj na světě. Zítra už ho můžou prohlásit za smrtící koktejl prionů.

Do velkých potíží se asi dostanou mudrlanti, kteří tvrdí, že se už dnes zvířata nemohou nakazit např. z krmiva, a že všechna bezpečnostní opatření jsou  jen „eurobuzerací“ ze strany EU. Obvykle argumentují teorií, že stávající případy prionových onemocnění u skotu jsou důsledek spontánní mutace, která změní gen skotu a zvíře tak učiní náchylným ke spontánnímu vzniku prionů. Teď budou muset vysvětlit, jak se mohly dostat do organismu kozy hovězí priony. Mutaci můžou ze svých úvah rovnou škrtnout. To jsem zvědav, s čím přijdou.
Koza s diagnostikovanou BSE pocházela z kraje Ardeche ze stáda čítajícího 300 kusů. Všechny kozy ze stáda už byly poraženy a zlikvidovány. Francouzi pro jistotu poslali vzorky nakaženého zvířete i do Británie. Britové diagnózu potvrdili.
Prionová onemocnění jsou u koz poměrně vzácná. Britové narazili od roku 1997 jen na dva případy. Francie, kde se kozy chovají ve větším počtu, vykazuje za rok 2003 celkem 19 případů skrapie u koz. Prověřeno bylo 21 000 zvířat.
Teď ale dojde na podstatně intenzivnější testování koz v celé EU. Odhaduje se, že v 25 zemích EU se chová asi 11,5 milionu koz. Zvláště tvrdé by mělo být testování v zemích, kde byla prokázána BSE (což jsou prakticky všechny včetně České republiky).  Důvod k razantnímu potupou je zřejmý. Ovce a především kozy mají mnohem více lymfatické tkáně ve svalovině. A právě lymfatická tkáň hromadí priony. Z tohoto hlediska je konzumace skopového ze zvířete nakaženého BSE podstatně rizikovější než konzumace hovězího ze „šílené krávy“. Naštěstí jsou veterinární opatření tak důkladná, že si člověk může dát hovězí biftek zcela bez obav. Teď je potřeba zajistit stejnou bezpečnost skopovému. V opačném případě bychom se skopového na česneku s bramborovým knedlíčkem museli vzdát.

 

Datum: 29.01.2005 06:33
Tisk článku


Diskuze:

Kozí BSE

Jaromí,2008-02-06 19:09:40

Dobrý den.
Mám doma dvě sánské kozy.Zatím šílené nejsou.
Ale zato máme doma dědu a ten šílenej je.Ovšem doposud
nevíme,kde k tomu přišel.
Vážení!Takže ne jenom zvířata mohou šílet.
Jaromír

Odpovědět

Francouzi musí mít vždycky něco extra.

Saša,2005-02-01 09:31:17

Jako vždy jim nestačí kvalitní britské šílené krávy, musí si prostě pořídit i šílenou kozu!
Ta sjednocená Evropa bude za chvíli vypadat jak učitelský sbor průměrné české školy...

Odpovědět

Dotaz

Andrea,2005-02-01 00:45:02

Zajímalo by mě proč se BSE, skrapie, ... týkají určitých druhů zvířat a ne všech (např. proč skrapií trpí kozy a ovce a krávy ne, nebo ano?).
Je to způsobeno různou mírou příbuznosti? Nebo odlišnou fyziologií daných druhů?

Odpovědět


dotaz

jarda petr,2005-02-01 03:39:16

Je to dáno příbuzností prionových proteinů, z kterých vzniká smrtící prion. Jde o to, jetli prion jednoho druhu dokáže nastartovat tvorbu prionů z prionového proteinu u jiného druhu. Jedna z častých teorií říká, že BSE vznikla poté, co se krávy nakazily ovčími priony (z masokostní moučky, která obsahovala priony ovcí postižených skrapií). Teď se ukazuje, že to jde i zpátky - z krávy na kozy a experimentálně se ukázalo, že to jde i na ovce. Přenos hovězích prionů ze skotu postiženého BSE je pro člověka riziko, protože dokáže nastartovat tvorbu prionů v lidském těle. Ovčí a kozí priony ze zvířat stižených skrapií to nedovedou, protože se asi od lidského prionového proteinu v něčem výrazněji liší. Jak je to s ohledem na BSE u koz případně u ovcí se zatím neví. Ale může to být vyšší riziko než v případě skrapie. Já osobně bych to tak odhadoval. je zajímavé, že kočka domácí a další kočkovité šelmy je na hovězí priony vnímavá. Psi zjevně odolávají.

Odpovědět

Proč tak pozdě?

jarda petr,2005-01-30 03:18:10

České sdělovací prostředky (konkrétně jsem to zaznamenal na státoprávní ČT1)vyjadřují podiv nad tím, že se EU ohlásila výskyt BSE u kozy s velkým zpožděním, které nijak nevysvětluje. Vysvětlení je prosté a EU je tentokrát bez viny. Odlišit skrapii od BSE je velmi obtížné a jedinou spolehlivou metodou je bioassay tedy zkouška na myších, které jsou naořčkovány infekčním materiálem a pak se čeká, zda ajak budou postiženy. Čeká se dlouhé měsíce a pak se vyhodnocuje, jak a v které části postihly priony mozek. Tenhle test udělali po obvyklých testech nejprve Francouzi a následně, jak vyplývá zagenturních zpráv, i Britové (pro sichr). Takže je spíše s podivem, jak rychle oba biotesty na myších proběhly. Páni redaktoři a dámy redaktorky by si měly zopakovat zásadu: Když nevím, tak se zeptám. Státní veterinární správa by jim tuhle "záhadu" jistě ráda vysvětlila. Ale ono je lepší nepřímo naznačovat, že EU v otázce prionů dělá pěkné hovadiny - např. nám nepovolila odklad v likvidaci vrstevnic nakažených zvířat nebo "tají" francouzskou "šílenou" kozu.

Odpovědět

:)

Dejla,2005-01-29 13:14:36

Uz je konec uplne bych to vsechno leftl lidi stjene brzo vymrou tak proc se bat???....

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakceZásady ochrany osobních údajů webu osel.cz