Event 201: Jak dopadla globální simulace pandemie fiktivního koronaviru CAPS?  
Tvůrci simulace upozorňují, že jejich cílem nebylo vyvolat paniku. V říjnu 2019 chtěli prověřit připravenost vlád a odborníků na náhlou pandemii doposud neznámého koronaviru a zaměřili se hlavně na ekonomické dopady takové události. Jak se ukázalo, bylo to varování na poslední chvíli.

V říjnu 2019 se sešla skupina odborníků amerického výzkumného centra Johns Hopkins Center for Health Security, světové organizace World Economic Forum, nadace Bill & Melinda Gates Foundation a samozřejmě také Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), aby uspořádali globální epidemiologickou „válečnou hru“, kterou nazvali Event 201.

 

Eric Toner z Johnse Hopkinse a jeho kolegové vytvořili fiktivní koronavirus CAPS a spustili simulovanou pandemii. Zdrojem viru CAPS byl chov prasat v Brazílii, kde se virem nakazil místní farmář. CAPS byl vymyšlen tak že zabíjel ještě o něco více než SARS a zároveň se šířil zhruba jako sezónní chřipka. Pandemie začala nenápadně. Onemocněli lidé, kteří přišli do kontaktu s nakaženým farmářem a postihla je v tu chvíli neznámá choroba, s příznaky podobnými chřipce či zápalu plic.

 

HQ CDC v Georgii. Tady teď probíhá první linie obrany proti Wuhanu. Kredit: Nrbelex.
HQ CDC v Georgii. Tady teď probíhá první linie obrany proti Wuhanu. Kredit: Nrbelex.

Infekce CAPS se zprvu plíživě šířila mezi obyvateli nahloučených brazilských předměstí a pak v dalších jihoamerických městech. Záhy došlo k zastavení letecké dopravy a značnému omezení turistiky. Virus se ale nezastavil. Lidé šířili po sociálních sítích nejrůznější fámy, hoaxy a bizarní fake news. Po šesti měsících koronavirus CAPS dobyl celý svět. O rok později, tedy 18 měsíců od zjištění pandemie, bylo na celém světě 65 milionů simulovaných mrtvých. Pak se šíření viru CAPS zpomalovalo, ale pokračovalo by až do chvíle, než bude k dispozici účinná vakcína anebo než se nakazí 80 až 90 procent všech lidí, což již simulace neřešila. Nakonec by se z viru CAPS stala další nebezpečná všudypřítomná choroba, která by po světě hrozila především dětem, které nebudou očkované.

 

Eric Toner. Kredit: E. Toner / YouTube.
Eric Toner. Kredit: E. Toner / YouTube.

Tvůrce simulace zajímal především ekonomický dopad takové pandemie. Propukla globální finanční krize. Burzy spadly o 20 až 40 procent a globální hrubý domácí produkt poklesl o 11 procent, což není málo. „Hráči“ v této simulaci byli významnými odborníky, ať už na epidemie a viry nebo na ekonomiku. Byl to stejný typ lidí, a v řadě případů titíž lidé, na nichž teď záleží reakce planety na koronavirus Wuhan. Jak ale Toner a spol. naléhavě zdůrazňují, jejich cílem rozhodně nebylo šířit paniku. Tyto hry mají za úkol prověřit připravenost vědců, vlád i soukromých firem na podobné události a upozornit na to, kde jsou nebo by mohly být problémy. Nikdo netušil, že to vlastně bylo varování na poslední chvíli. Je moc dobře, že tuhle hru hráli, protože simulace Event 201 je teď součástí analýz, které právě teď probíhají na klíčových místech.

 

Podobnosti s šířením koronaviru Wuhan docela mrazí. Je ale nutné dodat, že klíčové parametry infekce Wuhanu stále neznáme, kvůli Číně. Není jasné, jaká je letalita Wuhanu. Zatím to vypadá, že bude nižší než u CAPS i SARS nebo MERS. Také není jasné, jak účinně se šíří, v tuto chvíli to vypadá, že naopak o něco snadněji než sezónní chřipka. Proto není možné brát simulaci Event 201 a počet obětí jako doslovný scénář toho, co nás čeká. Teď to bude na nás.

 

Scénář hry The Event 201

 

Video: Event 201 Pandemic Exercise: Highlights Reel

 

Literatura

Business Insider 23. 1. 2019.

Datum: 29.01.2020
Tisk článku

Související články:

Second Life jako mocný simulátor problémů reálného světa     Autor: Stanislav Mihulka (29.09.2009)
Exercise Mataika: Jak dopadla krvežíznivá simulace útoku neštovicemi?     Autor: Stanislav Mihulka (22.02.2019)
Nová pandemie by podle expertů mohla pobít desítky milionů lidí     Autor: Stanislav Mihulka (24.09.2019)Diskuze:

koronaviru

Theodor Leitner,2020-01-31 01:13:40

Nekdy asi pred 8-10 lety se vyskytla praseci chripka. Sel jsem k znamemu lekari pro vakcinu. rekl, ze jeste neni a ze na vyvinuti je treba rok, ale kdyz bych chtel, mel jsem letet do USA, tam ji uz maji. Rozumny ckovek si dalsi domysli.

Podobna je uvedena simulace americkych vjedcu, coz me uz v zasade naladi skepticky. Zadna analysa zda se jedna o normalni rozdeleni, zadna specifikace konfidencnich intervalu, jen americke nevedecke bla bla, muzes verit nebo ne. Znalostmi matematicke statistiky nebyli vjedci asi zatizeni. Cele je potom jen neobjektivni spekulace.

Odpovědět

Důležitá

Mojmir Kosco,2020-01-30 07:40:55

A potřebná simulace.Ale s tom dnesnim coranavirusem mne zajima zda zapracovali i touhu cinanu po delsi dovolene kolem noveho roku.Jinak po vypadku cinske produkce to bude sranda.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz