Tuk tepnám neškodí, prospívá!  
Všeobecně se má za to, že tuková tkáň a zdravá kardiovaskulární soustava, spolu dohromady nejdou. Výsledky výzkumu provedené na fakultě farmakologie University státu Michigan ale tuto představu staví tak trochu na hlavu. Ukazuje se, že cévy jsou paradoxně zdravější, jsou-li obaleny tukem.

Serotonin - nejen, že nám navzdory předpokladům většinou krevní tlak snižuje, ale pokud jím zaplavíme nervové synapse, navodí nám stav dobré pohody, spokojenosti, hmatové citlivosti a citovou empatii. 
Serotonin - nejen, že nám navzdory předpokladům většinou krevní tlak snižuje, ale pokud jím zaplavíme nervové synapse, navodí nám stav dobré pohody, spokojenosti, hmatové citlivosti a citovou empatii.

Vysoký krevní tlak (hypertenze) postihuje přibližně 20 30 % světové populace. Většina případů souvisí s tím, jak tloustneme. Obezita spolu s vysokým tlakem, nás vystavují vysokému riziku srdečních chorob, mozkové mrtvice, selhání ledvin a dalším nepříjemnostem bránícím nám v radostech ze života. Hlavní vinu kornatění a ztrátě pružnosti cév, a tím i schopnosti zásobovat tkáně vším potřebným, se dává tukové tkáni.

 

Jak blahodárný vliv na pružnost aorty má její obalení tukovou tkání, prokázal i obyčejný test mechanického napínání. (Kredit:  S Watts et al.:  Scientific Reports, 2020)
Jak blahodárný vliv na pružnost aorty má její obalení tukovou tkání, prokázal i obyčejný test mechanického napínání. (Kredit: S Watts et al.: Scientific Reports, 2020)

Než se dostaneme k úloze tukové tkáně obalující cévy, bude dobré se podívat na účinek serotoninu. Je rovněž předmětem sporů, co se jeho úlohy v hypertenzi týče. Tak jako v jeho případě, nás nejspíš čeká i oprava představ o škodlivosti tukové tkáně.

 

V odborných publikacích se o serotoninu (5-hydroxytryptaminu) dočteme, že to je biologicky aktivní látka, kterou máme v krevních destičkách (trombocytech), buňkách gastrointestinálního traktu (střev) i v mozku. Že v těle plní úlohu neurotransmiteru (přenáší nervové vzruchy). Není se proto co divit, že zjišťujeme, jak promlouvá do našich nálad, chuti k jídlu, citů a sexuality. Své dlouhé prsty ale strká i do poruch spánku, migrén, depresí, agresivity a do toho, co nás dnes nejvíc zajímá - svalového tonusu. Podporuje kontrakci hladkosvalových buněk. Je vlastně takovým hasičem krvácivých poranění, neboť podporuje srážlivost krve a spolu s takzvanou vazokonstrikcí snižuje únik krve z těla.

 

Podél velkých cév se v hojné míře nachází takzvaná hnědá tuková tkáň tvořená multivakuolárními adipocyty. Hnědé adipocyty obsahují četné mitochondrie, kde dochází k odpojení transportního řetězce elektronů a vytváření tepla. Vzhled tomuto typu tukové tkáně dávají cytochromy. Scientific Foundation, Blood Vessels Lab. YALE.
Podél velkých cév se v hojné míře nachází takzvaná hnědá tuková tkáň tvořená multivakuolárními adipocyty. Hnědé adipocyty obsahují četné mitochondrie, kde dochází k odpojení transportního řetězce elektronů a vytváření tepla. Vzhled tomuto typu tukové tkáně dávají cytochromy. Scientific Foundation, Blood Vessels Lab. YALE.

Přenáše signálu pro kontrakci hladkého svalstva bylo u serotoninu v pokusech in vitro (na vyoperovaných svalových snopcích) mnohokrát potvrzeno. Protože stěna cév je z velké části tvořena hladkosvalovými buňkami, nebylo moc důvodů předpokládat, že by podání serotoninu mělo mít na krevní tlak jiný účinek, než jeho zvýšení. Jak jinak, když u zvířat i lidí, serotonin průsvit arterií v experimentech zužoval. Nicméně, jak nedávné pokusy prováděné vědátory v laboratořích Michigan State University ukázaly, v praxi zvyšování tlaku podáváním serotoninu nefunguje. Jednak proto, že serotonin nepůsobí na všechny cévy stejně. Třeba na cévy v pupečníku a v dutině břišní (mezenteriu), má účinek opačný (nikoli vazokonstrikční, ale dilatační). Poněkud úsměvné je, že se na to přišlo u tvorů ocasatých, kterým po podání serotoninu teplota v ocasech stoupla. Na vině se ukázala být právě ona dilatace cév, nikoli jen v dutině břišní, ale i v ocase. A protože serotonin v organismu působí nejen na cévy, ale i celou řadu dalších orgánů (například ledviny, nadledvinky,…) tak v řadě tělních lokalit a většinou i celkově, po jeho podání, místo aby došlo ke zvýšení tlaku, dojde k jeho poklesu.

 

Nově se tak na občasný pozorovaný účinek zvýšení tlaku pohlíží jako na nepřiměřenou reakci cévního systému, který už je nějak poškozený.

Nejnovější výsledky pokusů na zmíněném americkém pracovišti, zaměřených tentokrát na tuk, dávají tušit, že podobný veletoč, jako v případě serotoninu, nás čeká i představy neblahé úlohy tukové tkáně na cévy. I když jde zatím jen o výsledky na čtyřnohých dobrovolnících, autoři publikace si nepřipouští, že by tomu u druhu Homo sapiens, mělo být jinak.

 

Stephanie Watts, profesorka farmakologie a toxikologie na Michigan State University. První autorka publikace, která nám perivaskulární tuk ukazuje ve zcela novém světle. (Kredit:  Michigan State University).
Stephanie Watts, profesorka farmakologie a toxikologie na Michigan State University. První autorka publikace, která nám perivaskulární tuk ukazuje v novém světle. (Kredit: Michigan State University).

Co vlastně Američané o tuku na cévách zjistili? Nic menšího, než že přítomnost tukové tká v okolí cév, uvolňuje látky, které uvolňují cévám spazmus a činí je pružnějšími. Mají výzkumníci pro kacířské tvrzení, že tuk cévám prospívá, dostatečně pádné důkazy?

Mají. Prokazují to například zátěžovými testy na potkaních aortách. Není pochyb, že tuková tkáň se na „kvalitěcév výrazně podepisuje. Cévy obdařené tukem odolávaly, právě díky své větší pružnosti, mnohem lépe mechanickému namáhání. A to bez ohledu na to, zda šlo o aortu samce, nebo samice.

Prosím neplést  pojmy tuk s lipoproteinem. Lipoprotein přezdívaný „zlý cholesterol“ jednak není tukem a navíc je záležitostí „vnitřku“ cév, nikoli „vnějšku“, kterého se nový objev týká. Na obrázku je „usazenina cholesterolu“ zužující průtok krve cévou. Kredit: NIH.
Prosím neplést pojmy tuk s lipoproteinem. Lipoprotein přezdívaný „zlý cholesterol“ jednak není tukem a navíc je záležitostí „vnitřku“ cév, nikoli „vnějšku“, kterého se nový objev týká. Na obrázku je „usazenina cholesterolu“ zužující průtok krve cévou. Kredit: NIH.

Vše nasvědčuje tomu, že jde o významný poznatek neboť pružnost cév je tím, čeho se nám mnohdy nedostává a co je průvodním jevem stavu, kterému říkáme kornatění a co nám do chorobopisu zapisují jako ateroskleróza.

 

Na tukovou tkáň už není dobré pohlížet jen jako na úložiště energie, ale také jako na producenta rozmanitých látek, které okolní tkáně ovlivňují svým vazodilatačním mediátorovým efektem. Může v tom hrát roli například uvolňování molekul sirovodíku, či oxidu dusného. Nejde ale jen o plyny, tukové buňky (adipocyty) syntetizují a do svého okolí uvolňují i proteiny s hormonálním účinkem (adiponektin). Která z uvedených látek (nebo to je nějaká další) je za blahodárné působení na cévy odpovědná, zatím není jasné. I tak poznatek, že tuková tkáň zbavuje cévy spazmu, se dotkne pohledu na užívání (resp. nadužívání) léků, o nichž víme, že se do tukového metabolismu montují. Nynější poznatek jistě vyburcuje další pracoviště k bádání po tom, čím že to tukové buňky cévy chrání. Pak už by nemuselo být tak těžké připravit drogu, které by se navzdory naší neochotě měnit nezdravý životní styl, dařilo uchovat naše cévy dlouho fit.

 

Závěr: Generacemi ověřená lidová moudrost praví, že kdo má nervy obalené tukem, zvládá nepřízně osudu snáz. Jak se ukazuje, tak to platí i pro cévy.

 

Literatura

Stephanie W. Watts et al.: A New Function for Perivascular Adipose Tissue (PVAT): Assistance of Arterial Stress Relaxation, Scientific Reports 10, Article number: 1807 (2020)

Stephanie W. Watts et al.: Pharmacol Rev. doi: 10.1124/pr.111.004697

Datum: 07.03.2020
Tisk článku

Dědictví - Pitmanová Jenny
 
 
cena původní: 79 Kč
cena: 66 Kč
Dědictví
Pitmanová Jenny
Související články:

Těhulky by neměly léčit lásku lékořicí, mohly by pak mít hloupější děti     Autor: Josef Pazdera (09.02.2017)
Musíme mať normálny krvný tlak? A aký je vlastne normálny?     Autor: Matej Čiernik (14.03.2018)
Co je dobré vědět o mrtvicích     Autor: Josef Pazdera (19.05.2018)Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace